İskender Füzesi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

İskender füzesi, Rus yapımı olan bir kısa menzilli balistik füze sistemi olarak tanımlanıyor. 1987 yılında üretimi yasaklanmıştır. Ancak Rusya tarafından Ukrayna’ya atıldıktan sonra yeniden gündeme geldi. “İskender füzesi nedir ve kim üretti? İskender füzesinin özellikleri nelerdir ve menzili nedir?” gibi sorular çok fazla merak edilmeye başlandı. Biz de bu sorulara cevap arayanlar için bu yazımızda detayları derledik.

İskender Füze Sistemi

İskender Füzesi Üreticisi Kim?

İskender füzesi, Rus yapımı bir balistik füze sistemidir. Kısa menzilli atışlarda ilk tercih olan bu füze, ilk olarak 2006 yılında üretime girdi. İskendar füzesi ayrıca 415-500 km menzile, 6-50 km uçuş irtifasına sahip. En ilginç ve değişik özelliklerinden bir tanesi de radar sistemleri tarafından görülemiyor.

İskender Füzesinin Özellikleri Nelerdir?

İskender füzesinin Rus yapımı bir kısa menzilli balistik füze sistemi olduğunu yukarıda belirtmiştik zaten. Yabancılar arasında “İskander” olarak bilinir. Bir dizi misket bombası, sığınak deliciler, termobarik savaş başlığı, yüksek patlayıcı parçalanmalı savaş başlıkları ve karşı radar görevleri için elektromanyetik darbeler dahil olmak üzere bir dizi farklı geleneksel savaş başlığına sahiptir.

İskender Füze Sistemi

Rusya bu füze sistemini son olarak Ukrayna’da kullandı. Füze sisteminin özelliklerinden bir tanesi dikkatimizi çekti. Bu özelliğin adı “sığınak delici”. Sığınaklar Ukrayna halkı için gidebilecekleri tek yer. Rusya’da bunun farkında. Zira Ukrayna’da yer alan sığınakların pek çoğu da Rusya yapımı. daha doğrusu SSCB zamanında yapılmış. Bundan dolayı İskendar füzesinin bu özellikleri bilinerek Ukrayna’da kullanılması dikkat çekici.

İskender Füze Sistemi Hangi Ülkelerde Var?

Rus yapımı olduğunu söyledik. Rusya’da var. Bir de Ermenistan’da olduğu söyleniyor. Sadece bu iki ülkede olduğu biliniyor. Ermenistan bu sisteme nasıl sahip olduğu konusunda iki seçenek var. Rusya ya sattı ya da bir şekilde verdi.

İskender Füze Sistemi

İskender Füzesi İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu