Vakum Bombası Nedir, Neden Çok Tehlikeli?

instagram takipçi hilesi

Vakum bombası, termobarik bir silahtır. Termobarik bomba olarak da bilinir. Ayrıca yakıt-hava patlayıcısı olarak da adlandırılır. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün 2000 senesinde yayımlamış olduğu bir raporunda, bu tür silahların düşük verimli nükleer mühimmatların yıkıcı kabiliyetine sahip olduğunu söyleyen bir Rus askeri bilim adamına atıfta bulunuldu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün bu raporu, tipik bir yakıt-hava patlayıcısının bir konteyner yakıta ve iki patlayıcıya sahip olduğunu söyledi. Bomba bir kez ateşlendiğinde ya da atıldığında, ilk yaptığı şey, nesnelerin ve yapıların etrafında dolaşabilen bir yakıt bulutu yaymak için hala belirli bir yükseklikteyken konteyneri açar. İkinci yaptığı şey ise yakıtı ateşleyerek büyük bir patlama dalgası yaratır.

Vakum Bombası

Vakum Bombası Neden Çok Tehlikeli?

İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından alıntılanan ve 1993 senesinde yayımlanan bir araştırmaya göre, yakıt-hava patlayıcısının çeşitli şekillerde öldürebileceğini, yaralayabileceğini ya da insanlara çok kötü bir şekilde zarar verebileceğini gösteriyor.

Canlı hedeflere karşı öldürme mekanizması benzersiz olduğu söyleniyor. İnsanları öldüren şey, basınç dalgası ve daha da önemlisi, akciğerleri parçalayan müteakip seyrekleşme yani vakum. Bomba da yer alan yakıt alev alır ama infilak etmezse, kurbanlar ciddi şekilde yanar. Bir de muhtemelen yanan yakıtı da soluyacaklar.

En yaygın yakıt-hava patlayıcısı yakıtları olan etilen oksit ve propilen oksit oldukça zehirli olduğundan, patlamayan yakıt-hava patlayıcısının çoğu kimyasal madde gibi bu yakıtı soluyan insanlar için ölümcüldür. Konuyla ilgili uzmanların yayınladığı rapor, birden fazla yakıt-hava patlayıcısı patlatıldığında, farklı patlama dalgalarının birbirini güçlendirdiğini söylendi.

Vakum Bombası

Etkisi binalarda ve diğer kapalı alanlarda da artıyor. Binalar, sığınaklar ve otoparklar gibi geniş yüzey alanlarına sahip hedeflere karşı geleneksel yüksek patlayıcılardan on iki ila on altı kat daha yıkıcı olduğu biliniyor.

Bilinene göre Cenevre Sözleşmesi ilk olarak 1864 senesinde kabul edildi. Başlangıçta yaralı askerleri ve tıbbi personeli, düşmanca faaliyetlerde bulunmuyorlarsa saldırıya uğramaktan korumayı amaçlıyordu. Daha sonra gemi kazası geçiren denizcileri kapsayacak şekilde genişletildi. Sivillere ve savaş esirlerine insancıl muamele edilmesini talep etti.

Vakum Bombasının Etkileri Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi çok tehlikeli bir bombadır. Atıldığı yerde ya da bölge de ciddi zahiyatlara sebep olur. Bomba içinde yer alan yakıt ile kurbanlarını yakabildiği gibi, yaydığı gaz ile de insanların zehirleyebilir. Yine yukarıda belirttiğimizi gibi normal bir bombaya göre 12-14 kat daha etkili ve öldürücü bir silah.

Vakum Bombası

Vakum Bombası İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=FnqdL3HdkrY

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu