Egzersiz ve Fitnessİnsan KaynaklarıMental SağlıkYaşam

İş Yerinde Enerjinizi Artırmanın 6 Pratik Yolu Nedir?

instagram takipçi hilesi

is yeri 7

Birçoğumuz iş yerinde uzun saatler harcamaktayız. Söz konusu durum ise kişisel sağlığımıza yeterince özen göstermememize, aşırı kilo alımı, depresyon, çalışma ve enerji isteğimizin azalmasına neden olabilmektedir. Ancak basit kimi yöntemler ile çalışmak için gereken istek ve enerjiyi artırabilmek mümkündür.

1) Doğru Oturma Şeklinizi Belirleyin

is yeri 2

Belinizin tam olarak desteklenebildiğinden emin olabilmek için sandalyenizi ayarlamanız oldukça önemlidir. Sandalyenin doğru bir biçimde ayarlanması belinize uygulanan baskının azalmasına yardımcı olabilecektir. Dizler kalçadan hafif aşağıda durmalı ve ayaklar zemine düz basmalıdır. Eğer ki ayaklarınız yere tam olarak değmiyorsa bir ayak taburesi yardımı ile ayaklarınız uygun seviyede durmasını sağlayabilirsiniz.

2) Sık Sık Ayağa Kalkın

is yeri 4

Telefonunuz saat başı çalacak biçimde kurun ve her gün saat en az 5 dakikayı sandalyeye oturmadan geçirmeyi deneyin. Mutlak suretle ofisten ayrılmanız gerekmez. Yalnızca ayakta durmak dahi kaslarınızdaki gerginliğin azalarak kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur.

3) Gerginliğinizi Azaltacak Müzikler Dinleyin

is yeri 3

Mola esnasında hoşlandığınız bir müziği dinlemek ruh halinize çok iyi gelecektir. Kendinizi rahat ve mutlu hissetmenize neden olan şarkılardan meydana gelen bir liste yapın ve gün içinde birkaç tanesini dinlemeye çalışın. Gerginliği dindirmenin bir başka yolu da masada kimi kolay esneme hareketleri yapmaktır. Gün içinde gerilen kaslarınızın rahatlamasını sağlar.

4) Birkaç Dakikanızı Meditasyona Ayırın

is yeri 8

Meditasyon, işyerinde stres seviyenizi azaltmak için oldukça iyi bir seçenektir. Gündelik yaşamın karmaşasından biraz olsun uzaklaşarak dingin bir ruh haline geçerek zihninizi sakinleştirmek, işe çok daha iyi bir şekilde konsantre olmanıza ve çok daha verimli çalışmanıza yardımcı olabilecektir.

5)Yapılacak İşlerinizi Önem Listesine Göre Sıralayın

is yeri 6

Yapılacak olan işleri önem sırasına göre listelemeniz ve kendinize açık hedefler belirlemezseniz, gün içinde stresli anlar yaşamanız muhtemeldir. Öncelikli konuları belirlediğini bir liste oluşturarak sakin bir gün geçirmenin yanı sıra işlerinizi de zamanında yetiştirebilirsiniz. İş yaşamında pek çok insan önemli işleri ertelerken, önemsiz ve kolay işlere çok daha fazla zaman harcamaktadır. Oluşturacağınız kısa ve açık bir yapılacaklar listesi, çok daha fazla verimli çalışmanıza olanak sağlayacaktır.

6) İş Arkadaşlarınızla Sosyalleşmeye Çalışın

is yeri 5

Kahve molasında ya da öğle yemeği sırasında iş arkadaşınızla zaman geçirmek, iş yükünün getirmiş olduğu stresten uzaklaşabilmeniz için oldukça önemli bir fırsat sunacaktır. Tek başınıza kaldığınızda genel itibari ile molayı kısa tutar ve yapılması gereken işleri düşünerek kendinizi endişeye sevk eder ve kimi anlarda da hiç molaya çıkmazsınız. İş arkadaşınız ile işten bahsetmemeyi kural haline getirmeye çalışın. Bunun yerine birbirinize dair sohbet etmeye ve beraber keyifli zaman geçirmeye odaklanın. İyi ve düzenli planlanmış molalar, işe geri dönüldüğünde çok daha istekli çalışmanıza neden olacaktır.

İş Yerinde Enerji Arttırmak İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=O5fpEIa78iI&t=1s

Kaynak
milliyet.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu