İnsan Kaynakları

İş Hayatının Zorlukları ile Baş Etmenin 10 Yolu

instagram takipçi hilesi

Kariyer hayatına ilk kez başlayan ya da bir süre sonra yeniden çalışmaya başlayan kişiler iş hayatının zorlukları ile başbaşa kalır. Özellikle stresli bir işyerinde, kalabalık çalışma arkadaşları ile yürütülen iş şekli; alışma sürecinde zorlukları da beraberinde getirir. Ancak çalışmak ve zorluklarla başa çıkmak zorundayız. Bu yazımızda iş hayatındaki zorluklarla baş etmenin 10 yolu hakkında araştırma yaptık.

1. İş Hayatının Zorlukları ile Baş Etmenin 10 Yolu: Sabahları Kendinizi Motive Edin

İş hayatının zorlukları ile baş etmenin 10 yolu

İş hayatının belki de en zor yanı sabah sımsıcak yatağı bırakıp kalkmak ve günün stresli koşuşturmacasına başlamaktır. Özellikle sabahları işe gitmeme isteği yoğun seviyeye ulaşır.

Ancak durmadan işe gitmek istemediğinizi, yatağı bırakamadığınızı ve farklı durumları aklınıza getirmenin hiç kimseye faydası yoktur. Olumsuzlukları bir kenara bırakın ve kendinizi motive edin. Belki sevdiğiniz bir müzik, belki sıcacık ekmek kokusu, belki de işyerinde içilen tavşan kanı bir çay sizi motive etmeye yetecektir.

2. İş Arkadaşlarınızla Kaynaşmaya Çalışın

İş hayatının zorlukları ile baş etmenin 10 yolu

İşe alışmanın ve sevmenin en önemli yolları arasında çalışma arkadaşları ile kaynaşmak yer alır. İş arkadaşlarınızı ailenizden bile çok göreceksiniz. Bu nedenle onları sevmeye, bir bağ kurmaya ve alışmaya çalışın. Elbette sınırınızı koruyarak. Saygı çerçevesinde, özel hayatınızı yansıtmadan kuracağınız güçlü bir arkadaşlık size iş ortamını daha da sevdirir.

3. İş Hayatının Zorlukları ile Baş Etmenin 10 Yolu: Soru Sormaktan Çekinmeyin

İş hayatının zorlukları ile baş etmenin 10 yolu

Ne kadar kapsamlı eğitim alırsanız alın, zaman zaman bilmediğiniz konularla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu oldukça doğal bir durumdur. Size düşen alt ya da üst kademe fark etmeksizin herkese sorular sorarak ilerlemenizdir. Bilmediğiniz konular hakkında yanlışlık yapmaktansa, soru sorarak kendinizi geliştirmeniz daha doğru bir tutumdur.

4. İnsanları Kabullenin ve Bir Beklentiye Girmeyin

İş hayatı

Dün yüzünüze gülen patronunuz, bugün size bakmadığında asla bunu kişisel algılamayın. Kimseyi değiştiremezsiniz. Yapılan davranışların size has olmadığını bilin ve kabullenin. “Neden böyle yaptı, dün böyle değildi” diyerek kendinizi duygusal açıdan yormayın.

5. İşi İşte, Evi Evde Bırakın

İş hayatının zorlukları ile baş etmenin 10 yolu

Birçok insan iş ve ev dengesini ayarlayamaz. İşe gittiğinde aklına evi, evdeyken de işleri gelir. Bu nedenle iş ve ev dengesini kurabilmeniz ve anda kalmanız gerekir. İşin kapısından girdiğiniz andan itibaren her şeyi unutun ve çalışmaya başlayın. Elbette bu kolay değildir ancak profesyonel olabilmeniz açısından bu oldukça önemlidir.

6. Başarısızlık Hissini Kafanızdan Çıkartın

iş hayatı

Çoğu kişi yeni başladığı işte başarısız olacağını düşünür. Ancak başarısız olmanız için hiçbir neden yok. Olumsuzluğa odaklanmak yerine, “başaracağım” diyerek kendinizi motive edin. Her şeye rağmen başarılı olamadıysanız, arkanıza yaslanın. Belki de bu iş size uygun değildir, yeni fırsatları değerlendirin.

7. İlk Günler Her Zaman Zordur, Kabullenin

iş hayatı

İş hayatında ilk gün son derece zordur. Yerini ve insanlarını tanımadığınız bir işyerine adım atmak büyük cesaret ister. İlk gün eve geldiğinizde yeniden işe gitmek istemeyebilirsiniz. Hatta içinizi bir korku ve panik atak kaplayabilir. Fakat kabullenmeniz gerekir. Bu sıkıntı maksimum 1 hafta sürecek ve işe adapte olacaksınız.

8. Zorluklara “Deneyim” Gözüyle Bakın

İş hayatının zorlukları ile baş etmenin 10 yolu

Hayatın her alanında olduğu gibi çalışırken de zorluklar yaşayabilirsiniz. Ancak “zorluk” kelimesini bir kenara atın. Yaşadığınız her zorluk bir deneyimdir. Bir bebek yürümeyi öğrenene kadar defalarca düşer. En sonunda öğrenir. Hiçbir bebek düştüğü için yürümeyi bırakmaz. Siz de dayanın ve direnin. Bir gün siz de ayaklanıp yürüyecek, hatta koşacaksınız.

9. Kendinizi Sıkmayın

İş

Her koşulda kendinizi sıkıp mutsuz etmeyin. Hayat çok değerli. Maddi kaygılar, sizin mutluluğunuzun önüne geçmesin. Biraz daha rahat ve sakin davranın. Ne kadar duyarsız olursanız o kadar mutlu olacaksınız. Tabi ki zamanla…

10. İş Hayatının Zorlukları ile Baş Etmenin 10 Yolu: Boş Zamanlarınızı Çok İyi Değerlendirin

iş

İşten çıktığınızda kendinizi ödüllendirin. İşten eve, evden işe bir yaşamı benimsemeyin. Bunun yerine her boş saniyenizde kendinizi mutlu eden bir şeyle vakit geçirin. Özellikle haftasonları mutlaka etkinliklere katılın. Bu sayede iş hayatının sizi düzene soktuğunu ve mutlu etmeye başladığını da göreceksiniz.

İş Hayatının Zorlukları ile Baş Etmenin 10 Yolu Hakkında Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu