İş Hayatında Başarılı Olmak için Sun Tzu’nin Kulağımıza Küpe 10 Sözü

instagram takipçi hilesi

Hemen her alanda rekabetin arşa çıktığı günümüzde iş hayatında başarılı olmak için adeta her anımızda savaş halindeyiz. Özellikle iş hayatında boy gösteren bu zorlu mücadelelerde kimi zaman hatalar yapıyor, düşmanlarımızı tanıyamıyor ve kariyerimize zarar veriyoruz. Kimi zaman da önümüze çıkan küçücük bir fırsatı büyük başarılara taşıyoruz. Para kazanmak ve daha konforlu bir hayat yaşamak için bu savaşı sürdürmek zorundayız. Peki bunu nasıl yapacağız? Bu kısımda Sun Tzu’nın iş hayatında kulağımıza küpe mahiyetinde olabilecek sözlerine bakmakta fayda var.

Sun Tzu, mö 500 yıllarında şu an ki Çin Cumhuriyeti olan Wu Devleti’nde yaşamış Ünlü bir askeri bilge, filozof ve komutandır. Savaş stratejisi üzerine yazdığı Savaş Sanatı adlı kitabı dünyanın en eski savaş stratejisi kuramlarını barındırır.

og sun tzu

İşte ünlü askeri bilgenin iş hayatında başarılı olmak için kullanabileceğimiz 10 sözü;

1 – Dostlarını kendine yakın tut, düşmanlarını daha da yakın.

 2- Başkasını ve kendini bilirsen, yüz kere savaşsan tehlikeye düşmezsin; başkasını bilmeyip kendini bilirsen bir kazanır bir kaybedersin; ne kendini ne de başkasını bilmezsen, her savaşta tehlikedesin.

 3- Başkasını ve kendini bilirsen, yüz kere savaşsan tehlikeye düşmezsin; başkasını bilmeyip kendini bilirsen bir kazanır bir kaybedersin; ne kendini ne de başkasını bilmezsen, her savaşta tehlikedesin.

 4- Dövüş ustası olanlar öfkelenmezler, kazanma ustası olanlar korkmazlar, akıllılar dövüşmeden kazanır, cahiller kazanmak için dövüşürler.

 sun tzu

5- Zorlukları bertaraf edenler, daha zorluk meydana çıkmadan tedbirini alanlardır. Düşmana galip gelenler düşmana hazır olmadan saldıranlardır.

 6- İnsan doğası gereği zora düşmedikçe, yeteneklerini sonuna kadar kullanmaz

 7- İnsanlar bir kez birleştiler mi, cesurlar tek başlarına ilerleyemez, korkaklar ise tek başlarına geri çekilemezler.

sun tzu is hayati icin

 8- Stratejisi olmayanları sadece yenilgi bekler.

 9- Herkesin bildiğini bilmekten öteye gidemeyen bilgi işe yaramaz.

 10- Mükemmellik her savaşta çarpışarak kazanmak değildir. En iyi strateji savaşmadan kazanmaktır.

 

Kaynak

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu