İş Bulmanın Püf Noktaları

instagram takipçi hilesi

Günümüzde git gide zorlaşan yaşam koşulları, insanların iş bulmasını da zorlaştırıyor. Özellikle üniversitede mezunu gençler bu durumdan oldukça mağdur durumda. Neredeyse pek çoğumuz eskisi gibi hemen mezun olduktan sonra meslek edinemiyoruz. Milyonlarca insanın içerisinde olduğu bu yarışta, bir adım daha öne çıkmak ve işi kapmak için diğerlerine göre bir farkımız olması gerekiyor.

image 1

Bir meslek edinmenin işte bu denli zor olduğu dönemlerde, size bu konuda yardımcı olacak bazı tavsiyelerim var. Siz de yazımı okuyup tavsiyelerimi uygularsanız iş bulma konusunda hem diğer adaylara karşı fark atarak geliştirecek hem de bu süreci fazla yıpranmadan atlatabileceksiniz. İşte, istediğiniz işi kapmanızı kolaylaştıracak ipuçları:

e078btWcUUO4ZVMd1LdjMQ

 Kurs ve Seminerlere Mutlaka Katılın!

Neredeyse her gün çevremizde birçok ücretsiz kurs, seminer ve konferanslar açılıyor ve ilanlarını görüyoruz. İşte bu ilanları asla es geçmeyin. Bu gibi bilgilendirici ve geliştirici nitelikteki kurslar sizi öğrenmek istediğiniz konularda da uzmanlaştıracak ve diğerlerine göre ön plana çıkaracaktır. Üstelik bu kursların sonunda verilen sertifika ile birçok yere iş başvurusunda bulunabilir ve kabul edilebilirsiniz.

cd31687f39833d3219fedf8519b4e99d

CV oluşturun!

Artık günümüzde neredeyse hiçbir iş yeri cvnizi görmeden işi vermeye yanaşmıyor. Hele ki çalışmak istediğiniz yer kurumsal bir iş yeriyse cvniz olmadan size iş vermeleri imkansızdır. İşte bu nedenle, internetteki hazır bulunan cv şablonlarından bir tanesini indirerek öz geçmişiniz ve öğrenim bilgileriniz ekleyerek bir cv oluşturun. Yeteneklerinizi ve gittiğiniz kursları cvnize eklemeyi ihmal etmeyin.

Kısa Özgeçmiş Örnekleri

Bu cvyi iş başvurusu yapmak istediğiniz kurumlara dağıtabilir ve böylece sizi incelemelerine ve isterlerse sizi geri arayabilmelerine olanak tanırsınız. Cv hazırlamak, günümüzde meslek edinmenin en kolay yollarından bir tanesi olduğu için bu yöntem ile kısa sürede bir iş bulabilirsiniz.

interview body language 4

İş Görüşmelerine Donanımlı Bir Şekilde Gidin!

Başvuruda bulunduğunuz ve cv bıraktığınız kurumlardan birkaç tanesi mutlaka geri dönüş yapacak ve sizi iş görüşmesine davet edeceklerdir. İşi kapmak için, son derece önemli ve son basamak olan bu görüşmeye hazırlıksız gitmeniz hiçbir zaman olumlu sonuç vermez.

Görüşmeye giderken öncelikle kıyafetlerinize önem vermeli, ciddi ve temiz bir şekilde giyinerek etkili bir görünüş yaratmalısınız. Özellikle davet edildiğiniz görüşmelere giderken siyah, lacivert ve beyaz renklerinden oluşan kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede daha ciddi bir izlenim yaratırsınız.

2015in en basarili is arama teknikleri w1145 h572

Görüşmeye gitmeden önce başvurduğunuz pozisyon hakkında mutlaka araştırma yapın ve ne gibi sorular sorabileceklerini tahmin etmeye çalışarak hazırlanın. Aksi takdirde sizi kabul etmeyeceklerdir. O meslek hakkında bilgili olduğunuzu onlara kanıtlayın.

Kapıdan girdiğiniz andan itibaren jest ve mimiklerinize dikkat edin. Abartılı hareketlerden uzak durun. Dik durun ve nefes alın. Yüzünüzde abartıya kaçmadan hafif bir tebessüm olmasına özen gösterin.Çünkü bu insanlar üzerinde olumlu bir etki yapacaktır. Heyecanınızı kontrol altına almaya çalışın. Özgüvenli ve kendinizden emin durursanız onları çok daha kolay etkileyebilirsiniz.

iş görüşmesi 1

Tüm bu tavsiyelerimi gerçekleştirdiğinizde diğer rakiplerinize fark atabilir ve böylelikle meslek edinmeniz çok daha kolay bir hale gelebilir. Kendinizi ne kadar çok geliştirir ve bilgi sahibi olursanız kendinize olan güveniniz artar ve daha emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Bir an önce doğru hem gönlünüze hem de yeteneğinize uygun işi bulmanız dileğiyle.

 

 

 

 

 

Kaynak
kigem

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu