Gezi Rehberi

İran Hakkında İlginç Bilgiler

Birçok şeyin yasak olduğu İran hakkında şaşırtıcı bilgiler

instagram takipçi hilesi

İran hakkında ilginç bilgiler yazısı, merak edilen birçok konuya ışık tutuyor. Yaşantının yanı sıra yasakları ile de gündeme gelen İran’da yaşamak gerçekten zor mudur?

İran, katı kuralları ile gündeme geliyor. Fakat ülke ile ilgili fikirler ikiye bölünmüştür. Kimisi yaşamanın kolay olduğunu düşünürken kimisi “kesinlikle buraya gelmeyin!” diyor. İşte İran’la ilgili değişik bilgiler:

1- Burun Estetiğinin En Çok Yapıldığı Ülkedir

iran hakkında ilginç bilgiler

Birçok kişi burun estetiğini İran’lıların bulduğunu düşünür. Fakat bu bilgi tamamen yanlıştır. Burun estetiği İran’da bulunmamıştır ama dünyada en çok burun estetiği yapılan ülkedir. İran’da burun estetiği yaptırmanın dini ve kültürel birçok anlamı vardır. Dini açıdan bakıldığında; estetik bir burunun türbanı daha rahat kaldıracağı düşünülür. Kültürel açıdan ise; türban zenginlik göstergesidir.

2- İran Hakkında İlginç Bilgiler: Baharatlar Çok Pahalıdır

iran hakkında ilginç bilgiler

İran’a gittiğinizde Türkiye’ye baharat getirmek isterseniz kesenin ağzını bayağı bir aralamanız gerekir. Mesela; safran almak isterseniz gramına 40 sterlin vermeniz gerekir.

3- İran Halıları O Kadar da Mükemmel Değildir

iran hakkında ilginç bilgiler

İran halıları dikkatli bir şekilde incelendiğinde hatalı oldukları görülür. Ancak bu hataları bilerek yaparlar. Çünkü; kusursuz ve mükemmel olanın yaratıcı  olduğunu düşünürler. Ayrıca UNESCO tarafından “Somut Olmayan Kültürel Nesneler”e İran halısı eklenmiştir.

4- İran Hakkında İlginç Bilgiler: Kredi Kartı Yasaktır

iran hakkında ilginç bilgiler

İran’a giderseniz kredi kartınızı yanınızda götürmeyin. Çünkü İran’da çeşitli sebeplerle kredi kartı kullanımı kapalıdır. Bütün işler nakit olarak halledilir.

5- Evli de Olsanız Eşiniz İle Temas Edemezsiniz

gezi

İran’da evli çiftlerin sokakta elele kolkola dolaşması yasaktır. Çünkü her an bir polis çevirerek sorguşayabilir. Eğer evlilik cüzdanları yoksa bir süre cezaevine alınabilirler. Evli olmayanlar ise kesinlikle dikkat etmeli. Ya da evlenmeyi beklemelidir.

6- Alkol Kullanırsanız Hapse Girersiniz

gezi

İran’da içki tüketmek kesinlikle yasaktır. Yakalanırsanız hapis cezası alırsınız. Zaten içkiyi öyle kolay kolay bulup tüketemezsiniz. Ancak illegal yollar ile alkol bulabilirsiniz.Fakat size alkol getiren kişilere de rüşvet vermeniz gerekir. Bu nedenle içki bulup, parasını verip birde üstüne yakalanmadan içenler kesinlikle zengindir.

7- İran Hakkında İlginç Bilgiler: Ev Partileri

gezi

Birçok şeyin yasak olduğu İran’ın güvenli bölgeleri de var elbette. Tahran’ın bir bölümünde ekonomik açıdan zengin olan insanların kaldığı evler bulunur. Bu evlerde partiler verilir. Girmek için insanların birbirine güvenmesi  ve çeşitli güvenlik sorularından geçmesi gerekir. Partilerdeki kadınlar uzun kıyafetlerinden kurtulur ve dekolteli rahat üstler giyerler. Ayrıca burada içki de içebilirsiniz.

8- Dar Pantolon Yasaktır

iran hakkında ilginç bilgiler

İran’da dar pantolon giyenler eş cinsel olarak düşünülür. Bu nedenle dar pantolon giyinilmesi yasaktır. Fakat sadece bu nedenle değil, aşırı cinselliği çağrıştırdığı düşüncesi ile de giyilmemelidir. Eğer uyarılara rağmen dar pantolon giyilirse, giyen kişiye ceza verilir.

https://www.youtube.com/watch?v=JcEsJabv0FU

Kaynak
bildiderim

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu