Bilim ve Teknoloji

İOS 13 Yenilikleri Nelerdir? İOS 13 Nasıl Yüklenir?

instagram takipçi hilesi

İOS 13, Apple tarafından sunulan en yeni işletim sistemi güncellemesidir. Geçtiğimiz haziran ayında yapılan tanıtım etkinliği ile dünyaya tanıtıldı. Peki İOS 13 nedir, nasıl yüklenir, hangi cihazlar indirebilir? tüm detaylar yazımızda…

İOS 13 Nasıl Kurulur?

Apple, iPhone’lar için iOS 13’ü piyasaya sürdü. Güncelleme saat 10’da  yayınlandı. Ancak, dünya genelinde yayılması biraz zaman alabilir. Cihazınızda görünmesi 30 dakika kadar sürerse şaşırmayın.

Sonunda güncellemenizi isteyen bir bildirim alırsınız, ancak en kısa zamanda yüklemek istiyorsanız, Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme bölümüne gitmelisiniz. Yalnızca iOS 13’ün 19 Eylül’de yayınlanacağına sakın unutmayın.

Bundan sonra ne yapacağını bilmek ister misin? İşte yükseltme yaptıktan sonra yapılacak ilk şeyler ve yeni özellikler.

ios 13 1

Desteklenen Cihazlar

İOS 13 ile Apple, 1GB RAM veya daha az RAM’a sahi olan cihazlar için desteği çekiyor. Bu, iOS 11 ve iOS 12 ile karşılaştırması yapıldığında, iPhone 5, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için desteğin düştüğünü gösteriyor.

İOS 13 için desteklenen cihazların tam listesi:

 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE
 • iPod touch (7. nesil)

İşte iPadOS 13 için desteklenen cihazların listesi:

 • 12.9 inç iPad Pro
 • 11 inç iPad Pro
 • 10,5 inç iPad Pro
 • 9,7 inç iPad Pro
 • iPad (6. nesil)
 • iPad (5. nesil)
 • iPad mini (5. nesil)
 • iPad mini 4
 • iPad Air (3. nesil)
 • iPad Air 2

Dark Mode (Karanlık Modu)

Söylentiler doğru çıktı. iOS 13 nihayet Dark Mode’u Apple’ın en yeni işletim sistemine entegre ediyor. Apple yeni koyu arka temaları, bildirimler, mesajlar, menüler, ayarlar ve widget’lar ile beraberinde geliyor. Mesajlar’dan Mail uygukamasına ve daha fazlasına kadar kullandığınız tüm resmi Apple aplikasyonları yeni renklere ve yep yeni bir görünüme sahip olacak. Üçüncü taraf geliştiriciler hiç süphesiz bu modu destekleyebilmek için birbirleriyle yarışacaklar.

ios 13 7

Daha İyi Performans

Apple, iOS 12 ile performansa odaklanmıştı. Bu özellikle ise diğer eski cihazlarda, en son versiyonlardan çok daha hızlı ve kullanışlı olmasını sağladı. Apple, iPhone ve iPad’lerde yaptığınız ve kulladığınız her şeyin hızını artırmak için tepeden tırnağa bir inovasyon seyrederek iOS 13’ü geliştimeye devam etti.

Örnek vermek gerekirse, Apple, Face ID’nin yüzde 30 oranında daha hızlı bir şekilde telefon kilidini açabildiğini savunuyor. Uygulamalar farklı şekilde paketlenerek uygulama indirme işlemlerini yüzde 50 daha minik hale getirir. Yüzde 60 daha küçük güncelleme alırlar. Bu özellik uygulamaların açılma hızını en az iki kat arttırır.

Daha Akıllı Siri

Siri, iOS 13 ve iPadOS 13’te pek çok yenilik kazanmaya devam ediyor.  “Konuşmaya Sinir Metin” adında yeni bir ses inovasyonu ile karşımıza çıkıyor. Kelimeleri oluşturmak ve bir konuşmayı sıraya sokmak için konuşma içerisinde yer alan ses parçalarını yan yana getirmek yerine, tümüyle yeni bir ses üretmek için sinir ağlarını kullanıyor. Karmaşık kelimeleri düzeltiyor. Çok daha doğal sesler çıkartmanıza olanak sağlıyor.

Siri’nin Kısayollarını, artık App Store’dan indirmeye gerek kalmadan, işletim sistemine entegre edilmiştir. Genel konuşma akışınızı aktarmak ve cevaplamak için makine öğrenme teknolojisini kullanacaktır.

ios 13 2

CarPlay Tamamen Elden Geçirildi

Apple, CarPlay’in iOS 13’te tanıtım toplantısında şu ana kadarki en büyük ve kapsamlı bir güncelleme alacağının garantisini verdi. Aracınızdaki yeni kontrol paneli sayesinde bir tarafta navigasyonu kullanırken diğer tarafta başka uygulamaları kullanabilirsiniz. Böylece başka uygulamaları kapatmaya gerek kalmadan müziği kontrol edebilir, birine mesaj atabilir veya diğer faydalı uygulamaları kullanabilirsiniz.

Pek çok uygulama, örneğin Apple Music gibi, araç içi tecrübeleri yeniden güncelledi. Şu anda Siri tüm ekranı ele geçirip kaplamak yerine ekranın en alt bölümünde ufak bir gösterge çıkartarak çalışıyor.

ios 13 3

Fotoğraf ve Kamera İyileştirmeleri

Apple’in yerleşik kamera uygulaması, iOS 13’te pek çok güncelleme elde etmiyor. En büyük yeni özelliği, Dikey Aydınlatma modlarıdır. Bu özellikle aydınlatma sistemini kontrol etmek ve daha az veya çok yoğun olma işlemidir.

Bununla birlikte, Fotoğraflar uygulamasında pek çok yeni özellikler mevcut. En başta göze çarpan özellik olarak, görüntü düzenleme özelliği çok daha güçlü hale getirildi. Parlaklık ayarı, kontrast ayarı, pozlama ayarı, sıcaklık renk tonu ayarları gibi bir çok işlem elden geçti. Fotoğraf efektler için yeni ayar kadranları eklendi. Yeni işletim sisteminde bir öncekine göre çok daha fazla yeni efekt sizi karşılayacak.

ios 13 4

Haritalar Geliştirmeleri

Apple, geçtiğimiz yıl Haritalar içinde yer alan uygulama verilerinin büyük bir yenilemesine başlattı. Şimdiye kadar yalnızca yeni haritaları ABD’nin sadece Kuzey Kaliforniya bölgesine getirdi. İOS 13 ile yeni harita uygulaması 2019 sonuna kadar ABD’nin geri kalan yerleşim birimlerine de getirmeyi planlıyor. Yeni haritalar uygulaması ise gelecek yıl yani 2020 yılında dünyanın geri kalan ülkelerine gelmesi hedefleniyor.

Fakat yeni Haritalar uygulaması sadece daha detaylı harita verilerini barındırmıyor. Yeni özellikleri de eklendiği gelen bilgiler arasında. Haritalar uygulamasını kullandığınızda, sık kullandığınız yerlere daha hızlı erişim için kaydedebilirsiniz. Arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz. Koleksiyonlar listesinde yer alan yerlerin listesini düzene sokabilirsiniz.

ios 13 5

Memoji ve Çıkartmalar

Memoji, iOS 13’te çok büyük bir inovasyon elde ediyor. Apple’ın yüzlerceyeni saç, makyaj, aksesuar ve kişiselleştirme efektleri işletim sistemine ekleniyor. Yeni üretilen kulalıklardan tutun, dil piercinglerine ve özel diş tsarımlarına kadar yeni özellikler barındırıyor. Memoji’niz, popüler emojinin ifadelerini taklit eden yeni otomatik paketleri oluşturmak için de kullanabilirsiniz.

Memoji’nizi yüzünüzü kullanarak hareket ettirmek için TrueDepth sensörlü bir cihaza sahip olmanız gerekmektedir . Fakat Memoji editörü ve çıkartmaları A9 işlemcili veya  daha yeni nesli olan işlemcili  her cihaza gelmektedir. Bu özellik iOS ve iPad 13’ü çalıştırabilen tüm cihazları desteklemektedir.

ios 13 6

İOS 13 İle ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu