Alışveriş Rehberi

İnternetten Nasıl Satış Yapılır?

instagram takipçi hilesi
is1
İnternetten nasıl alışveriş yapılır?

Satış, sadece pazarlarda ve dükkanlarda gerçekleşebilecek bir eylem değildir. Teknolojinin gelişmesi ve kablosuz veri aktarımının sağlanması ile birlikte, internet üzerinden ürün satışları da epey bir hız kazanmıştır. Satışların artmasındaki en büyük etken ise, satıcıların internette satış yapabilmelerine imkan tanıyan yüzlerce farklı platform ve yüzlerce farklı satış yöntemi bulunmaktadır. Dolayısıyla sizin elinizde gerçekten iyi bir kitleye pazarlayabileceğiniz kaliteli ürünler varsa internette bu ürünlerin satışını daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

is2
İnternetten satış ile yerel satış arasındaki fark

İnternetten Satış ile Yerel Satış Arasındaki Fark Nelerdir?

Öncelikle bu iki satış türünün hedeflediği kitleleri yakından inceleyelim. Kırsal bir ilçede bu tür ürüne olan ilgi oldukça az olacaktır. Bunun yanı sıra stres çarkı ürününün ilgi odağı olan yaş grubu 8-13 yaş grubu aralığıdır ve ilçenizde bu yaş grubunda olan çocuk sayısı oldukça azdır. Ayriyeten bu çocukların maddi imkanları ve sosyal şartları da göz önünde bulundurulduğunda  elinizdeki kitle çok daha küçülecek.

Oysa ki satışınızı internet ortamında yapıyor olsaydınız tüm Türkiye’deki 8-13 yaş grubu arasındaki kitleyi hedef aldığınız için satış miktarınız gözle görülür bir şekilde artacaktır. Tabi her internetten satış kuruluşu için durum aynı değildir.Çünkü internet siteleri ve sosyal medya hesapları farklı sayıda kullanıcılara erişebildikleri için her açılan satış sitesinin aynı miktarda müşteri kitlesi bulabileceği söz konusu olamaz.

issosyal
Sosyal medya tabanlı satış

İnternetten Satış Yöntemleri

Bu yöntemlerden en çok tercih edileni sosyal medya platformları üzerinden satış yapmaktır. Çünkü insanların büyük bir kısmı, farklı amaçlarla da olsa sosyal medya platformlarına girerek gezinti yapıyor. Bu gezinti esnasında satacağı ürünün reklamını müşterinin beğenisine sunan satış mağazası, müşterinin beğenisini ve güvenini kazanırsa satışını gerçekleştirebiliyor. Dolayısıyla sosyal medyayı kullanarak önünüze milyonluk bir kitleyi alabildiğiniz için satış şansınız oldukça yüksek.

 

issite
İnternet sitesi tabanlı satış

Bir diğer yöntem de internet sitesi açarak satış yapmak. Konuya stres çarkı örneği ile başladık ve bu örnek ile de bitirmeyi uygun görüyorum. Stres çarkı satışı için güzel bir satış sitesi açtınız ve müşterilerinizi beklemeye koyuldunuz. Sitenize arama motorları aracılığıyla giren ziyaretçilerin tamamı stres çarkı almak için internet sitenize gireceğinden dolayı internet sitesi ile direkt olarak hedeflediğiniz kitleye ulaşacaksınız.

Hedeflediğiniz kitleye ulaştıktan sonra da zaten müşterinin tercih ettiği ödeme yöntemi ve kargo şirketi ile hizmet veriyorsanız, ayrıca da ürününüzün fiyatı uygunsa zaten müşteri ürününüzden sipariş geçecektir. Ancak şunu da hatırlatalım ki yatırım yapmayan bir satış sitesinin satış yapabilmesi öyle göründüğü kadar da kolay değil. Dolayısıyla sağlam bir yatırım bütçeniz yoksa internet sitesi açmanızı değil, sosyal medya üzerinden satış yapmanızı öneririm.

Bu yazımızı okuduktan sonra ,”internetten satış yapmak istiyorum” diyorsanız size faydalı olacağını düşünüyorum.

İnternetten satış yöntemlerini anlatan bir video;

KAYNAK: TeknoLink

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu