Kişisel Gelişim

İnsan İlişkilerinde Daha Başarılı Olmanın 5 Yolu

instagram takipçi hilesi

İnsan İlişkilerinde Daha Başarılı Olmanın 5 Yolu! Kariyer başarısı herkes için önemlidir. Ancak iş dünyasında başarılı olmak için profesyonel yetenek tek başına yeterli değildir. Başkalarına nezaket ve saygı göstermediğiniz sürece gerçek başarı imkansızdır.

İnsan İlişkilerinde Daha Başarılı Olmanın 5 Yolu

İnsan ilişkileri çeşitli nedenlerden dolayı kötü olabilir. Bunlar arasında kendini ifade etme becerilerinin yetersizliği, karşı tarafın ihtiyaçlarını anlamama, kendini veya başkalarını yargılama, kontrol etmeye çalışma, güvensizlik, korku ve öfke gibi duygusal sorunlar yer alabilir. Ayrıca, kültürel, sosyal ve ekonomik faktörler de insanlar arasındaki ilişkileri etkileyebilir.

Özel hayatınızda olduğu kadar iş dünyasında da başarılı olmak için insanlarla doğru ilişkiler geliştirmeli ve iletişiminize dikkat etmelisiniz. Kısacası etki alanınızı genişletmek istiyorsanız başkalarıyla iletişim kurmayı öğrenmeniz ve bunları doğru bir şekilde uygulamanız gerekmektedir. İşte insan ilişkilerinde normalde daha fazla başarılı olmanın bazı yolları!

İnsan İlişkilerinde Daha Başarılı Olmanın 5 Yolu

1) Kendinle Başla

insan iliskilerinde daha basarili olmanin 5 yolu 2

Birçok insan empati ve sempati arasındaki farkı karıştırır. Sempati kavramı başka bir kişi için hissetmektir. Empati ise olayları yargılamadan başka bir kişinin bakış açısıyla görebilme yeteneğidir. Sempatik haliniz sizden kaynaklanır. “Bunu gördüğüme üzüldüm.” veya “Özür dilerim.” gibi sözlerdir aslında. Başka bir kişiyle empati kurduğunuz bir durum; “Gurur duymalısın!” demek olabilir mesela. Siz de ilişkilerinizi yolunda tutmak istiyorsanız empati yapmayı denemelisiniz.

2) Robotik Cevaplardan Kaçın

insan iliskilerinde daha basarili olmanin 5 yolu 4

Robotik soru-cevap dizilerini takip etmek yerine, gerçekten nasıl hissettiğini söylemeye çalışmalısın. Cevaplarınızı özelleştirin. Birisi nasılsın diye sorduktan sonra, “Dün fazla spor yaptım çok fazla yoruldum. Her yerim ağrıyor. Eğer ağrılarım geçerse çok daha iyi olacağım” gibi kendinize özel cevaplar verin.

3) Konuşma, Sor

İnsanların konuşmayı en sevdiği konular nelerdir? Tabii ki kendileri hakkında konuşulan konulardır. Yani birisine ne kadar ilgi gösterirseniz, o kişi sizi o kadar ilginç bulacaktır. Birisi size içten nezaketini gösterdiğinde, yüz çevirmezsiniz. Karşı taraf ile sürekli olarak bir şeyler konuşmak yerine, arada “aa bugün ne kadar şıksın?” gibi kısa iltifat içeren sorular sorarak gönlünü al.

4) Sessiz Ol ve Sadece Dinle

insan iliskilerinde daha basarili olmanin 5 yolu 3

En çok şikayet ettiğiniz şey, konuşurken ve siz konuşmayı bitirmeden, karşınızdaki kişinin kafasında çarkların dönmeye başladığını fark etmenizdir. Bu, kişinin dinlemediğini, ancak nasıl tepki vereceğini düşündüğünü gösterir. Bu olduğunda, diğer kişi sözümü kesmek isterse yavaşlamayı seçin. Birisi konuşurken onun cümlesi bitmeden kesinlikle araya girmeyin.

5) Tonlamanın Farkına Var

Üslubun ve bağlamın önemsiz olduğunu düşünüyorsanız, şimdi iki durumu birbirinden ayırmanın zamanı geldi: “Bunu yaptığına inanamıyorum!” “Bunu senin yaptığına inanamıyorum.” farkı görüyor musunuz? İkisi de aynı ifade tarzıdır. Ancak birincisi daha övgüye değer, ikincisi ise daha küçümseyici anlamına gelir. Bunları bir sonraki karşılaşmanızda uygulayın ve sosyal ilişkilerinizin nasıl yükseldiğini izleyin.

İnsan İlişkilerinde Daha Başarılı Olmanın 5 Yolu İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu