İnovasyon (Yenilik) Nedir?

instagram takipçi hilesi

İnovasyon, hem yeni hem de değerli olan bir şeyi tanımlamak için kullandığımız bir kelimedir. Ne kadar yepyeni ve kıymetli bir şey ise, bir yeniliğe başka bir deyişle inovasyona sahip olma ihtimalimiz de o kadar yüksektir.

Bir akıllı telefonun bir sandviçten daha değerli ve yeni olduğunu kabul ediyoruz. Bazen bu yenilikçi şeyler akıllı telefon gibi bir ürün veya bir mağazada satın alabileceğiniz bir ürün olabilir. Ancak çoğu vakit bir dilde yepyeni teknikler, hizmetler ya da yepyeni kelimeler veyahut kavramlar olabilir. Her seferinde onlara yenilikçi diyoruz. Çünkü inovasyon ya da yenilik unsurları ve fayda ya da değer unsurları var.

Bir ürünü, hizmeti veya daha genel olarak herhangi bir sonucu tanımlamak için inovasyon kelimesini kullandığımızda aynı iki faktör tekrar tekrar ortaya çıkıyor. Bunlar inovasyonun ikili yönleridir.

inovasyon 1

Yenilik, Süreç

İnovasyon ayrıca, bu yeni ve değerli sonuçlarla sonuçlanan bu sürece dahil olduğumuz süreci tanımlamak için kullandığımız bir kelimedir. İnovasyon yapmak, yeni ve faydalı sonuçlara ulaşmak için yolumuzu geliştirmek veya icat etmek demektir.

Tasarım Düşüncesi, Yaratıcı Problem Çözme, hatta bilimsel yöntem gibi birçok resmi yenilikçilik süreci vardır. Ayrıca deneme yanılma gibi gayrı resmi olanlar da var. Tüm inovasyon süreçlerinin önemli bir yönü öğrenmedir. Bir istek ve öğrenme yeteneği olmadan, yenilikçi bir şeyi asla başaramayız. Keşfetmek yenilikçiliği teşvik ediyor ve bu konuda insanların iyi olması güzel bir şeydir.

inovasyon 2

İnovasyon ve Kısa Tarihi

İnsanlar binlerce yıldır yenilik yapıyor. İlk yenilikler arasında tarımın ortaya çıkışı, ateş kullanımı, el aletleri, sözlü ve yazılı dillerin yaratılması ve evrimi ve hatta muhasebe için matematik gibi erken uygulamalı bilimler vardı.

Daha yeni yenilikler arasında uzay servisleri, İnternet, antibiyotikler, akıllı telefonlar, kuantum bilgisayarlar ve genetik tedaviler bulunmaktadır. Belki gelecekte ışınlanma, nano teknoloji ve füzyon enerjisi göreceğiz.

İnovasyon – Teknoloji – Yaratıcılık

Teknolojiyi inovasyondan ve yaratıcılıktan ayıran nedir?

İlk olarak, bir sistem görünümünü ele alalım. İşte inovasyon sürecinin çok yüksek bir seviyeden nasıl göründüğü;

  • Bilim adamları yeni bilgiler üretir.
  • Mühendisler bu yeni bilgiyi yeni teknolojiye dönüştürürler.
  • Girişimciler, yeni ürünler ve hizmetler oluşturmak için bu yeni teknolojilerden yararlanırlar.

Bilim adamları, mühendisler ve girişimciler, piyasaya giren yeni ürünler ve hizmetler oluşturmak için sırayla çalışırlar.

inovasyon 5

Büyük Şirketler İnovasyon Yapabilir mi?

Kesinlikle Evet! Çünkü şirketlerin yenilik yapması çok önemlidir. Yenilik zor olsa da, ödüller astronomiktir ve günümüzdeki yıkıcı iş ortamında yeniliği öncelik olarak görmezden gelmek ölümcül olabilir.

Yıllar boyunca inovasyon öğrenme programları inşa ederken çalıştığınız büyük işletmelerde inovasyona yönelik iki yaygın engel vardır.

Birincisi, kuruluş genelinde yaygın bir riskten kaçınmadır. Büyük işletmeler, özellikle bir matris olarak yapılandırılmış olanlar, riski tamamen ortadan kaldıracak şekilde tasarlanmıştır. Üretken davranışları optimize etmek için tasarlanmışlardır ve yaratıcı arayışlara yer bırakmayacak kadar az yer bırakırlar.

En yaygın ikinci engelleyici ise bir tür kaostur. Çok dinamik olan, riskleri oldukça iyi karşılayabilecek birçok işletme var. Fakat inovasyon süreçlerinde uyum veya yapı eksikliği vardır. Bu, genç kuruluşlar arasında yaygındır.

Her iki durumda da veya başka durumlarda, yenilikçilik değerli ve zorlu bir arayıştır. Daha yeni başlıyorsanız, daha yenilikçi bir şirket olmak için yapılacak en iyi şeyin yeniliklerle ilgili hikayeleri dinlemek olduğunu bilmeniz gerekir.

inovasyon 4

İnovasyon ile ilgili videolar

 

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu