İş & Finans

Çeyiz Hesabı Nedir?

instagram takipçi hilesi

Düğün öncesi çiftleri tatlı bir heyecan sarar. Düğünde kız tarafı ne yapmalı, erkek tarafı ne yapmalı soruları yanıtlanır ve iki taraf için de uzun bir alınacaklar listesi çıkar. Çeyiz hesabı bu durumun mutluluğa gölge düşürmesine engel olmanın en iyi yoludur. Peki, çeyiz hesabı nedir, çeyiz hesabı nasıl açılır, çeyiz hesabına devlet katkısı ne kadar? Merak ettiğiniz bu soruların yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

çeyiz hesabı nedir

Çeyiz Hesabı Nedir?

Çeyiz hesabı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen bir uygulama olup 2016 yılında başlamıştır. Amaç evlenecek çiftlere maddi destek sağlamaktır. Çeyiz hesabına en az 3 sene boyunca düzenli ödeme yapanlar hesaptaki birikimin yüzde 20’si ila 25’i oranında devlet desteği alabilir. Dolayısıyla çeyiz hesabı, çiftler için birikim yapma yöntemidir.

Düğün desteği ve devlet katkısı olarak da bilinen bu uygulamada ödemelerin süresi önemlidir. Süre arttıkça devlet katkısı da artmaktadır. 36 aydan az sürede ödeme yapanlar için devlet katkısı söz konusu değildir. Çeyiz hesabı açılırken aylık veya üç aylık ödeme periyotları belirlenir. Çeyiz hesabı için devlet desteği rakamları şöyledir:

  • Ödeme süresi 36-47 ay arası olanlarda devlet katkısı oranı %20, azami devlet katkısı 8.693,56 TL’dir.
  • Ödeme süresi 48-59 ay arası olanlarda devlet katkısı oranı %22, azami devlet katkısı 10.031,03 TL’dir.
  • Ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlarda devlet katkısı oranı %25, azami devlet katkısı 12.037,24 TL’dir.

 

çeyiz hesabı nedir

Çeyiz Hesabı Şartları Nelerdir?

Çeyiz hesabı açtırarak devlet desteği alabilmek için bazı koşulların sağlanması gereklidir. Çeyiz hesabından kimler yararlanabilir sorusunu şöyle yanıtlayabiliriz: İlk evliliğini 27 yaşını doldurmadan önce yapan ve mevduat veya katılım bankalarında çeyiz hesabı açarak asgari 3 yıl boyunca hesaba düzenli ödeme yapan Türk vatandaşlar.

Uygulamadan yararlanmak için Türk Lirası cinsinden mevduat hesabı, katılma hesabı ya da özel cari hesap açtırmak gereklidir. Gerekli belgeler bankalarda bildirilmektedir.

çeyiz hesabı nedir

Çeyiz Hesabına Ödenecek Tutar

Çeyiz hesabı açarken aylık veya üç aylık periyotlarda ödeme yapmak üzere ödeme süresi belirlenir. hesabı açtırdıktan sonra bankaya en az 190.32 TL ve en fazla 28.548,42 TL ödeme yapmak gereklidir. Aylık periyotta ödeme yapacakların en fazla yatırabileceği miktar 1.903,23 TL’dir. 3 aylık periyotlarda ödeme yapacak olanların en az 570.96 TL, en fazla 5.709,69 TL ödemesi gerekir.

Çeyiz hesabına istendiği zaman hesaba ekleme yapmak mümkündür. Hesap açılışında seçilen ödeme periyodunun değiştirilmesi, hesabın kapatılıp yeniden açılmasıyla mümkündür. Birden fazla bankada çeyiz hesabı açılamaz. Çeyiz hesabını hak kaybetmeden başka bir bankaya taşımak mümkündür. Çiftlerin ortak hesap açması mümkün değildir, fakat çiftler ayrı ayrı devlet desteği alma hakkına sahiptir. Toplamda 22 bin TL’ye kadar devlet desteğinden yararlanmak mümkündür.

Çeyiz desteği ödemesini almak için nikah tarihini takip eden 6 ay içerisinde bankaya müracaat etmek gereklidir. Banka, devlet katkısı ödeme başvurularını 10 işgünü içerisinde bakanlığa iletir ve 30 iş gününü kapsayan kontrol süresi başlar. Gerekli kontrollerin ardından ödeme hesabın bulunduğu bankaya aktarılır. Banka aynı gün ödemeyi yapar.

Çeyiz Hesabı ile ilgili videolar

https://youtu.be/IOPc1sr1ZH8

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu