İnsan Kaynakları

İş Başvurusunda Yapılmaması Gerekenler

instagram takipçi hilesi

Bugüne kadar iş başvurusunda yapılması gerekenlerden bahsettik. Şimdi ise tam aksine yapılmaması gerekenleri anlatmak istiyoruz. Evet, hepimizin işe ve paraya ihtiyacı var. Ancak bir anda kimse işinin başına güvenmediği birini oturtmak istemez. Ve hiçbir çalışan aşağılanmayı hak etmez. İşte iş başvurusunda yapılmaması gerekenler…

İş Başvurusunda Yapılmaması Gerekenler

1.  Yapmacık Olmayın

iş başvurusunda yapılmaması gerekenler

İş başvurusu yaparken herkes olduğu kişiden biraz farklı görünebilir. Mesela, çağrı merkezi gibi bir yerde çalışacaksanız, aslında çok agresif olduğunuz halde sabırlı olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Fakat, bir süre sonra telefonda tüm şirketin tek sorumluluğu sizdeymiş gibi bağıran birine sesinizi yükseltebilirsiniz. Bu nedenle karakterinize uygun olan işi bulmanız, oldukça önemlidir.

Eğer siz masa başı çalışmak istemiyorsanız ya da satış yapmaktan anlamıyorsanız, bunu iş verene açık açık belirtin. Aksi takdirde işe alınsanız bile kısa sürede ya siz kendiniz çıkmak isterseniz ya da işveren sizi işten atar.

2.Ücret Sormaktan Çekinmeyin

iş başvurusunda yapılmaması gerekenler

Birçok işveren ücretin sorulmaması gerektiğini söyler. Bu tavrı çok saçma bulur. Bu nedenle iş başvurusunda bulunurken ücret sormaktan çekinebilirsiniz. Fakat kendimin ve çevremdeki insanların yaşadıklarından gözlemlediklerim sonucu, şunu söyleyebilirim ki: Kesinlikle sormaktan çekinmeyin! Genellikle ücret konuşmaktan hoşlanmayan işverenler, ay başı geldiğinde düzenli ödeme de yapmazlar.

Siz orada bir emek vereceksiniz. Belki geçindirmeniz gereken bir aileniz var. Bu nedenle alacağınız ücreti, sigorta yapıp yapılmadığını, maaşları alacağınız günü sormanızda hiçbir sıkıntı yok. Zaten bunu sıkıntı yapan işverenle çalışmanıza hiç gerek yok.

3.Oraya Mecbur Gibi Davranmayın

iş başvurusunda yapılmaması gerekenler

İş başvurusu yaparken, birçok insan hayatının son şansı gibi davranır. İşverenler de bu durumu kullanır. Hem çok çalıştırıp hem de az maaş verir. Siz de bu duruma düşmemek için asla kendinizi ezdirmeyin. Elbette kurallara uyun, kibar ve nazik davranın. Ama hakkınızın yenmesine müsaade etmeyin. Sizin orada çalışmaya ne kadar ihtiyacınız varsa, o iş yerinin de size o kadar ihtiyacı var. Siz orada çalışmaya uygun bir kişi olmasaydınız sizi zaten çağırmazlardı.

4.Gecikmeyin, Erken Gitmeyin

iş başvurusu

İş başvurusu için size belirlenen saate tam olarak uyun. İşveren sizin ne kadar dakik biri olduğunuzu görsün. Aynı zamanda erkenden gidip beklemenize de gerek yok.

5. İş Başvurusunda Yapılmaması Gerekenler: Kambur Oturmayın

iş hayatı

Duruş, karşı tarafın sizinle ilgili fikirlerinin oluşması için son derece önemlidir. Dimdik bir duruşunuz olsun. Kimse için duruşunuzu bozmayın. Cebinizde paranız olmasa bile, bunu karşı tarafa hem fiziki olarak hem de konuşmalarınızda asla hissettirmeyin. Hiçbir işe son çareniz gibi bakmayın.

Eğer tecrübeniz ya da diplomanız varsa korkmayın. Evet dışarıda birçok işsiz insan var. İş bulmak çok zor. Ama kimsenin sizi, işiniz ya da paranız yok diye ezmesine izin vermeyin. Siz dürüstlüğünüz ile bir gün mutlaka kendinize uygun ve değerinizi bilen bir işte çalışacaksınız. Buna emin olabilirsiniz.

İlgili Videolar

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu