İngiliz Alfabesi

instagram takipçi hilesi

İngiliz Alfabesi

Büyük Britanya’nın dünyanın en önemli sömürge imparatorluklarından birisi olması ve özellikle I. Dünya Savaşı sonrasında çok etkili bir ülke haline gelen Amerika Birleşik Devletleri’nin sömürge toprakları arasında bulunması, İngilizcenin dünyada en çok kullanılan dil haline gelmesini sağlamıştır. Anadil olarak bakıldığında Çinceden (ve İspanyolcadan) sonra yer alan İngilizce, Çinliler de dahil olmak üzere dünyadaki hemen herkes tarafından kullanılan, az da olsa konuşulan en yaygın dünya dili olarak görünüyor.

ingilizcenin alfebesi

İngiliz Alfabesindeki harflerin okunuşu

 

İngilizcenin çok kullanılan bir dil olmasını sağlayan faktörlerden birisi, belki de en önemlisi, kolay öğrenilen bir alfabe ile yazılması olarak gösterilebilir. İngilizcenin Çin Alfabesi veya Japon Alfabesi gibi zor öğrenilen alfabelerle yazıldığını düşünürsek, dünya dili haline gelmesinin çok zor olacağını tahmin edebiliriz. Yani İngilizcenin dünyada en çok konuşulan dil haline gelmesini sağlayan en büyük faktör (muhtemelen) Latin Alfabesiyle yazılmasıdır. Dünyada en çok kullanılan alfabe olan Latin Alfabesi, İngilizceyi öğrenmeyi ve kullanmayı kolaylaştıran bir alfabedir.

İngiliz Alfabesinin Ortaya Çıkması ve Yayılması

İngilizce dilinin standart hale gelmeye başladığı 1100-1500 yılları aynı zamanda matbaanın icat edildiği ve etkin şekilde kullanılmaya başladığı dönemlerdi. Bu şekilde tüm Britanya Adasına yayılan İngilizce, takip eden süreçte yani Büyük Britanya İmparatorluğunun dünyanın en önemli sömürge devleti haline geldiği dönemde dünya dili haline gelmeye başladı.

Britanya İmparatorluğu

  1. yüzyılda yaşanan iki dünya savaşı ve bu savaşlarda önemli rol oynayan ABD’nin dünya liderliğine soyunması, İngilizcenin dünyanın iletişim dili haline gelmesine ve bu dili yazmakta kullanılan İngiliz Alfabesinin yaygınlaşmasına neden oldu.

İngiliz Alfabesi Nedir?

M.S. 3. Yüzyılda ‘A, B, C, D, E, F, G, H, I, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, V, X, Y, Z’ 23 harften oluşan bir alfabe halini alan Latin Alfabesi, İngilizceyi yazmak için kullanılan alfabenin temelini oluşturmuştur. Günümüzde 1,5 milyar kişinin anadil olarak konuştuğu (resmi dillerinden birisi İngilizce olan Hindistan eklendiğinde) İngilizce, Latin Alfabesine ‘J, U, W’ harflerinin eklenmesiyle oluşturulan İngiliz Alfabesiyle yazılır. Bu şekilde ortaya çıkartılan 26 harfli İngiliz Alfabesi şöyledir:

‘A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z’

ingilizce harfler

İngiliz Alfabesi

Latin Alfabesi dünyada en çok kullanılan alfabedir ama bunun en önemli nedenlerinden birisi, İngiliz Alfabesinin de Latin Alfabesinden esinlenmesidir. 1,5 milyar kişinin anadil olarak konuştuğu İngilizce, dünyadaki 3 milyar kişi tarafından iyi derecede konuşabilen bir dildir. Dünyada iletişim dili olarak kabul gören İngilizce ve onun yazımında kullanılan İngiliz Alfabesi, dünyada en çok kullanılan dil ve en çok kullanılan alfabe olarak görünmektedirler.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu