Kültür&Sanat

Türkiye’de Görülmesi Gereken Önemli Köşkler ve Hikayeleri

instagram takipçi hilesi

Geçmişten günümüze birçok medeniyetin tarihi izlerini taşıyan ülkemizde mutlaka görülmesi gereken önemli köşkler bulunmaktadır. Osmanlı başta olmak üzere birçok medeniyetin, imparatorlukların bıraktığı tarihi güzellikteki bu köşkler ve onların hikayelerini sizler için bir araya getirdik.

1-  Yusuf Ziya Paşa Köşkü

yusuf ziya köskü 685x464 1

İstanbul Sarıyer’de, Fatih Sultan Mehmet köprüsünün hemen bittiği bölgede yer alan Yusuf Ziya Paşa Köşkü halk arasında “perili köşk” olarakta bilinmektedir. Bu köşkün temeli 1900’lü yılların başında atılmıştır. Kırmızı tuğlalı köşkü Mısır Hidivi Abbas Hilmi Paşa’nın başyaveri Yusuf Ziya Paşa eşi için yaptırmak istemiştir. Ancak dönemin şartları padişahından ötürü yapımı aksadı ve Paşa daha sonra Mısır’da gitti ve orada vefat etti. Köşkün uzun sürede tamamlanması, bu süreçte boş kalması ise köşkün ‘perili’ olarak anılmasına sebep oldu. Köşk, 1995-2000 arasında mimar Hakan Kıran tarafından tamamlanmıştır. Şu an özel bir şirket tarafından müze olarak hizmettedir.

2- Hünkar Köşkü

hünkar köskü 685x456

Hünkar Köşkü, Bursa’da bulunmaktadır. Sultan Abdülmecit’in Bursa gezisi için 1844 yılında Vali Mehmet Salih tarafından yaptırılmıştır. Köşk tam olarak 19 günde inşa edilmiştir. 16 Ekim 1922  Mustafa Kemal Atatürk’te bu köşkü ziyaret ederek konaklamıştır. İsmet İnönü ve Kazım Karabekir’le birlikte, Lozan Barış Antlaşması’na dair önemli toplantılar yapmışlardır. Atatürk bu köşkü birçok kez ziyaret etmiş ve tekrar konaklamıştır. Köşk geçmişte çok sayıda önemli kişileri ağırlamıştır.

3- Revan Köşkü

revan köşkü 685x513

Revan Köşkü İstanbul, Topkapı Sarayı’nda yer almaktadır. 1635 yılında Sultan IV. Murat tarafından Revan zaferinden sonra Mimar Kasım Ağa’ya yaptırılmıştır. O zamanlar kütüphane olarak kullanılan köşk, duvarlarında yer alan çiniler ile Osmanlı mimarisinin eşsiz bir temsili olmaktadır.

4- Pandispanya Köşkü

pandispanya köşk 685x456

Pandispanya Köşkü, İzmir Bornova’da 1882 yılında inşa edilmiştir. Fransız Pandispanian ailesi tarafından kullanılmıştır. Aile Fransa’ya döndükten sonra ise Köşk devlete kalmıştır. Renginden dolayı Yeşil Köşk olarakta bilinen Pandispanya Köşkü Ege Üniversitesi’nin misafirhanesi olarak kullanılmıştır. 1993 ve 1995 yıllarında restore edilen köşk şu an Ege Üniversitesi’nin öğrencileri ve üniversite çalışanları tarafından kullanılmaktadır.

5- Malta Köşkü

malta köşkü 685x513

Malta Köşk’ü İstanbul Yıldız Parkı’nda bulunmaktadır. Malta’dan getirilen taşlarla Sultan Abdülaziz döneminde yapılmıştır. Malta Köşkü tarihte önemli olaylara sahne olmuştur. Günümüzde köşk çeşitli organizasyonlarda kullanılmaktadır.

6- Atatürk Köşkü

atatürk köşkü 685x413

1890 yılında Kostantin Kabayanidis tarafından yaptırılan bu köşk Trabzon’da bulunmaktadır. Avrupa ve Batı Rönesans mimarisinin örneklerinden olan Atatürk Köşkü 15 Eylül 1924 tarihinde Atatürk’ün görüp beğenmesi üzerine 1931 yılında Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya temlik edilmiştir. 1943 yılından bu yana Atatürk Köşkü müze olarak hizmet vermektedir.

7- Murat Köşkü

murat

İzmir Bornova’da yer alan Murat Köşkü, İngiliz Edwards ailesi tarafından 1880 yılında yapılmıştır. Daha sonra Murat ailesinin köşkü almasıyla ismi değişmiştir. Bir dönem çocuk yuvası olarak hizmet veren köşk, 2001 yılında restorasyon sonrasında Ege Üniversitesi’ne tahsis edilmiştir.

Türkiye’nin Bulunan Görkemli Köşkler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu