Yaşam

İmza Sirküsü Nedir? Nasıl Alınır?

instagram takipçi hilesi

Bir kurum ya da kuruluşun temsilcisine ait imza örneklerinin yer aldığı belgeye imza sirküsü denir. Sahte imza kullanımını engellemek için oluşturulur. Şirket adına hizmet veren kişinin yetki alanları, tüzel kişinin talebi ile noter tarafından onaylanır ve resmileştirilir. Onaylanmayan belgeler geçersizdir. Belgenin üzerinde, tüzel kişiye ait bilgiler (adres, unvan, ticaret sicil no.) ve kurumu temsil eden yetkili kişinin unvanı, yetki alanları, nüfus bilgileri ve imza örnekleri yer alır.

Tüzel kişiliklerin imzalarını noter tarafından onaylayan imza sirküsü, e-Devlet üzerinden temin edilemez. Bu belge, fiziksel noter şubelerinde belirli bir ücret karşılığında alınabilir ve gerekli evrakların tamamlanmasıyla kısa sürede hazırlanabilir. Ancak e-Devlet üzerinden sadece imza sirküleri sorgulaması yapılabilir. Bu işlem sayesinde belgenin doğruluğu, hitabı ve kapsamı hakkında bilgi edinilebilir.

İmza Sirküsü

İmza Sirküsü Ne İçin Kullanılır?

İmza sirküsü, belirli bir kullanım amacı olan ve yasal bir değeri olan imzalar içerir. Bu sirküler sayesinde;

  • Sahte imza kullanımı ve bunun sonucunda meydana gelebilecek dolandırıcılık önlenir.
  • Şirket içinde yaşanabilecek problemlerle ilgilenecek kişiler belirlenebilir.
  • İmza yetkisi olan kişilerin güvenliği sağlanır.
  • Şirket adına izinsiz ticari faaliyetler engellenir.

İmza Sirküsü Nasıl Alınır?

İmza sirküleri belgesi, noter şubelerinden alınabilir. Noter şubeleri gerekli işlemleri tamamladıktan sonra iki adet imza sirküleri oluşturur. Bu sirkülerden birisi tüzel kişilikte saklanırken diğeri de noter şubesinde muhafaza edilir. Gerekli belgeler ile birlikte noter şubeleri tarafından kısa sürede imza sirküleri oluşturulabilir.

Noter üzerinden imza sirküleri talep etmek için sunulması gereken belgeler şunlardır:

  • İmza sirkülerinde yer alacak olan tüzel kişinin kimlik aslı ve fotokopisi
  • İmza sirküleri talebinde bulunan kurumun kayıtlı olduğu yerin sicil gazetesi
  • Adı geçen kuruma ait vergi levhası

İmza Sirküsü

2023 İmza Sirküleri Ücretleri Nelerdir?

Noter şubelerinde imza sirküleri oluşturmak için ödemek gereken ücret 2023 yılında 147 TL olarak belirlenmiştir. İmza sirküsü belgesi için ödenecek tutar, önceki yıllara kıyasla değişiklik göstermektedir. Ücretler ilgili bakanlıklar tarafından takvim yılı başlamadan önce belirlenmektedir. Tüzel kişiler noterden kredi kartı ya da nakit ile kolay bir şekilde ödemeyi yaparak belgelerini alabilirler.

İmza Sirküleri Nereden Alınır?

Tüzel kişiliklerinin resmiyet kazanması için imza sirküleri oluşturmak isteyen şirketler, noter şubelerinden bu belgeyi temin edebilirler. Bu işlem için şirket yetkilileri tüzel kişiliğin kimliği, fotokopisi, şirketin kayıtlı olduğu yerin sicil gazetesi ve belgede adı geçecek kurumun vergi levhasını noter şubesine sunmalıdır. Ayrıca 147 TL imza sirküleri ücreti de ödenmelidir. Bu işlemler sorunsuz bir şekilde tamamlandığında şirket, imza sirkülerini alabilir. Bu belge, 3 yıl boyunca kullanılabilir. Ancak tüzel kişilik değişikliği durumunda daha erken sürede de yenilenmelidir.

İmza Sirküleri Kime Verilir?

İmza sirküsü yalnızca tüzel kişilere verilen bir belgedir. Tüzel kişi, birden fazla insanın mal varlığından doğan ve tek bir kişi olarak kabul edilen hukuki bir kişilik statüsüdür. Şirketlerin ve markaların yöneticileri de tüzel kişi statüsünde yer alır. Gerçek kişiler ise imza sirküleri kullanamazlar. Bu belge sadece tüzel kişiler tarafından kullanılır. Gerçek kişilerin kullanabileceği benzer bir belge ise imza beyannamesidir.

İmza Sirküsü

İmza Sirküsü İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu