Akıllı Telefonlar ve Tabletler

IMEI Kayıt Ücreti Ne Kadar? Yurt Dışından Telefon Getirmenin Maliyeti!

instagram takipçi hilesi

IMEI Kayıt Ücreti Ne Kadar? Yurt Dışından Telefon Getirmenin Maliyeti! İlk olarak IMEI’nin tanımı ile başlayalım. Daha sonra yurt dışından telefon getirmenin maliyetini de hesaplayalım.

IMEI Kayıt Ücreti Ne Kadar? Yurt Dışından Telefon Getirmenin Maliyeti!

IMEI Nedir?

IMEI her telefonun bir kimlik numarasıdır. Aynı numara başka cihazda yer almaz. Bir insanın TC kimlik numarası gibi düşünebilirsiniz. IMEI’nin açılımı “Uluslararası Mobil Cihaz Kodu” dur.

IMEI numarası toplamda 15 haneden oluşur. Cihazınızın IMEI numarasını öğrenmek için *#06# numarasına arama yaptığınızda cihazınızın IMEI numarasını öğrenebilirsiniz.

IMEI hakkında daha fazla bilgi almak için “IMEI Nedir? IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

IMEI Neden Kayıt Edilmeli?

imei kayit ucreti 2

Yurt dışından şebeke ağına sahip bir cihaz getiren ve Türkiye’de uzun süre kullanmak isteyenlerin IMEI kaydı yaptırmaları gerekmektedir. IMEI kaydı, ülkeye giriş yapan cihazların tespit edilmesinde önemli rol oynamaktadır. Buna ek olarak, Türkiye’nin ağ ekipmanlarından belirli bir miktar vergi alındığı bilinmektedir.

Bazıları yurt dışından bir sürü teknik ekipman getirip vergisiz satmaya çalışıyor. Şu anda IMEI kaydı, yasadışı cihazların kullanımını önlemek için çok önemlidir.

GSM operatörleri, yurt dışından getirilen ve 120 gün içinde kaydı yapılmayan cihazların devre dışı bırakılacağı konusunda uyarıyor. Bu nedenle yurtdışından getirilen cihazlarda hatlarını  uzun süre kullanmak isteyen kişilerin IMEI’lerini kayıt ettirmeleri gerekmektedir.

IMEI Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır?

imei kayit ucreti 3

Cihazlarını yurt dışından getiren kişiler, cihazlarını çeşitli şekillerde kayıt ettirebilirler. İlk yöntem gümrüklerdir. Cihazınızı havaalanında gümrükten Türkiye’ye sokarken IMEI kaydını yapabilirsiniz.

Gümrük ile uğraşmak istemiyorsanız E-devlet üzerinden de kayıt ettirebilirsiniz. E-devlete TC kimlik numaranız ve şifreniz ile girerek Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından sunulan ” “IMEI kayıt” hizmetinden faydalanabilirsiniz.

2022 IMEI Kayıt Ücreti Ne Kadar?

Telefonlarını sorunsuz bir şekilde Türkiye’de de kullanmak isteyen kişiler, 120 gün içerisinde cihazlarının kaydını yaptırmak zorundadır. Bu noktada bu kişilerin devlete belli bir ücret ödemesi gerekiyor. IMEI kayıt ücreti periyodik olarak değişir. Bu nedenle mevcut IMEI kayıt ücreti konusunda insanların kafası karışmış durumda.

Türkiye’de 2022 IMEI kayıt ücreti 2.733 TL olarak belirlendi. 2022 için belirlenen kayıt ücreti sert tepkilere neden oldu. Çünkü 2018 yılında yurt dışından getirilen ekipmanların kayıt ücreti sadece 170 TL idi.

Sonuç olarak, IMEI kayıt ücreti 2020 yılında yüksek artış ile 1838 TL olarak açıklandı. Ardından 2021 yılında 2.006 TL ile telefon kayıt süreci başladı. 2022’nin başlarında, IMEI kayıt ücreti 2.733 TL olarak belirlendi.

120 günden fazla Türkiye’de kalacak ve cihazını kullanmak isteyenlerin 2.733 TL IMEI kayıt ücreti ödemesi gerekiyor. Aksi takdirde GSM firması cihaza kısıtlamalar getirecektir. Bu nedenle cihaz sahipleri GSM hizmetlerinden yararlanamayacaklar.

Yurt Dışından Telefon Getirmenin Maliyeti

imei kayit ucreti 4

2022 verilerini baz alarak yurt dışından hayali olarak bir iPhone 14 Pro Max 256 GB satın alalım.

iPhone 14 Pro Max 256 GB fiyatı Türkiye’de vergiler dahil 46.599 TL. Güncel dolar kuruna (18,23 TL) çevirdiğimiz zaman 2555 dolar yapıyor.

ABD’de aynı telefonun fiyatı 1199 dolar. TL’ye çevirdiğimiz zaman ise 21.860 TL yapıyor.

Bu fiyata 2733 TL de kayıt ücreti ödediğimizde fiyat 24.593 TL yapıyor. Kargo vs. diğer masrafları da eklesek 25.000 TL’yi biraz  geçecektir. Eğer siz yanınızda getiriyorsanız 24.593 TL bir maliyeti olacaktır. Avrupa ülkelerinde de getirseniz yaklaşık olarak bu fiyata yakını bir fiyat çıkacaktır.

IMEI Kayıt Ücreti Ne Kadar? İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu