Sağlıklı Yaşam

İltihap Söktüren Bitkiler!

instagram takipçi hilesi

iltihap sokucu bitkiler nelerdir

Vücudumuzda iltihap birikmesi pek çok sağlık sorununu da beraber getirir. İltihaplanma sebebiyle enfeksiyon kapabilir, zatürre olabilir ya da romatizma rahatsızlığına yakalanabilirsiniz.

Vücuttaki iltihabın atılabilmesi için yapılan bazı araştırmalar sonucu bazı bitkilerin iltihap sökücü özelliği olduğu ortaya konmuştur.

İltihaplanma neden olur diye soracak olursanız vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin azalmasını söyleyebiliriz. Biz de bunu önlemek için faydalanabileceğiniz iltihap giderici bitkilerden bahsedeceğiz.

Eğer siz de sıklıkla hastalanıyor, iştahsızlık yaşıyor ve kendinizi sürekli yorgun ve halsiz hissediyorsanız, dolayısıyla da yaşam kaliteniz düşüyorsa doğanın size sunduğu şifalı bitkilerden destek almayı deneyebilirsiniz.

Zerdeçal

zerdecal iyi bir antioksidan kaynagıdır

Zerdeçal, iltihaplanmaları önlemek ya da vücuttan atmak için etkili bir antioksidan kaynağıdır. İçinde bulunan çurçumin maddesi iltihaplanmaya neden olan farklı moleküler yapıları engeller. Aynı zamanda zerdeçal, eklem iltihaplanması ve kas incinmesi gibi hastalıkların tedavisinde de etkili bir bitkidir.

Eğer zerdeçalı şifa niyetine kullanmak isterseniz her sabah bir çay kaşığı zerdeçalı bir bardak su ile karıştırıp içebilirsiniz. Bir diğer kullanım şekli ise bir çay kaşığı zerdeçalı bir bardak ılık süt ile karıştırıp içmektir. Bu karışımı haftada 3 defa tüketmeniz yeterlidir.

Zencefil

zencefilin iltihap sokucu ozelligi vardir

Eğer romatizma ağrılarınız varsa ve sürekli şişkinlikten şikayetçiyseniz zencefilden yardım alabilirsiniz. Düzenli olarak tükettiğinizde hem şişkinlikten hem de romatizmaya bağlı ağrılardan kurtulabilirsiniz. Zencefili nasıl tüketeceğiz derseniz toz ya da taze kök olarak tüketebilirsiniz. Ancak zencefilin kanı sulandırma etkisi olduğu için kullanmadan önce doktora danışmalısınız.

Sarımsak

sarimsak iltihabi atmaya yardimci olur 1

Sarımsağın sağlığımız için faydalarını bilmeyen yoktur. Eğer vücudunuzda iltihap varsa bundan kurtulmak için haftada birkaç kez bir dış sarımsağı yutabilirsiniz.

Zeytinyağı

her sabah bir kasik zeytinyagi icerek sagliginizi koruyun

Zeytinyağı Türkler olarak sevdiğimiz gıda maddeleri arasındadır ve sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Saf ve doğal zeytinyağı tüketerek vücudunuzdaki iltihabı atabilirsiniz. Düzenli olarak içerseniz vücudunuzun direncini artırabilirsiniz. Sağlıklı yaşamak için her sabah bir kaşık zeytinyağı içmeyi ihmal etmeyin.

Ispanak

ispanak iyi bir antioksidan ve e vitamini kaynagidir

Ispanak, iyi bir antioksidan ve E vitamini kaynağıdır. Ispanağın içinde bulunan alfa-lionelik isimli asit, iltihap kurutmaya yardımcı olur ve iltihabın sebep olduğu ağrıları yok eder. Ispanağın iltihap söktürücü etkisini görmek için ya çiğ olarak tüketin ya da suyunu için.

Ceviz suyu

ceviz suyu icmek vücuttaki iltihap seviyesini dusurur

Yapılan araştırmalar, günde 50 gram ceviz tüketmenin vücuttaki iltihabı en aza indirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Ceviz, vücutta iltihap olduğunu gösteren CRP maddesini azaltır.

Bu maddenin azalması aynı zamanda kalp rahatsızlıklarının da en az seviyeye yardım eder. Cevizin faydasını hızlı ve etkili şekilde görebilmek için; bir bardak suya 3 adet cevizi koyun ve bir gece boyunca bekletin. Sabah aç karnına yaptığınız bu ceviz suyunu için. Bu suyu her gün tükettiğinizde gün boyu daha dinç kaldığınızı göreceksiniz.

Kaynak
mynet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu