İlginç İsim Hikayelerine Sahip Dünyaca Ünlü Markalar

instagram takipçi hilesi

Dünyaca ünlü markaların o üne sahip olana kadar nasıl başarılarını katladıklarını ve gerçekten ne zorluklarla marka olduklarını biliyor muydunuz?

Herkesin bildiği dünyaca ünlü markaların her birinin toplum tarafından kabul edilmiş ürünleri veya eşyaları bulunmaktadır. Hatta bazen bu ürünlerle marka isimleri öyle özdeşleşmektedir ki, o ürün yerine direkt marka ismi söylenmektedir. Hepimizin bildiği, sevdiği bu markaların isimlerinin hikayelerini gelin hep beraber keşfedelim.

1- Bir Filmden Gelen İlham: Zara

Zara’nın kurucusu Amancio Ortega, büyümekte olan şirketinin ismi için en sevdiği film olan Anthony Quinn’in “Zorba”sından etkilenmiştir. İspanya devi olan A Coruña’daki dükkanına Zorba için afiş bile yaptıran Ortega, 1975’teki açılış yaptıktan sonra mağazaya çok yakın bir konumda yer alan Zorba isimli barı görmüştür. İki yerin yakınlığının karışıklığa sebep olacağını düşünerek Zorba isminde oynama yaparak Zara’ya çevirmiştir. Ortaya bugün herkesin severek alışveriş yaptığı dünya devi İspanyol markalarından biri çıkmıştır.

zara 685x456

2- Kahveciliğe Yön Veren Marka: Starbucks

Dünyanın en ünlü kahve zinciri olan Starbucks, kurucularının meslekleri sayesinde geliştirilip ortaya çıkmıştır. Kurucuları Jerry Baldwin ve Zev Siegel İngilizce ve Tarih öğretmenliği, Gordon Bowker yazarlık yapmaktaydı. Aralarında geçen bir sohbette eski bir maden kenti olan Starbo konuşulurken Bowker’ın aklına Moby-Dick’te yer alan Starbuck gelmiştir. Güçlü bir söylenişi olmasını isteyen kurucuları markayı Starbucks şeklinde yaratmıştır. Starbucks’ın ilk mağazası Seattle’da açılmıştır.

starbcks 685x418

3- Hazımsız İlacından Gazlı İçecek Efsanesi Olmaya: Pepsi

Gazlı içeceklerin hazımsızlığa iyi geleceği düşünüldüğünden Eczacı olan Caleb Bradham bir içecek üretmiştir. Şeker, su, karamel, kola fıstığı, limon yağı ve hindistan cevizi kullanarak bir karışım yaratan Caleb, içeceği ilk ”Brad’in İçeceği” olarak satmaya başlamıştır. İçecek çok sevilip, popüler olduktan sonra Caleb Bradham ismini değiştirmeye karar vermiş ve hazımsızlığın tıptaki adı olan dispepsi isminden yola çıkarak içeceğe tat veren kola fıstığını kullanarak Pepsi-Cola yapmıştır. 1867 yılında icat edilip günümüzde hala büyük bir aşkla tüketilen bu içeceğin ismi herkes tarafından Kola olarak adlandırılsada Pepsi’nin ortaya çıkış hikayesi bu şekilde olmuştur.

4- Dünyanın En Büyük Arama Motoru: Google

Dünya çapında bir teknoloji devi olan Google’ın önemi kimse tarafından göz ardı edilemez. İngilizce dilinde bile bir fiil olarak kullanılmaya başlayan Google, dünyanın en geniş veri merkezidir. Larry Page ve Sergey Brin şirketin kurucularıdır. Şirketlerine matematikte bulunan en büyük sayılardan biri “Googol” ismini vermeye karar vermişlerdir. Fakat Larry Page şirketin ismini resmi olarak yazarken Googol yerine Google yazınca şirketin ismi “Google” olarak kalmıştır ve yanlışlıkla verilen bu isim dünyanın en bilinen şirket isimlerinden biri olmuştur.

5- Evimizin Her Şeyi: IKEA

1943 yılında 17 yaşındaki Ingvar Kamprad tarafından kurulan IKEA’nın isminin hikayesi çok basit bir birleşimden oluşmaktadır. İsveç markası olan IKEA, kendi ülkelerindeki insanlar tarafından anlaşılsa da, İsveççe bilen hatta bilmeyen insanlara bile anlamsız gelmiştir. İsmin ortaya çıkışı aslında çok basittir; IKEA kurucusu Ingvar Kamprad’ın ad-soyadının baş harfleri ve büyüdüğü çiftlik olan Elmtaryd ile İsveç’in güneyinde bulunan yaşadığı kasabanın ismi Agunnaryd’ın ilk harflerinden gelmektedir. Bazen bir isim için aşırı anlam aramamak gerekiyormuş sanırım…

ikea 685x457

6- Bir Türlü Karar Verilemeyen İsim: Amazon

Amazon.com 1994 yılında kurucusu Jeff Bezos’un garajında ​​ortaya çıkmıştır. Ancak büyümekte olduğu zamanlarda ismi “Cadabra”ydı. Çevrimiçi bir kitapçı şeklinde tasarlanan şirketin ismi avukatı Todd Tarbert tarafından kadavraya benzetilmiştir. Bezos bu fikri dikkate alarak ismi değiştirme kararı vermiş ve bu kez de “Relentless” (acımasız) ismini seçmiştir. Ancak bu da genel olarak beğenilmeyip Amazon’da karar kılınmıştır. Dünyanın en uzun nehirlerinden biri olan Amazon ismini dünyanın en büyük kitapçısına vermiştir. Tabii amazon şu an sadece kitapçı olmaktan çıkmış ve dünyanın en büyük şirketlerinden biri olmuştur.

ikea 685x457

7- Lüks Modanın Öncü Markalarından: Fendi

Neredeyse bir çantasını 35 bin dolara satan dünyaca ünlü lüks marka Fendi’nin hikayesi bizim atalarımızdan gelmektedir. İsim kökeni Osmanlı İmparatorluğu’na uzanmaktadır. Fendi’nin kurucusu olan aile, İtalyan dilinde araştırmalarına rağmen bir sonuca ulaşamamış ve İzmir’den göçen levanten atalarına kadar araştırmaları genişletmişlerdir. İzmir’de “Efendizade” ailesinden olan kişiler birbirlerine ‘efendi’ şeklinde hitap etmektedirler. Aile İtalya’ya dönünce Efendi kelimesinden E harfini atarak ismi markalarına adamışlardır. Dünyanın en lüks ve büyük markası aslında bir türk isim kökenine sahiptir.

fendii 685x424

Daha Birçok Markanın Sıradışı İsim Hikayeleri

https://www.youtube.com/watch?v=TKE9jmwZEN8

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu