Yatırım ve Borsa

İkincil Pazar Araştırması Nedir?

instagram takipçi hilesi

İkincil Pazar araştırması tanımadığı bir ülkede yatırım yapmak isteyen girişimcilerin başvurduğu bir araştırma türüdür. İkincil pazar veya ikincil piyasa gibi anlamları yoktur. Burada kullanılan “ikincil” kelimesi araştırmanın birinci değil, ikinci derecede önemli olduğu gibi düşünülebilir. İkincil pazar araştırması İngilizce “Secondary Market Research” ifadesinin Türkçe karşılığıdır.

İkincil Pazar Araştırması Nedir?

Birincil Pazar Araştırması ve İkincil Pazar Araştırması Farkı

Birincil pazar araştırması spesifik iş sorularınızı çözer veya hedef pazarınıza ilişkin varsayımlarınızı güçlendirir. İkincil Pazar araştırması, genellikle birincil Pazar araştırmasından önce sektör hakkında bilgi edinmek için yapılır.

İkincil Pazar Araştırmasının İşletmeler için Faydaları

Başka bir ülkeye yatırım yapmak istiyor ama bu konuda çekinceleriniz varsa lütfen sadece şirketinize yönelik analizlerle yetinmeyin. İkincil Pazar araştırmasını bizzat kendiniz yapın. Çünkü:

 İkincil Pazar Araştırması Neredeyse Bedavadır

İkincil Pazar araştırması internetten, devletin resmi organlarından, sivil toplum kuruluşlarının sayfasından, bilimsel dergilerden hatta artık önermesem de halk kütüphanelerinden yapılabilir. Oysa birincil pazar araştırmasına binlerce lira ödemeniz gerekir.

Zamanınız Değerli

İkincil Pazar araştırması size ciddi bir zaman kazandırır. Şayet en yaygın kullanılan dillerden biri olan İngilizceniz ileri düzeyse bu araştırmayı bir gecede tamamlama şansınız var. Yabancı dil bilmiyorsanız bu işi yapan firmalardan uygun fiyatlara ikincil araştırma raporu özet çevirileri satın alabilirsiniz .

Kaliteli Veriler

İnternet pek çoklarının söylediği gibi çöplük değildir. Artık bilimsel dergilerin neredeyse tamamı çevrimiçi. Devletler kendi sektörlerini daha da geliştirmek adına birkaç dilde sektör raporları yayınlıyor. Bu durum Türkiye sektörleri için de geçerli. Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı her yıl sektör raporları yayınlıyor.

Sektör Trendlerini Öğrenebilirsiniz

İkinci pazar araştırması çoğu zaman daha önce dikkate almadığınız konularda size ilham verir. Bunu basit bir örnekle açıklamak isterim. Örneğin Hindistan’dan porselen karo ithal etmek istediniz veya Pakistan’dan ev tekstilleri ürünleri. İnternette şu tip yazılar arayın: Porcelain tile sector in India veya Home Textile Sector in Pakistan. Bu tip bir sorgu ile ithalat yapmak istediğiniz ülkedeki tüm verileri indirirsiniz.

İkincil pazar araştırması yaparken devlet kurumlarının ve bilimsel dergilerin makalelerine her zaman öncelik verin. Son 3 yılın ihracat rakamlarını inceleyin. İhracattaki değişim oranlarına bakın. Eğer ciddi bir düşüş varsa ülkede sizi ileride sıkıntıya sokacak yeni bir vergilendirme kanunu olabilir veya eğer üretim ve ihracatta ciddi bir artış varsa o ülkede o sektör destekleniyor demektir.

İkincil Pazar Araştırması İngilizce Sorgular

İşletmeler için ikincil pazar araştırması yaparken kullanabileceği arama sorgularını şöyle özetleyebilirim (anlaşılır olsun diye sektör porselen karo ve araştırılan ülke Hindistan olsun):

  1. Pazar raporları (“India porcelain tile sector report” veya “India porcelain tile industry report” şeklinde arayın)
  2. İstihdam Verileri (“Employment data of India in porcelain tile sector” sorgusuyla arayın)
  3. Ekonomik Veriler (Şahsen en çok şu sorguları kullanıyorum: “India porcelain tile exports”, “Porcelain tile trends in India”, India ceramics sector trends” veya “top porcelain tile manufacturers in India”

Konunu netleşmesi adına yine aynı sektörden ikincil pazar araştırmasına iyi bir örnek olabilecek “Türk porselen fayans üreticileri” yazısını inceleyebilirsiniz. Resmi kaynaklardan alınan bilgilerle ilgilendiğiniz sektördeki şirketleri detaylı olarak tanıtan blog yazıları dahi size pek çok konuda fikir verebilir.

Sonuç

İkincil pazar araştırması, ikincil pazar veya ikincil araştırma gibi anlamlara gelmez. Ciddi bir çaba gerektirir ve çoğu zaman ücretsizdir. Yurtdışında yatırım kararı alan tüm işletmeler için gereklidir.

Sık Sorulan Sorular

İkincil pazar araştırması hangi durumlarda gereklidir?

Bir veya iki parça mal alacağınızda ufak bir fiyat farkını tolere edebilirsiniz. Ancak 1 konteyner mal alacaksanız ve fiyat karşılaştırmasını sadece Türkiye üzerinden yaptıysanız kesinlikle ikincil pazar araştırması yapın. Türkiye o sektörde fazlasıyla güçlü olabilir ve ithal etmenize gerek olmayabilir. Türkiye’nin sektör raporlarına bakın. Ticaret Bakanlığımız ve ihracatçı birlikleri sık kullanılan kaynaklardır.

Yatırım kararında ikincil pazar araştırması yeterli olur mu?

Asla olmaz. İkincil pazar araştırması, sizin asıl yapacağınız birincil pazar araştırmasının tamamlayıcısıdır. Tek başına faydadan çok zarar verebilir. Sektörünüzü hiç bilmiyorsanız tanımak için yararlı olabilir ama bu araştırmaya dayanarak yatırım kararı verilmez.

Birincil pazar araştırması nasıl yapılır?

Birincil pazar araştırması anketler, röportajlar, odak grupları veya gözlemler gibi yöntemlerle doğrudan potansiyel müşterilerinizden yeni veriler toplayarak yapılmalıdır. Bu işi yapan ciddi araştırma şirketlerine danışmanızı öneririm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu