Otomobil

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

instagram takipçi hilesi

ikinci el 6

Hemen hemen herkes bir başkasına ait olan bir şeyleri kullanmıştır. İlkokulda arkadaşınızın fazla silgisi, lisede kravatı, üniversitede de evin bir odası veya önceden başkasının kullanmış olduğu bir otomobili. Bir kez olsa da yapmış olduğumuz ikinci el kullanım, ekonomik olarak avantajlı olarak gözükse de dikkatli davranılmazsa kimi sorunları da beraberinde getirebilmektedir.

Bu konuda ne yazık ki ülkemizde çok farklı yaklaşımlar mevcuttur. Elbette ki hiç kazaya karışmamış orijinal bir ikinci el arabaya sahip olmayı herkes düşler. Ancak ekonomik olarak kimilerimiz için söz konusu durum çok kolay olmayabilir. Kaza yapmış olan araçlar orijinallerine göre çok daha uygun fiyata satılabilmektedir. Bu tarz araba alırken sorun yaşamak istemiyorsak kimi ayrıntılara dikkat etmek önemlidir.

ikinci el 15

Bir bayiden ya da sahibinden ikinci el araba alırken ilk adımınız mutlak suretle kendi servisinde bulunan kayıtlara baktırmak olsun. Arabanın kilometresinin orijinal olup olmadığını ve yaptığı hasarların arabaya ne kadar değer kaybettirdiği, periyodik bir şekilde bakımlarını yaptırmış olup olmadığını söz konusu kayıtlardan öğrenebilirsiniz.

Daha detaya inmek isterseniz arabanın on üç parçası; kaput ve çamurluklar boyanmış veya değişmişse aracı çok daha detaylı inceletmeniz gerekmektedir. Genel itibari ile önden yapılan ciddi boyuttaki kazalarda söz konusu on üç parça zarar görüp boyanmaktadır.

ikinci el 8

Bununla beraber motorun ve alt takımların da güzel bir şekilde incelenmesi gereklidir. Arabanın en önemli bölgesi olan ön kısım bu tarz kazalarda ciddi zarar görmüş olabilmektedir. Bu gibi arabalar iyi tamir görmezlerse özellikle yüksek hız sırasında yaşanabilecek dengesizlik problem yaratabilir.

Sağlıklı bir biçimde tamir edilmeyen alt takım ve motor sürekli sorun çıkarmaya meyillidir. Boyanmış parçalar arabanın arka çamurluğu veya kapısı gibi lokal bölgelerde ve ciddi kazalardan ötürü değilse bu hiçbir problem yaratmamakla birlikte canınızı da boş yere sıkılmasına da hiç gerek yoktur.

Aracı Mutlaka Görün!

ikinci el 13

İkinci el araba satın alırken arabayı mutlaka görün. Arabada herhangi pas ya da çizik var mı diye kontrol etmeniz gerekmektedir. Boyalı araçlar zaten kendini belli edecektir.

Test Sürüşü Yapın!

ikinci el 14

Arabayı alırken dikkat etmeniz gereken durumların başında da test sürüşü yapmak gelmektedir. Test sürüşü yapmak sizi çok daha güvende hissettirecektir.

Arabayı Sallayın!

ikinci el 5

Arabada süspansiyon sistemi oldukça önemlidir. Alacağınız arabanın süspansiyonu sağlamsa, araç birkaç kez sallanıp kendiliğinden duracaktır. Arabaya uzaktan baktığınız zaman gözüken bir yamukluk var ise yine arabanın süspansiyon sisteminde problem var demektir.

Trafik Cezası Olup Olmadığını Kontrol Edin!

ikinci el 12

İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de trafik cezasıdır. Kimi araba sahipleri trafik cezasını ödemeyerek arabasını satma derdine düşmekte. Bu da alma niyetinde olduğunuz araba için sızı sıkıntıya sevk edebilir.

Arabayı Kontrol Edin!

ikinci el 11

Arabanın gaz pedallarını kontrol ederek uzun yol yapıp yapmadığını anlayabilirsiniz. Gaz pedalının üzerinde aşınma var ise arabanın uzun yol yapma olasılığı oldukça yüksektir. Direksiyon kontrolü için de direksiyonu sağa ya da sola çevirdiğinizde hemen değil de 3-4 saniye sona algılama var ise arabanın direksiyon sisteminde problem olduğuna işarettir.

Gürültülü Motordan Uzak Durun!

ikinci el 7

Araba çalşırken motordan çok fazla ses geliyor ise arabanın fazlaca tamirata ihtiyacı var demektir. Bununla beraber egzoz dumanının rengini de kontrol etmeyi unutmayın. Renksiz ve gri ise bu normaldir, mavi ya da siyah ise problem var demektir.

Aracın Rot Ve Balans Ayarlarına Dikkat!

ikinci el 16

Arabayı asla rot balans ayarı yaptırmadan almayın. Çünkü ayar bozukluklarına genel olarak bozuk bir parça neden olabilmektedir. Arabanızın yavaş bir hızla giderken tık tık sesleri çıkarıyorsa süspansiyonunda problem var demektir.

Pazarlık Yapmayı Unutmayın

ikinci el 17

Eğer almak istediğiniz ikinci el araba yukarıdaki tüm testlerden geçtiyse şimdi sırada pazarlık var. İstediğiniz arabayı almak için karşı taraf ile pazarlık yapmayı unutmayın.

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler İle İlgili Videolar

Kaynak
paradurumu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu