İnsan Kaynakları

Hibrit Çalışma Modeli Nedir? Hibrit Çalışma Prensipleri

instagram takipçi hilesi

Hibrit Çalışma Prensipleri: Hibrit çalışma, çalışanlara hem ev hem de ofiste çalışma imkânı sunan karma bir çalışma modelidir. İşverenin haftalık mesai saatlerini dengeli olarak dağıttığı bu iş modelinde çalışanlar haftalık mesailerinin belirli kısımlarını evden geçirebilmektedir. Bu sayede işveren çalışanın ofis ortamını daha rahat hale getirerek daha fazla verim almayı amaçlamaktadır.

Hibrit Çalışma Modeli Nedir? Hibrit Çalışma Prensipleri

Hibrit Çalışma Modeli Nedir? Hibrit Çalışma Prensipleri

1. Hibrit çalışma nasıl uygulanıyor?

Bu çalışma modeline göre işveren, kendi kurduğu sistem üzerinden ekipleri gruplandırarak her grup için evden çalışabileceği belirli günler atar. Dönüşüm esastır ve uzaktan çalışma modeli ile karıştırılmamalıdır. Söz konusu bu sistemde çalışan haftanın belirli günleri ofiste bulunmak zorundadır. Diğer günler ise çalışmalarını evinden veya yarattığı farklı bir ofis ortamından gerçekleştirebilmektedir.

2. Hibrit Çalışma Modeli Ülkemizde Hangi Firmalar Tarafından Uygulanıyor?

hibrit calisma prensipleri 4 768x461 1

Pandemi ile hayatımıza giren hibrit çalışma, ülkemizdeki birçok kurumsal dev firma ve holdingler tarafından kalıcı hale getirdi. İşte hibrit çalışma modeli ile çalışanlarına uzaktan çalışma imkânı sunan şirket ve holdingler.

Turkcell, Sabancı, Yıldız Holding, Eczacıbaşı, Mercedes-Benz, Doğuş Holding, Vodafone, Türk Telekom, Pfizer, GittiGidiyor, Yapı Kredi, Kibar Holding, Anadolubank, Burgan Bank, Alternatif Bank, Lc Waikiki, Medianova, Tezmaksan, Ulusoy Yönetim, L’occitane, AKO Grup, Bambi Yatak, Michelin Türkiye, Honnes.

3. Hibrit Çalışma Neden tercih ediliyor?

Hibrit çalışma prensiplerine geçmeden önce, bu çalışma modelinin niçin tercih edildiğine bir göz atalım. Şirketlere maliyet açısından büyük imkanlar sağladığı gibi çalışandan maksimum verim sağlayan modeldir. Son dönemlerde yerel ve küresel yapılan anketlerde çalışan yorumlarına göre; kalabalık ve yorucu ofis ortamından uzak kalan çalışanlar zihinsel ve bedensel olarak sağlıklarını daha iyi koruduklarını belirtiyor.

Mesai süreleri boyunca ekran karşısında sürekli oturmak zorunda kalan çalışanlar evlerinde istedikleri gibi çalışabilecekleri için zihinsel olarak dinlenirken, sürekli olarak dik oturdukları için zarar gören fiziksel yapılarını da dinlendirme olanağına sahip olduklarını belirtiyor.

4. Hibrit Çalışma Prensipleri

hibrit calisma prensipleri 1

Hibrit çalışma, çalışanlara özgür bir çalışma ortamı sunuyor olsa da bu sistemde hem işverenin hem çalışanın dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor.

Hibrit çalışma kültürü oluşturma: Her çalışan bu sürece doğrudan adapte olamayabilir. Bu konuda İK ekiplerine aşağıda sıralanan maddelerin işleyişi ile ilgili bir kültür yaratma konusunda büyük sorumluluk düşmekte. Ayrıca güçlü bir adaptasyon için süreç öncesinde çalışanlara eğitim vermek yaşanacak problemlerin önüne geçmenizi sağlayabilir.

Yer ilkesi: Evde istediğimiz profesyonel ortamı sağlamakta güçlük çekebiliriz; çocuk sesleri, odaya aniden giren bir evcil hayvan yahut aile ferdi vb. gibi kontrol etmekte zorlanacağımız anlar; toplantılarımızı, telefon konuşmalarımızı bölebilir. Bu riski azaltmak ve işlerin profesyonele yakın işlemesini sağlamak adına küçükte olsa gürültüden arındırılmış bir çalışma ortamı yaratmak şart.

İş birliği: Çalışanlar, uzaktan çalışırken rollerini ve sorumluluklarını yerine getirme becerilerini kanıtladılar. Bu da hibrit çalışma modelinin yaygınlaşmasını sağladı. Ancak uzaktan çalışma izole bir çalışma modeli değildir. Bağımsız ve odaklanmış çaba için size sunduğu fırsatlardan yararlanırken iş arkadaşlarınızla etkili bir şekilde iş birliğini devam ettirmek de oldukça önemli.

Güven: Süreç öncesinde işveren olarak kurallarınızın ve beklentilerinizin çerçevesini belirleyip çalışanlarınıza sunmuş olmanız, karşılıklı güven içinde işlerinizin yürümesini kolaylaştıracaktır.

İletişim: Çalışanlarınız farklı noktalarda görev ve sorumluluklarını yerine getirirken, ekip içi iletişimi korumak önemli. Burada sorumluluk her iki tarafa da düşüyor. Şirket bu çalışma modeli için gerekli teknolojik altyapıyı sağlarken; çalışan ise mesai saatleri içerisinde ulaşılabiliyor olmalı. Gün içerisinde değişen görev sorumluluklarını anbean takip ediyor olmalı.

Tüm dünyada hızla yaygınlaşan hibrit çalışma modeli hem şirket hem çalışanın gösterdikleri uyum çerçevesince gelişip yerleşmekte. Operasyonel aksaklıkların yaşanmaması için şirket tarafından gerekli hibrit teknolojilerinin sunulması beklenirken, çalışandan ise uzaktan iş birliği yürütme becerisine sahip olması bekleniyor.

Hibrit Çalışma Prensipleri ile ilgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu