Gezi Rehberi

Heybeliada Gezilecek Yerler

instagram takipçi hilesi

İstanbul’un en sevilen yerlerinden bir tanesi de Heybeliada’dır. Heybeliada, Büyükada’dan sonra en büyük ada olma özelliği taşır. Kendine has atmosferi ve gezilecek yerleri ile; tarih ile doğal güzelliğin bir araya geldiği Heybeliada, yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeridir. Eğer sizinde gezi planlarınızda Heybeliada varsa yapılacaklar ve görülmesi gereken yerler listemizi gözden geçirmeniz önerilir. İşte Heybeliada gezilecek yerler listesi:

Heybeliada gezilecek yerler

1. Deniz Lisesi

Heybeliada gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yerlerinden biri Deniz Lisesi’dir. Deniz Lisesi, 1773 yılında kurulmuştur. Uzun süre eğitim veren okul, son yıllarda kapatılmış olsa da hem konumu hem de zengin mimari ise Heybeliada’nın en ilgi çekici yerlerinden olmayı başarmıştır.

2. Süslü Mezar

Heybeliada’nın en ilginç yerlerinden bir tanesi de Süslü Mezar’dır. Yapılışı büyük bir aşka dayanan mezar, günümüze kadar uzanan değerli tarihi miraslar arasında yer alır. Sevasti için yapılan ihtişamlı mezar, Spiridon Kallegaris tarafından yaptırılmıştır. Mezarın üzerinde eşinin iyi bir insan olduğundan, daima özlem ve hasret ile anılacağından bahsediliyordur. Spiridon Kallegaris ölünce de aynı  yere gömülmüştür.

3. Aya Yorgi Uçurum Manastırı

Deniz Lisesine gittiğinizde mutlaka Aya Yorgi uçurum manastırını da ziyaret edin. Muhteşem manzarası ile nefes kesen manastır, İstanbul’un tertemiz kokusunu akciğerlerinize çekebileceğiniz nadir yerlerden bir tanesidir. Masmavi denizi seyrederken tüm stresin akıp gittiğine şahit olacaksınız.

4. İsmet İnönü Evi

Heybeliada gezilecek yerler arasında İsmet İnönü Evi dikkat çekici mekanlar arasındadır. Ücretsiz bir şekilde gezebileceğiniz müze, tarihin kokusunu doyasıya içine çekebileceğiniz bir mekandır. Ayrıca müzeyi gezerken size bir kişi rehberlik edecektir. Bu sayede orada bulunan her şeyin tarihi önemini anlamış olursunuz.

5. Değirmenburnu

Sessiz, sakin ve huzurlu bir yer denildiğinde insanın aklına Değirmenurnu gelir. Adanın en güzel yerlerinden biri olan Değirmenburnu’nda piknik yapabilir, sıcak bir çay içerek doğa ile başbaşa kalabilirsiniz. Bir tarafınızda denizin en güzel tonu, bir tarafınızda ise yeşilin en güzel renkleri… Gerçekten anlatmaya ve görmeye değer bir yerdir. İsterseniz burada bisiklet de kiralayabilirsiniz.

6. Heybeliada Sanatoryumu

Türkiye’nin ilk verem hastanesi olan Heybeliada Sanatoryumu, Atatürk’ün isteği ile kurulmuş olma özelliği de taşır. 1924 yılında kurulan hastanede birçok ünlü isim tedavi görmüştür. Ancak yaklaşık 10 yıldır hastane tedavi amacıyla kullanılmamaktadır. Ayrıca hastane Kelebeğin Rüyası isimli filmin çekildiği yerdir.

7. Heybeliada Gezilecek Yerler: Perili Köşk

Son olarak size Heybeliada’da mükemmel bir yerde konaklamanız için tavsiyede bulunacağız. Heybeliada’nın en güzel konaklama yerlerinden bir tanesi olan Perili Köşk, Yusuf Ziya Paşa Köşkü olarak da bilinir. Rvayete göre köşkün yapılı amacı Ziya Paşa’nın sevdiği kızın gönlünü fethetmek istemesidir. En ihtişamlı köşkü yaptırarak sevdiği kızın kendisine “evet” diyeceğini düşünür. Köşkün hem içini, hem manzarasını hem de mimarisini görmenizi kesinlikle öneriyoruz.

Heybeliada Fotoğrafları

İlgili videolar

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu