Gezi Rehberi

Kırklareli’de Gezilecek Yerler

instagram takipçi hilesi

Tarihi ve kültürel dokusuyla dikkat çeken güzel ilimiz Kırklareli’de gezip görülmesi gereken pek çok yer vardır. Günün birinde Kırklareli’ye yolunuz düşerse görmeden gelmeyin diye sizler için Kırklareli’nin görülmeye değer tarihi ve turistik yerlerini sıraladık.

Kırklareli ilimizin ne zaman kurulduğuna ve ilk adının ne olduğuna dair bilgiler ne yazık ki net değildir. Bizanslıların “Saranta Ecclesia” adıyla andığı Kırklareli, XIV. yy’da Türkler’in almasıyla Bizanslıların andığı adıyla yani “Kırk Kilise” adıyla anılmaya başlamıştır.

Cumhuriyet döneminde 20 Aralık 1924 tarihinde il olan Kırklareli, şimdiki adını da aynı tarihte almıştır. İşte kuzeyde Bulgaristan, güneyde Tekirdağ, batısında Edirne komşu olan, merkez ilçesiyle birlikte toplam 8 ilçesi olan

Kırklareli’nin gezilip görülmesi gereken yerleri…

HIZIR BEY CAMİİ

hizirbey camii

Hızır Bey Camii, diğer adı büyük cami olan ve aynı zamanda Avrupa’nın da en büyük camiisi olarak bilinen bir camiidir. 1383 yılında Köse Mihalzade Hızır Bey tarafından yaptırılmıştır. Erken Osmanlı döneminin en güzel örneklerinden olan Hızır Bey Camii, yaklaşık bin kişi kapasitelidir. 1824 yılında depremde hasar görmesi nedeniyle onarılmıştır.

BABAESKİ KÖPRÜSÜ

Babaeski koprusu

Babaeski Köprüsü, İstanbul’un Rumeli’ye geçiş noktalarından biri olduğu için büyük tarihsel öneme sahiptir. 4.Murat döneminde yapılan köprü, Lüleburgaz çıkışında yer alır. Muntazam kesme taşlarla kaplı ve kargir bir köprüdür.

Nehirin taşma ihtimaline karşı hasar görmemesi için köprünün kemer aralarında büyük delikler vardır. Nöbet hücreleri taş işlemedir. Kuzeydeki nöbet hücresi ise aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiştir.

LANGOZ ORMANI

langoz ormanlari

Langoz Ormanı, Demirköy’e bağlı İğneada’da yer alıyor. Langoz ormanları, Avrupa’nın en büyük su basar ormanlarıdır. Zemini tamamen su ile kaplı olan Langoz Ormanları, çok sayıda canlı ve bitki türünü barındırır.

SOKULLU MEHMET PAŞA KÖPRÜSÜ

sokullu mehmet pasa koprusu

Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü, kervan ve posta yolları üstündeki suları aşmak için yapılmıştır. Lüleburgaz Deresi üzerine inşa edilmiştir. Uzunluğu 84metre, genişliği ise 6 metredir.

Mimar Sinan tarafından yapılan köprü, Lüleburgaz Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi ile birlikte 1569-1570 yılları arasında yapılmıştır. Dört sivri kemerden oluşan köprünün selyaranları kuzeyde sivri, üstleri piramidal, güneyde ise dairesel, üstleri yarım kubbelidir. Halen kullanımda olan köprünün iki büyük kemeri arasında tahliye gözü vardır.

VİZE KÜÇÜK AYASOFYA CAMİİ

ayasofya camii

Vize Küçük Ayasofya Camii, Bizans İmparatoru Jüstinyen tarafından lilise oalrak inşa edilmiştir, 14. yüzyılda ise camii olarak ibadete açılmıştır. Kale mahallesinde içerden ve dışardan surlarla çevrilidir. Günümüzde hala ibadete açıktır.

Kareye yakın dikdörtgen şeklindedir. Üç apsisi vardır ve kubbesi on altı köşeli tanbur üzerine oturtulmuştur. Mihrap sonradan ilave edilmiştir. Minberi olmayan camiide tamamen kilise havası hakimdir.

DUPNİSA MAĞARASI

dupnisa magarasi

Dupnisa Mağarası, Trakya’da turizme açık olan ilk ve tek mağaradır. Kırklareli’nin Demirköy ilçesi Sarpdere Köyü yakınında yer almaktadır. Yer altında bulunan mağaranın üç girişi vardır. Zengin damla taş oluşumları vardır.

İnsanı büyüleyen bir görüntüsü olan mağaranın uzunluğu 2720 metredir. Türkiye’nin en bilindik mağaralarından olan Dupnisa Mağarası, 2003 yılında turizme açılmıştır.

AYA NİKOLA MANASTIRI

aya nikola manastiri

Aya Nikola Manastırı, Vize ilçesine bağlı Kıyıköy’de Pabuçdere yolu üzerindedir. Jüstinyen döneminde yaptırılan manastır, dünyanın en eski taş oyma manastırlarındandır ve en iyi kaya manastır örneğidir.

Zemininde kilise, aşağısında ayazma ve üstte keşişlere mahsus bölümler bulunmaktadır.

Kırklareli‘de Gezilecek Yerler ile İlgili Videolar

Kaynak
sozcu

İlgili İçerikler

4 Yorum

  1. Yazıyı acil düzeltilmesi gerekmektedir. Kırklareli’nin doğusunda İstanbul ile komşuluğu yoktur. Doğudaki komşusu Tekirdağdır. Ayrıca Mimar Sinan Köprüsü resimdeki köprü değildir. Kaza ile sizin sitenize uğrayan insanlara yanlış bilgiler vermeniz gerekmiyor.

    1. Yazıda gerekli düzenleme yapıldı. Kimseye yanlış bilgi vermemek bizim de dikkat ettiğimiz bir nokta. Zaman zaman yapılan hatalar kendi çabamız ve gelen yorumlar doğrultusunda düzeltiliyor. Bu konuda önemli olan üsluptur.

  2. Yazıyı acil düzeltilmesi gerekmektedir. Kırklareli’nin doğusunda İstanbul ile komşuluğu yoktur. Doğudaki komşusu Tekirdağdır. Ayrıca Mimar Sinan Köprüsü resimdeki köprü değildir. Kaza ile sizin sitenize uğrayan insanlara yanlış bilgiler vermeniz gerekmiyor.

    1. Yazıda gerekli düzenleme yapıldı. Kimseye yanlış bilgi vermemek bizim de dikkat ettiğimiz bir nokta. Zaman zaman yapılan hatalar kendi çabamız ve gelen yorumlar doğrultusunda düzeltiliyor. Bu konuda önemli olan üsluptur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu