Her Kadının Bilmesi Gereken Hijyen Kuralları Nelerdir?

Her kadının bilmesi gereken hijyen kuralları; özellikle yeni ergenliğe giren bireyler için oldukça önemlidir. Özellikle, ailesi ile konuşamayan kişiler bu konular hakkında kafa karışıklığı yaşayabilir. Aşağıdaki kuralları uygulayarak hem temiz hem de sağlıklı kalabilirsiniz.

1. Kıyafet Tercihi

dar kıyafetler Her Kadının Bilmesi Gereken Hijyen Kuralları Nelerdir?

Kıyafetlerde dar tercihlerde bulunmak sağlık açısından tavsiye edilmez. Çünkü; bu durum genital bölgedeki nem durumunu etkiler ve o bölgedeki fazla nemlenme sorunu mantara sebebiyet verir. Mantar ise vajinal kaşıntısına yol açar. Bunun yerine maksimum haftada 2 defa dar kıyafet giyinebilirsiniz.

2. Her Kadının Bilmesi Gereken Hijyen Kuralları: İstenmeyen Tüyler

ağda Her Kadının Bilmesi Gereken Hijyen Kuralları Nelerdir?

İnsanların yediği içtiği şeylerin kokusu vücutlarına yansır. Bu nedenle; daha çok terleyen koltuk altı ve genital bölgedeki tüylerin sık sık temizlenmesi gerekir. Tüylerin temizlenmemiş olması istenmeyen kokuların oluşmasına sebep olur. Bunun yanı sıra mutlaka koltuk altı için roll on kullanmanız gerekir.

3. Genital Bölge

külot Her Kadının Bilmesi Gereken Hijyen Kuralları Nelerdir?

Her kadının bilmesi gereken hijyen kuralları arasında genital bölge temizliği yer alır. Genital bölgenin daima kuru kalması gerekir. Duştan sonra bile kurulamaya özen göstermeniz gerekir. Eğer, genital bölgenizi temizlemek isterseniz kullanmanız gereken tek ürün: Sudur. Su dışında hiçbir ürün kullanmamalısınız. Özellikle; jel ve sabun kesinlikle kullanmamalısınız.

4. Çamaşır Seçimi

çamaşır Her Kadının Bilmesi Gereken Hijyen Kuralları Nelerdir?

Kıyafet seçimi yaparken gösterdiğiniz hassasiyeti çamaşırlarda da uygulamanız gerekir. Bu nedenle; kesinlikle naylon ya da polyester kumaştan üretilen çamaşırlardan uzak durmalısınız. Pamuklu ürün seçmeniz gerekir. Seçim yapacağınız ürünler hava alan ağlara sahip olmalıdır. Sentetik çamaşırlardan uzak durulması gerekir.

5. Ped Seçimi

ped Her Kadının Bilmesi Gereken Hijyen Kuralları Nelerdir?

Kokulu ürünlerin kullanılması kadınların üreme organlarına olumsuz yönde etki eder. Bu ürünler; tuvalet kağıdı, günlük ped ya da normal peddir. Özellikle regl döneminde hijyenine dikkat eden kadınların kesinlikle kokulu ped kullanmaması gerekir. Bunun yanı sıra; bazı kokulu ürünler rahim ağzı kanserine neden olur. İsterseniz; eczanelerde satılan organik pedlerden satın alabilirsiniz.

6.Probiyotik Alımı

sağlık Her Kadının Bilmesi Gereken Hijyen Kuralları Nelerdir?

Vücut için faydalı olan bakteriler probiyotik yolu ile alınır. Doktorunuzun tavsiyesi ile probiyotik alabilirsiniz. Bunun yanı sıra kefir yaparak da bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

7.Ortak Tuvalet Temizliği

tuvalet Her Kadının Bilmesi Gereken Hijyen Kuralları Nelerdir?

Kafe, lokanta, avm, benzinlik gibi ortamlarda ortak  kullanılan tuvaletlere girmeniz gerekebilir. Bu durumda mutlaka ellerinizi tuvalete girmeden yıkamanız gerekir. Mümkün olduğunca ellerinizi kullanmayın. Klozet kenarlarına kağıt ya da peçete koyun. Ayrıca; idrarınızı kesinlikle tutmamanız gerekir. İdrarın tutulması mikroplara davetiye çıkarır.

8. Duşta Temizlenme

lavanta Her Kadının Bilmesi Gereken Hijyen Kuralları Nelerdir?

Eğer temiz kokmak istiyorsanız banyo suyunuza lavanta yağı ekleyebilirsiniz. Bu sayede duş esnasında tüm vücudunuz doğal bir şekilde temizlenmiş ve kokmuş olur.

9. Çamaşırla Uyumama

uyuyan kadın Her Kadının Bilmesi Gereken Hijyen Kuralları Nelerdir?

Her kadının bilmesi gereken hijyen kuralları arasında belki de bu madde damga vurur. Yapılan araştırmalara göre; kesinlikle gece uyumadan önce çamaşırların çıkartılması gerekir. Çünkü; çamaşırla uyumak vücut dengesini bozan bir durumdur. Bu nedenle pijama giymeden önce hem külotunuzu hem de sütyeninizi çıkarmanız gerekir.


Bu içeriğimiz hakkında hemen aşağıdan yorum yaparak, katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca, Facebook sayfamızı beğenebilir, Instagram hesabımızı takip edebilir, Twitter hesabımızı takip edebilir ve Pinterest'te bizi bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu