İskoçya Ve İskoç Eteği İle ilgili İlginç Olan Şey Nedir?

instagram takipçi hilesi

İskoçya Ve İskoç Eteği İle ilgili İlginç Olan Şey Nedir?

İskoçların geleneksel olarak giydiği etekler hepinizin malumu. Peki bu gelenek İskoçlarda nasıl oluştu? Ataları tarafından bir miras mı yoksa başka bir ülkeden gelen bir miras mı? Ya da bu İskoç eteği, gayda, viski, yahni, lapa ve ekose kumaş aslen İskoçya’ya mı ait?

iskoc 3

Hiçbiri İskoç değildir.

İskoçya ismi, MS 5. ya da 6. yüzyılda Romalıların Kaledonya dediği yere varan İrlandalı bir Kelt kabilesi Scoti’den gelir. On birinci yüzyıla kadar bütün  İskoçya anakarasına hükmettiler. “İskoçça” aslında İrlanda’nın bir lehçesidir.

iskoc 2

İskoç etekleri İrlandalılar tarafından icat edildi ancak İngilizcedeki karşılığı olan “kilt” kelimesi Dancadır (kitle op; kıvırmak, katlamak). Gaydalar çok eskidir ve muhtemelen Orta Asya’da icat edilmişlerdir. Eski Ahit’te (Daniel 3:5,10,15) on dördüncü yüzyıl Yunan şiirinde bahsedilirler. Muhtemelen Romalılar tarafından Britanya’ya getirildiler, ancak en eski Pikt* oyması MS 8. yüzyıla dayanır.

iskoc 5

Yahni aslında Antik Yunan’a ait bir sosisti (Aristofanes, MÖ 423’te The Clouds (Bulutlar) metninde bahseder. Yulaf tanesi, Orta Avrupa ve İskandinavya’da 5000 yaşındaki neolitik bataklık cesetlerinin midelerinde bulunmuştur. Viski, Çin’de icat edildi. İrlanda’ya İskoçya’dan önce vardı, ilk kez keşişler tarafından damıtıldı. Kelime İrlandaca uisge beatfıa’dan, Latince aqua Vitae’den ya da ‘“yaşamın suyundan” gelir.

iskoc 4

Ekose kumaşların özenle hazırlanmış sistemi, tamamen on dokuzuncu yüzyılın başlarından gelen bir efsane. Tüm İskoçya kıyafetleri, var olmuş bütün ekose ya da kareli kumaşlar dahil, 1745 isyanından sonra yasaklandı. İngiliz garnizon alayları, gösteriş olarak ve 1822’de Kral IV. Çeorge’un Edinburgh’a ziyaretine damga vurmak için, kendi ekose kumaşlarını tasarlamaya başladı. Kraliçe Victoria da bu akımı destekledi ve kısa sürede Viktoryen dönemin çılgınlıklarından biri haline geldi.

iskoc 1

İskoç Buluşları

Bunların yanısıra, hiçbir zaman boş durmamışlardır, anlarsınız ya? İskoç icat ve buluşlarından kimileri şunlardır: yapışkanlı pullar, İngiltere Bankası, bisiklet pedalları, Bovril sosu, doldurmalı tüfek, hücre çekirdeği kloroform, sis odası, renkli fotoğrafçılık, mısır unu, sıtmanın tedavisi, ondalık hane, elektromanyetizm,

iskoc 7

Britannica Ansiklopedisi, parmak izi, dolma kalem, hipnoz, enjektör şırıngası, ensülin, kaleydoskop, Kelvin ölçeği, çim biçme makinesi, yeşil limon likörü, logaritmalar, kamyonlar, marmelat, motor sigortası, MR, yandan çarklı vapur, parafin, piyano pedalları, havalı lastik, posta damgası, radar, yağmurluk, aynalı teleskop, tasarruf bankaları, vidalı pervane, hız ölçer, buharlı çekiç, tarak, yazı makinesi, boru şekilli çelik, tifo aşısı, ultrason tarayıcı, Amerika Birleşik Devletleri Donanması, Evrensel Standart Saat, termos, dalgayla çalışan elektrik jeneratörleri ve tel halat.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu