Yerli Erkek Ünlüler

Haydar Baş Kimdir?

instagram takipçi hilesi

haydar bas 1
Tam adı: Haydar Baş
Doğum tarihi: 28 Ocak Ocak 1947
Ölüm tarihi: 14 Nisan 2020
Doğum yeri: Akçaabat, Trabzon, Türkiye
Ölüm yeri: Trabzon, Türkiye
Boyu: 
Ailesi: Ayşe Baş (Annesi), Hasan Baş (Babası), Perihan Baş, Sevim Baş (Kardeşleri)
Eşi: Ayşe Baş (1971 – ???), Emine Akdaş (İmam Nikahlı-Resmi Nikah Yok) (1989 – ???), Yıldız Yurtseven (İmam Nikahlı-Resmi Nikah Yok), Sinem Karakaş (İmam Nikahlı-Resmi Nikah Yok)
Çocuk (ları): Hayri Baş, Mehmet Emin Baş, Melek Baş, Hüseyin Baş, Ahmet Hamza Baş, Osman Baş, Hasan Baş
Mesleği: Akademisyen, Yazar, Siyasetçi
Aktif Yılları: 1970 yılından bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada
facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Haydar Baş Kimdir? Haydar Baş, 28 Ocak 1947 tarihinde Trabzon’un Akçaabat ilçesinde dünyaya gelmiştir. Babasının adı Hasan Baş, annesinin adı Ayşe Baş‘tır. Sevim Baş ve Perihan Baş isimlerinde iki kız kardeşi vardır. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimlerini Trabzon’da bitirmiştir. Üniversite eğitimini Kayseri Erciyes Üniversitesi Yüksek İslam Enstitüsü‘nde tamamlamış ve 1970 senesinde mezun olmuştur.

Yüksek lisans ve doktora eğitimini Azerbaycan‘da bulunan Bakü Devlet Üniversitesi‘nde tamamlamıştır. Daha sonra bu üniversite de öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. “Din Sosyolojisi ve Din Psikolojisi”, “Tasavvuf Tarihi” ve “İslam ve Hz. Mevlana” konu başlıklarında tezler yazmıştır. Çalıştığı üniversitede Profesör ünvanının sahibi olmuştur.

Haydar Baş, Bakü Devlet Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü‘nde görev almaktadır. Aynı zamanda Mefkureci Öğretmenler Derneği Trabzon Şube Başkanlığı da yapmıştır. Beş sene devlet lisesinde, 2 sene ise imam hatip ve ticaret liselerinde öğretmenlik yapmıştır. Aynı zamanda tüccarlık, iş adamlığı, yazarlık ve araştırmacılık da yapmaktadır.

İlginizi çekebilir: Tüm Büyükşehir Belediye Başkan Adayları (31 Mart 2024)

Trabzon Gıda ve İthiyaç Malzemeleri Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi’nin (İPA A.Ş) bölge müdürlüğü görevini de icra etmiştir. Aile şirketleri olan BAŞ Şirketler Grubu‘nun BAŞ Isı Sanayii, BAŞ Çelik Fabrikası ve BAŞ Ticaret A. Ş.’nin kurucusudur. Türkçe, Arapça, Azerice, Farsça ve Fransızca bilmektedir. “Mesaj”, “İcmal” ve “Öğüt” dergilerinin kurusucu ve aynı zamanda baş yazarıdır.

Türkiye Bağımsız Partisi’nin Genel Başkanı Olmuştur

Prof. Dr. Haydar Baş, Meltem TV, Yeni Mesaj Gazetesi ve Mesaj TV‘nin de sahibidir. Tezleri ve görüşleri üniversitelere konu olan Baş, pek çok kurum ve kuruluş tarafından 30’un üzerinde ödüle layık görülmüştür. Bağımsız Türkiye Partisi‘ni Haydar Baş‘ın isteği üzerine 25 Eylül 2001‘de Ata Selçuk kurmuştur. Haydar Baş ise daha sonra genel başkan olmuştur.

Baş, 1969 senesinde Ayşe Baş ile dünya evine girmişti. Bu evliliğinden 8 çocuğu dünyaya gelmiştir. Tek resmi nikahlı eşi Ayşe Baş‘tır. Diğer üç eşi ile dini nikah kıymıştır. Toplamda 18 çocuğu vardır.  Baş, Trabzon’da bulunan bir apartmanı her katta bir eşi olacak şekilde ayarlamış ve eski eşleri ile aynı apartmanda ikamet etmektedir. İstanbul’da da evi vardır.

Haydar Baş, yaklaşık 1.5 hafta önce rahatsızlandı ve hastaneye kaldırıldı. Corona virüsü testi pozitif çıktı. 12 Nisan 2020 günü Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘ne sevki gerçekleştirildi. 14 Nisan 2020 günü ise corona virüsü sebebi ile yoğun bakımda vefat etti.

Haydar Baş İmzalı Kitaplar

 1. Milli Ekonomi Modeli
 2. Sosyal Devlet / Milli Devlet
 3. İmam-i Ali
 4. Hz. Fatima
 5. Veda Hutbesinde İnsan Hakları
 6. Alemlere Rahmet Hz. Muhammed (s.a.v) (2 Cilt)
 7. Dini ve Milli Bütünlüğümüze Yönelik Tehditler
 8. İslam’da Kadın Hakları
 9. Makalat
 10. Mektubat
 11. İslam ve Hz. Mevlana
 12. Islam’da Zikir
 13. İslam’da Tevhid
 14. İman ve Insan
 15. İnsan-ı Kamil ve Nefs Mertebeleri
 16. Hacc’ın Hikmetleri
 17. Hıristiyanlık ve Yahudilik
 18. Hikmetin Sırları
 19. Din Tahripçilerine Kur’an-ı Kerim’in Cevabı
 20. Dua ve Evrad
 21. Birliğe Doğru
 22. Veda Hutbesi ve Evrensel Beyanname
 23. Nefis Terbiyesi
 24. Varoluşun Gayesi: Zikrullah
 25. Yaşayan Kur`an: Sünnet
 26. Dar Bölge Yaygın Kalkınma Modeli
 27. Das Nationale Wirtschaftsmodell
 28. Oluş Sırrı
 29. Hadikatü`l Cennah
 30. Niçin Türkiye?
 31. İmam Hasan
 32. İmam Hüseyin

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu