Kişisel Finans

Hayat Sigortası İptal Dilekçesi

instagram takipçi hilesi

Hayat sigortası, yaptıran kişinin yaşlılığına kadar toplanan ve ya kendisine ya da eğer vefat etmişse yakınlarına ödenen bir sigorta anlaşmasıdır. Hayat sigortalarının birçok teminatı bulunur. Bu nedenle birçok kredi kullanımında ve bankalar ile yapılan sözleşmeler esnasında zorunluymuş gibi kişilere yaptırılır. Hayat sigortalarının şüphesiz ilk teminatı, vefat durumunda ortaya çıkmaktadır.

hayat sigortasi iptali

Sizler yaşamınız süresince hayat sigortanızı belirlenen ücret üzerinden yatırırsınız ve herhangi bir durumda vefat, sakatlık, kaza ve buna benzer her durumda, yatırdığınız ücretler sizlere geri döner. Normal şartlarda istenmeyen bu durumlar yaşandığında mali zayıflık problemi ortaya çıkar fakat hayat sigortası yaptıran kişiler bu sıkıntı ile karşılaşmazlar.

Aynı zamanda hayat sigortası yaptıran kişilerin vefat etmeleri halinde çektiği krediden doğan borçları herhangi bir sebep ile mirasçılarına geçmez. Yani sigortaya alınan borçtur. Fakat hayat sigortası bir zorunluluk değildir. Yaptırmanın mecburi olduğu herhangi bir durum bulunmamaktadır. Fakat kişinin hayat sigortası yaptırması bankalar açısından da avantaj sağlayacağı için, bankalar sigortanın yapılmasını istemektedirler. Zira krediyi alan kişinin bir kaza geçirmesi ya da vefatı gibi durumlarda alacakları kredi sakata düşmektedir.

Bu nedenle bankalar bu sigortanın yapılmasını sağlamak amacı ile verdikleri krediler kapsamında kampanyalar düzenlemektedirler. Ve bazı bankalar da bu sigortanın yapılmasını kredi kullanım şartlarına ekleyerek, zorunlu hale getirirler. Bazı bankalar da siz fark etmeden ya da ne olduğunu anlamadan bu sigortayı yaptırırlar. Böyle bir durum içerisinde de hayat sigortasını iptal edebilme şansınız bulunmaktadır.

Hayat Sigortasının İptali

Hayat sigortasının iptal edilebilmesi için sizlerin bir dilekçe yazması gerekmektedir. Yazılan bu dilekçe Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na verilmelidir. Elbette hayat sigortasının iptali sadece dilekçe ile olmamaktadır. Dilekçenizi yazdıktan sonra kredi sözleşmenizi ve ödeme belgelerinizi de dilekçeye ekleyerek Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı’na göndermeniz gerekmektedir.

Hayat sigortasının iptali için yazacağınız dilekçenin fazla uzun olmaması ve gereksiz ayrıntı içermemesi gerekmektedir. Eğer dilekçe yazma hususunda detaylı bir bilginiz yoksa Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı’nın resmi web sitesinde bulunan örnek dilekçeleri inceleyebilir, bu dilekçeler üzerinden yeni bir dilekçe oluşturabilirsiniz. Sizlere örnek teşkil etmesi açısından bir dilekçe örneğini de sizlerle paylaşalım:

Dilerseniz aşağıdaki butondan dierek indirin ya ya aşağıdaki metni kopyalayın!

Hayat Sigortası İptal Dilekçesini İndir (Word olarak)

T.C.……………………………… KAYMAKAMLIĞI

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na

Şikâyetçi                  : ………. ……….

Adresi                       : ………. ………. ………. ………. ………. ……….

Şikâyet Edilen         : ………. ……….

Adresi                       : ………. ………. ………. ………. ………. ……….

Ş. Parasal Değeri    : ………. ……….TL.

Şikâyet Tarihi          : … /… / 201…

 

Konusu                  : Bilgim, rızam ve onayım olmadan “Hayat Sigortası” yapılması (Haksız Şart)

Açıklamalar           :

  1.    ………. ………. Bankasından ………. ……….Kredisi aldım.
  2.    Bu krediye ilişkin bir sözleşme imzaladım. Ancak ilgili mevzuat gereğince sözleşmede yer alacak hükümlerin yirmi dört saat öncesinde bilgilendirmenin yazılı ve sözlü olarak yapılması gerekirken banka bunu yapmamıştır.
  3. ………. ………. Kredisi sözleşmesinde daha sonradan banka tarafından ilave edilen “Hayat Sigortası” bedelinin yer aldığını ve kesintilerinin yapıldığını tespit ettim.
  4.    Aslında Hayat Sigortası, zorunlu değildir. Çünkü ilgili mevzuata göre tüketicinin bilgisi, rızası ve onayı alınmadan yapılan sigortaların hukuken hiçbir geçerliliği yoktur.
  5.    Tüm bu izah edilenler bağlamında haksız ve hukuksuz olarak banka tarafından kesintisi yapılan hayat sigortası adı altındaki “……………….. TL” bedelin tarafıma iadesine karar verilmesini istiyorum.

Hukuki Sebepler       :  4077 Sayılı Kanun 6.md. ve diğer ilgili mevzuat.

Deliller                       :  Kredi sözleşmesi, ödeme belgeleri, banka sistem kayıtları, bilirkişi incelemesi ve sair deliller.

Netice ve Talep        : İzah edilen nedenlerden ötürü;

  1.    Şikâyetimin Kabulüne,
  2.    Hayat Sigortası kesintisinin İptaline,
  3.    ……………………… TL bedele, banka mevduat hesaplarına uygulanan en yüksek değişken faizin ilave edilerek toplamının tarafıma iadesine,

Karar verilmesini saygıyla arz ve talep ederim.

Şikâyetçi

(Ad, Soyad ve İmza)

Ekler :

1- Kredi Sözleşmesi,

2-Ödeme belgeleri

Bu dilekçeyi belirtiğimiz yerleri kendinize göre doldurarak Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı’na göndererek, izniniz ve bilginiz olmadan yapılan hayat sigortasının iptalini sağlayabilirsiniz. Yine de bir işlemi iptal etmekten ziyade, o işleme hiç girmemiş olmak çok daha işi olacaktır. Dolayısıyla bankalardan kredi alırken hayat sigortasının yapılmasını istemediğinizi baştan belirtmeniz faydalı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu