Alışveriş Rehberi

Havuz Malzemeleri ve Havuz Bakım Kimyasalları

instagram takipçi hilesi

Havuzun hijyen ve temizliği oldukça önemli bir konudur. Süs ya da yüzme amaçlı havuzların düzenli ve sistematik bir şekilde temizliğinin gerçekleştirilmesi sadece görüntü için değil insan sağlığı için de gereklidir.

e havuz market havuz

Özellikle günde yüzlerce kişinin kullandığı yüzme havuzları mikropların ve bakterilerin çok çabuk yayılabileceği alanlardır. İnsan sağlığına zararlı olan bu bakteri ve mikroplar birçok hastalığa da sebep olabilir. Bu gibi durumları önlemek için havuz temizliği yapılmalıdır. Havuz temizliği iki aşamalıdır.

  • Fiziksel temizlik,
  • Kimyasal temizlik.

İki aşamalı temizlikte farklı malzemeler kullanılır ve havuz tamamen temizlenir.

Fiziksel Havuz Temizlik Malzemeleri

Fiziksel temizlik havuzun içinde ya da yüzeyinde bulunan kaba kirler, tozlar ve çöplerin temizlendiği aşamadır. Bu aşamada havuz kepçesi, havuz süpürgesi, fırça ve havuz robotları kullanılır. Havuzun yüzeyi ve içi gözle görünen kirlerden temizlense de bu temizlik tek başına yeterli değildir.

Kimyasal Havuz Temizlik Malzemeleri

Havuz Kimyasalları kelimesi insanlarda zararlı ya da kötü çağrışımlar yapsa da havuz temizliği için ve insanların havuzlardan yararlanabilmeleri için gerekli hatta sağlıklıdır. Havuzun sürekli olarak boşaltılıp doldurulması mümkün değildir. Hem oldukça yüksek masraflı hem de israfa yol açan bir durumdur. Bu sebepten dolayı havuz temizliğinde bazı kimyasallar kullanılır ve havuz içerisindeki suyun hijyeni sağlanır. Havuz temizliğinde kullanılan kimyasallar;

  • Klor: Havuz temizliği denince akla ilk gelen kimyasal klordur. Yeterli miktarda kullanılan klor suyun dezenfeksiyonunu sağlar ve sudaki mikropları öldürür. Ayrıca serbest klor suyun içerisinde kalarak oluşacak mikropları da engeller.
  • Havuz Yosun Önleyiciler: Suyun bulunduğu yerlerde yosun oluşumu oldukça kolaydır. Havuzun içerisindeki yosun hem görüntü olarak rahatsızlık verir hem de yosunlar insan sağlığına zarar verecek bakterilerin üremesine sebep olabilir. Havuzda yosun oluşumunu engellemek için havuz yosun önleyici kullanılmalı ve havuz yüzeyleri fırçalanarak önlemler alınmalıdır.
  • Havuz Suyu Parlatıcılar (Su Berraklaştırıcılar): Havuz suyu her ne kadar temiz olsa da bazı nedenlerden dolayı su bulanık görünebilir. Bulanık havuz insanlarda kirli hissiyatı uyandırır. Havuzdaki suyun net ve berrak olması için havuz suyu parlatıcılar kullanılır.
  • Çöktürücüler: Fiziksel temizlik sırasında havuz robotları ya da süpürgeler kirleri temizlese de çok küçük toz ve kir parçacıklarını tamamen temizlemeyebilir. Havuz suyu çöktürücüler suya eklendiği zaman mikro tanecikleri birbirine bağlayarak havuz dibine çöktürür ve temizliğini kolaylaştırır. Çöktürücüleri kullanmadan havuz pompasını ve filtresini kapatmayı ihmal etmemelisiniz. Havuz tamamen durağan halde iken kullanılmalıdır.
  • pH Yükseltici ve pH Düşürücüler: Havuz sularının belirli bir pH aralığında olması gerekmektedir. Bu oran düşük ya da yüksek olduğunda pH yükseltici ya da düşürücüler kullanılır.

Havuz malzemeleri nin tamamına sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Tüm havuz malzemelerinin farklı markalarda ve farklı boyutlarda seçebilirsiniz. Tüm havuz Ürünleri hakkında detaylı bilgilere https://www.e-havuzmarket.com/ dan ulaşabilirsiniz.

MR

MaksatReklam MaksatBilgi'nin reklam servisidir. Doğal içerik reklamlarıyla , metin ve görüntülü ilgi çekici afiş reklamcılığını sizlere sunuyor. Bu sayede öne çıkıyorsunuz! Fark ediliyorsunuz !

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu