Hastalıklar

Hava Değişimlerine Karşı Korunmanız İçin 8 Tavsiye (Tatilciler ve Seyahat Edenler Özellikle Okusun)

instagram takipçi hilesi

Yaz geldi çattı! Tatil ve seyahat sezonundaki yoğunluk da başladı sayılır. Seyahat etmeden önce , nerede konaklama yapacağımızı önceden araştırıyor ve buna göre gidiyoruz. Bavulu hazırlıyor ve tatil için kıyafetler vs dolduruyoruz. Peki ya seyahat ederken hasta olmamak için karşı önlem alıyor muyuz?

İnsanlar çoğu zaman ortamdaki sert değişikliklerden dolayı mikroplara maruz kalıyor. Sonucunda da bu bizleri hasta ediyor. Bu yüzden seyahat ederken öncesinde bir takım önlemler alırsak , hasta olmamak için kendimizi koruyabiliriz. Birazdan aşağıda vereceğim tavsiyeler sayesinde , seyahat ederken hava değişimine maruz kalmamız için ve hasta olmamak için yapmamız gerekenleri bir yere not alın veya bu içeriğimi yer imlerinize ekleyin!

1. Gitmeden Önce Araştırma Yapın

 

Tatil veya seyahat etmeden önce , gideceğiniz yer hakkında bilgi edinin. Bunu CDC  ( Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezleri )  sayfasından gitmek istediğiniz yerin yasakları ve uyarıları hakkında bilgi alarak başlayabilirsiniz. Ayrıca bölgede yaşanan hastalıklar hakkında bilgi alırken, bu hastalıklara karşı ne gibi önlemler alacağınızı öğrenebilirsiniz. Buradan bu siteye ulaşabilirsiniz!

 2. Suyunuzu Temiz Şişelerden İçin

su

Dehidrasyon, sağlık sorunlarının başlıca nedenlerinden biri. Sonucunda baş ağrısı, yorgunluk , sinir ve karışıklık yani kafa karışıklığı yaratabilir. Seyahat halindeyken susuz kalmayın. Suya da dikkat edelim. Su, kirli ve garip parçalar taşıyabilir. Bu yüzden mutlaka, açılmamış şişelerden su içiniz.

3. Burun Spreyi Kullanın

burun spreyi

Hava değişimlerinde özellikle burnumuza dikkat edelim. Vücudumuza giren mikropların çoğu burundan girer. Burnumuza nazik bir burun spreyi sayesinde (eczanelerden temin edebilirsiniz) , temiz tutabiliriz. Burnumuzun nemli olmasına yardımcı oluyor. Bu sayede de daha az zararlı mikroplar burnumuza girebilir.

4. Temizliğinize Önem Gösterin

elleri yika

Mikropların başlangıç noktalarından biri de elimizdir. Sadece seyahat ederken değil günlük hayatta bile gün içinde her şeye dokunabiliyoruz. Bu yüzden sık sık elimizi sabun ile yıkamalıyız. Seyahat esnasında eşyalarınızı temiz tutun ve silin. Konaklayacağınız yerde Televizyon kumandalarını, broşür veya masanın temizliğine bakın. Uçakta ise yolcu tepsilerin temiz olduğuna dikkat edin veya kullanmadan önce silin.

5. En Az 6 Saat Uyuyun

uyku

Keyif alırken , vücudumuza zulüm etmeyelim. Seyahat heyecanına kapılıp, uyumayı unutmayın. Çünkü vücut sadece bedensel ve zihinsel olarak strese girmiyor . Bağışıklık sistemi hafifliyor. Bu yüzden de hastalıklara karşı korumasız kalınıyor. Ne kadar eğlenirseniz eğlenin 6 saat uykuyu ihmal etmeyin!

6. Ne Yediğinize Dikkat Edin

yerel yemek

Seyyar satıcılara dikkat edin. Bilinen restoranlardan yemek yiyin. Bu olmasa bile restoranların temizliğine dikkat edin. Yerel lezzetleri tatmak için tatil yapabilirsiniz ama ne yediğinizi bilin, temiz ve pişmiş olduğundan emin olun.

7. Yeşil Çay ve Zencefil Çayı İçin

zencefil cayi

Çevre değişikliğinin sonucunda bağışıklık sistemi ister istemez zayıflar. Bu yüzden güçlü tutmak adına haplar kullanabilirsiniz ama doğal olarak  yeşil çay ve zencefil çayı birebirdir. Bırakın hapları ve bu çaylarla hem doğal hem de bağışıklık sisteminizi koruyun!

8. Kullandığınız İlaçları Yanınızda Bulundurun

ilaclar

Sürekli veya doktorunuzdan aldığınız ilaçları yanınıza almayı unutmayın. Bu sayede tatil ve seyahat halindeyken , zor durumda kalmazsınız.

Evet ben bulabildiğimce (kaynağımdan) listeyi oluşturdum. Sizin de tavsiyeleriniz varsa eğer, aşağıdan yorum yaparak bu içeriğimize katkıda bulanabilir ve diğer insanlara da yardımda bulabilirsiniz. 

Kaynak
Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu