Beslenme ve Diyet

Haşlanmış Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Haşlanmış Yumurtanın Faydaları Nelerdir? Yumurta ülkemizde ve dünyada çokça tüketilen bir besindir. Yumurta tüketimi, lezzetli ve sağlıklı olduğu için büyük küçük herkes için çok önemlidir. Ancak birçok gıdada olduğu gibi yumurtanın aşırı tüketimi zararlı etkilere neden olabilir. Ancak genel olarak yumurta tüketimi çok önemli bir besin kaynağıdır. Bunun için yumurta tüketimine dikkat etmeniz gerekiyor.

Haşlanmış yumurta pek çok kişinin severek tükettiği bir formdur. Bu yüzden herkes tarafından tercih edilebilir. Özellikle de sporcular tarafından. Peki tükettiğiniz bu gıdanın faydalarından haberdar mısınız? İşte haşlanmış yumurtanın faydaları…

Haşlanmış Yumurtanın Faydaları

Haşlanmış Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

1) Optimal Beslenme Kaynağıdır

Belirli bir gıdayı besleyici olarak adlandırmak, mutlaka optimal beslenme sağladığı anlamına gelmez. Yalnızca belirli vitaminler, mineraller ya da makro besinler açısından yüksek olabilir. Ancak diğer birçok temel unsur sağlamaz.

Ancak haşlanmış yumurta, hem çok çeşitli temel mikro ve makro besin maddeleri hem de yüksek miktarlarda oldukça dengeli beslenme sağlamaları açısından optimal bir beslenme kaynağıdır. Örneğin, yumurtalar yüksek protein, yüksek yağ, önceden oluşturulmuş A vitamini, D vitamini, B12 vitamini, B2 vitamini, B5 vitamini, B9 vitamini, E vitamini, kolin, demir, fosfor ve çinkodur.

2) Gıda Kaynaklı Hastalık Riski Çok Azdır

Yumurtalarınızı pişirmenin tüm farklı yolları arasında haşlamak en güvenli olanıdır. Yumurtalarınızı haşlamak, daha doğrusu iyi haşlamak, yumurta kabuğunda olabilecek potansiyel patojenlerin yok edilmesini sağlar. Bu da sizi hasta edemez. Ayrıca yumurtanın kendisi de bir gıdanın olabileceği kadar steril hale gelir. Yumurtalarınızı kaynatmanın bir başka yararı da, omlet ve sahanda yumurta ile karşılaştırıldığında daha uzun süre depolanmalarıdır.

3) Besin Değeri Yüksek Yiyecekler Arasındadır

Haşlanmış yumurta, başka pişirilmiş yumurtalardan farklı olmasa da, besleyici olarak yoğun bir yemek için iyi bir seçenektir. Yüksek protein, yağ ve en temel vitamin ve mineraller, besleyici gıdaların özüdür.

4) Düz Bir Karın İçin Haşlanmış Yumurta Tüketin

Plaj gününden önce düz bir karın istiyorsunuz. Fakat çok yemek yemek istemiyorsunuz. 2 adet normal haşlanmış tavuk yumurtası yiyebilirsiniz. Sabahları mısır gevreği, süt, yoğurt, portakal suyu, hatta çay ve özellikle işlenmiş gıdalar yemek mideyi şişirme eğilimindedir. Bu da şişkin görünmenize neden olur. Ancak iki haşlanmış yumurta, midenizin görünümü üzerinde neredeyse hiçbir etkiye sahip olmayacak ve başlangıçta düzse, sizi doyurup beslerken, saatlerce bu şekilde görünmesini sağlayacaklardır.

Haşlanmış Yumurtanın Faydaları

5) Haşlanmış Yumurtalar Bozulmaya Karşı Daha Dayanıklıdır

Haşlanmış yumurtalar, kabuklarını saran doğal bir koruyucu içinde olur. Yumurta kabuğu zaten içteki yumurta akı ve sarısı için bir bariyer görevi görür. Ancak haşlama, dışarıdaki bakterileri ve diğer patojenik kirleticileri tamamen yok eder. Bu aynı zamanda, haşlanmış yumurtaların oda sıcaklığında bile, farklı şekilde pişirilmiş yumurtalara kıyasla sizi hasta etme riski olmadan iyi bir şekilde saklanması anlamına gelir.

Elbette bu, haşlanmış yumurtalarınızı buzdolabının dışında saklamanız için bir öneri değil. Ancak yumurtalar taze ve iyi kaynatılmışsa, oda sıcaklığında bile mutfak tezgahında veya öğle yemeği için bir kaç saat çantanızda kalabilirler.

6) Reflüye İyi Gelir

Haşlanmış yumurtaların yanı sıra, herhangi bir katkı maddesi olmadan haşlanmış ve hatta pişmiş yumurtalar, kahvaltı, öğle ve hatta akşam yemeklerinde reflü diyetinde yemek için idealdir. Sıvı veya katı yağda kızartılmadıkça, yağlı, ağır, kızartılmış, baharatlı veya çok baharatlı yiyecekler, salamura, fermente veya eski yiyeceklerle eşleştirilmedikçe, reflü dostudurlar.

Reflü için haşlanmış yumurta yemek, ister katı ister yumuşak kaynatılmış olsun, her gün değil, sınırlı miktarlarda tüketilirse herhangi bir semptom ortaya çıkarmaz ya da olan durumu alevlendirmez.

7) Yüksek Kan Şekerine İyi Gelir

Yüksek kan şekeriniz varsa ve kan şekerinizi kontrol etmenize ve kan şekerinizin yükselmesini önlemenize yardımcı olacak yiyecekler arıyorsanız, haşlanmış yumurta mükemmel bir seçimdir. Protein ve yağ oranı yüksek, ancak karbonhidrat içeriği çok düşük olan haşlanmış yumurta, neredeyse hiç glisemik etkiye sahip olmayan çok düşük glisemik bir besindir.

Sadece kan şekeri seviyelerini ölçülebilir şekilde yükseltmekle kalmazlar, aynı zamanda eşleştirildikleri diğer yüksek GI gıdaların kan şekeri üzerindeki etkilerini de düşürürler. Şeker hastasıysanız, makul miktarda haşlanmış yumurta alımı, daha iyi kan şekeri kontrolü elde etmenize yardımcı olabilir.

8) Egzersiz Öncesi ve Sonrası Yemek İçin İdealdir

Spor salonuna kas yapmak ve hacim kazanmak ya da sadece daha fazla sıkılaşmak için gidiyorsanız, haşlanmış yumurta antrenman öncesi ve antrenman sonrası yemek için harika bir seçenektir. Haşlanmış yumurtalar egzersiz öncesi yemek için idealdir. Çünkü tokluk hissi sağlar ve egzersiz sırasında sizi ağır hissettirmeden enerji verir.

Haşlanmış yumurtalar egzersiz sonrası kasların toparlanmasına yardımcı oldukları için egzersiz sonrası da iyidir. Daha spesifik olarak, haşlanmış yumurta ve genel olarak yumurtalardaki yüksek protein içeriğinin yanı sıra yüksek protein kalitesi, hasarlı kas liflerinin onarılmasına yardımcı olur ve yeni kas büyümesi için yapı malzemesi görevi görür.

Haşlanmış Yumurtanın Faydaları

Haşlanmış Yumurtanın Faydaları İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu