Yerli Erkek Ünlüler

Hasan Mezarcı Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Hasan Mezarcı
Tam adı: Hasan Mezarcı
Doğum tarihi: 11 Mayıs 1954
Doğum yeri: Düzce/Türkiye
Burcu:  Boğa
Ailesi: Fikriye Çil (annesi), Rasim Mezarcı (babası)
Eşi: Esin Tatlı (2017 – )
Çocukları: Yasir Mezarcı, Dilara Mezarcı, Furkan Mezarcı
Mesleği: Müftü
Aktif Yılları: 1980 yılından bu yana

Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Hasan Mezarcı kimdir? Hasan Mezarcı, milletvekili; muhafazakar ve radikal görüşleri ile bilinen siyasetçi ve din adamıdır.

Hasan Mezarcı, 11 Mayıs 1954 tarihinde Düzce‘nin Aydınpınar Köyü‘nde dünyaya gözlerini açmıştır. Annesinin adı Fikriye Çil, babasının adı ise Rasim Mezarcı‘dır. Babası ve annesi Hasan Mezarcı henüz sekiz aylıkken ayrılmışlardır. İlkokulun ardından Düzce Merkez Kur’an Kursu‘nda hafızlık yapmış ve İmam-Hatip Okulu’na girmiştir. İmam-Hatip‘i bitirmesinin ardından Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi‘ni kazanmıştır. Bir yandan ilahiyat okurken diğer bir yandan da medrese tahsili almıştır.

Alanında uzman kişilerden dersler alan Mezarcı, Arapça, kelam, hadis ve tefsir gibi konuları öğrenmiştir.

Hasan Mezarcı öğrencilik dönemlerinde imamlık ve müezzinlik yaptıktan sonra Tarım Bakanlığı‘nda ve Diyanet İşleri Başkanlığı‘nda memurluk yapmıştır. Müftülüğe Ağrı‘nın Eleşkirt ilçesinde başlayan Mezarcı, askerliğini yedek subay olarak Adana 6. Kolordu Komutanlığı‘nda Basın ve Halkla İlişkiler subayı görevinde bulunmuştur.

Askerliğinin ardından Sakarya’nın Akyazı ilçesine müftü olarak atanmış ardından da İstanbul’un Ümraniye ilçesine tayin olmuştur. Hasan Mezarcı, müftülük yapmış olduğu bölgeden 6 Kasım 2011 tarihinde Refah Partisi‘nden İstanbul Milletvekili seçilmiştir.

Hasan Mezarcı, yakın tarih ile ilgili tartışmalı konuları gündeme getirmesi ile dikkatleri üzerine çekmiş ve bu nedenle partisinden ihraç edilmiştir. Sonrasında hapis cezasına çarptırılmıştır. Hasan Mezarcı’nın hapishane süreci boyunca yalnızlaşma ve kapanma sürecine girdiği gözlenmiştir.

Cezaevindeyken biyokimyasal ve psikolojik işkenceye maruz kaldığı ve akıl sağlığını kaybettiği iddia edilmiştir. Terörist başı Fethullah Gülen, Hasan Mezarcı’nın “cezaevinde ilaç verilerek zihin kontrolü yapıldığını” iddia etmiştir.

1997 yılında tahliye edildiği cezaevinde yattığı sırada Allah tarafından peygamber ilan edildiğini dile getirerek kendisini Mesih ilan etmiştir.

Dünya genelindeki Hz. İsa resimlerin tahminler üzerine yapıldığını, ancak artık Hz. İsa olarak kendisinin burada olduğunu ve bundan dolayı resimlerin hepsinin düzeltilmesi gerektiğini belirtmiştir.

Türkiye’de dışlanan Hasan Mezarcı, hapishaneden tahliye edildikten sonra Almanya’ya göç etmiştir. Üç yıl sonra televizyonlarda kendisi bu kez elinde bastonu, sarıya boyattığı uzun sarı saçları, boynunda kolyesi, bileklerinde bilezikleri, kulağında küpeleri ve baştan aşağı altın sarısı entarisi ile Reha Muhtar kendisi ile bir röportaj gerçekleştirmiştir.

Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi‘nin “Atatürk’ün manevi şahsiyetine hakaret” suçlaması ile kesinleşmiş 1 yıl hapis cezası alan Hasan Mezarcı, 3 yıl yaşamış olduğu Almanya’dan 9 Nisan 2001 tarihinde Türkiye’ye dönmüş ve Edirne’nin İpsala Kapalı Cezaevi‘nde yaklaşık 3 ay hapis yatmıştır. Ceza İnfaz Kanunu hükümlerine göre cezasını tamamlayarak 6 Mayıs 2002 tarihinde tahliye edilmiştir.

Almanya‘da yaşamını sürdüren Hasan Mezarcı, Havarileri olduğunu iddia etmiş olduğu cemaati ile birlikte faaliyetleri internet sitesi aracılığı ile sürdürmektedir.

Hasan Mezarcı, 1989 yılında Şule Mezarcı ile evlenmiş ve bu evliliklerinden Yasir Mezarcı, Dilara Mezarcı ve Furkan Mezarcı dünyaya gelmiştir.

Hasan Mezarcı, 2017 yılında Esin Tatlı ile dünya evine girmiştir.

Hasan Mezarcı Kitapları:

1996 – Kavgamın Perde Arkası
Kur’an-ı Mecid – MÜCDE

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
biyografiinfo.comgoogle.com.tr

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu