Yerli Erkek Ünlüler

Harun Kolçak Kimdir?

instagram takipçi hilesi

harun-kolcak-2
Tam adı: Harun Emin Kolçak
Doğum tarihi: 15 Temmuz 1955
Doğum yeri: İstanbul , Türkiye
Ölüm Tarihi : 19 Temmuz 2017
Boyu:
Ailesi:
Eşi:
Çocuk (ları):
Mesleği: Müzisyen , Şarkıcı , Oyuncu , Şarkı Sözü Yazarı
Aktif Yılları: 1977 yılı ile  2017 yılları arası.
imdb-logo
youtube-chanelyoutube musicdeezer logo mbApple Music'de dinleSpotify'den dinle

Hakkında

Harun Kolçak kimdir? Sinema sanatçısı Eşfef Kolçak’ın oğlu olan Harun Kolçak , 1955 senesi İstanbul doğdu . Saint Benoit’de eğitimini sürdürdüğü anda müzik çalışmalarına o senelerde bas gitar çalarak başladı. İçinde ki müzik tutkusu artınca Eşref Kolçak ile konuşarak eğitimini yarıda bırakmış ve profesyonel müzik çalışmalarına başlamıştır.

İlk müzik çalışmalarına rock müziğinin babası olarak tanımlanan Erkin Koray ile başlamıştır . 1977 senesinde Erkin Koray’ın çıkarmış olduğu “Tutkusu” albümünde bas gitar çalmıştır.

Silahlıpodoa Ritm 68 orkestrasına 1978 sensinde bas gitarist olarak katılan Harun Kolçak , askerlik dönüşünde de caz müziğe yönelerek , Aydın Esen , Erol Pekcan , Neşet Raucan , Nükhet Ruacan gibi ünlüler ile çılışarak müzikal deneyimini arttırmıştır .

Yedi sene boyunca Onno Tunç Orkestrası’nda bas gitaristlik , solistlik ve vokalistik yapan Harun Kolçak , Aşkın Nur Yengi ve Zerrin Özer ile beraber düetler ile “Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması” ile “Akdeniz Müzik Yarışması” isimli şarkı yarışmalarında ödüller almıştır.

1991 senesinde Onno Tunç olarak ile beraber yaptığı “Beni Affet” isimli albümü ile birlikte büyük bir çıkış yakaladı . Albümlerinin çoğunda şarkıların söz ve müziği kendi yapımı olan Harun Kolçak , başka sanatçılar için de birden fazla eser vermiştir.

1996 senesinde Litvanya’da on üç ülkenin katılmış olduğu “Müzikos Festivalis 96” yarışmasında “En İyi İkinci Şarkıcı” olarak seçilmiştir.

Harun Kolçak , 2012 senesinde Yeniden Doğuyorum isimli solo albüm çıkarmıştır . 2013 senesinin Ekim ayında Harun Kolçak&Rock Off adlı grubu kurmuştur. Can Güney , Orkun Gezer ve Yusuf Tunceli’nin olduğu grubun vermiş olduğu ilk performans ise Okan Bayülgen’in Makina Kafa isimli programda vermiştirler.

Harun Kolçak 2014 senesinde yakalnmış olduğu prostat kanseri nedeniyle ameliyat olmuştur. “Ölüm hayatta birçok şeye anlam katıyor. Ölümsüz olsaydık , birbirimize değer vermezdik” sözleri ile hastalığı ile nasıl mücadele ettiğini açıklayan Harun Kolçak , kanser hastalağını maneviyatı ile yendiğini ve bu sırada da alkali diyeti yaptığını belirtmiştir.

22 Haziran 2016 Çarşamba günü Harun Kolçak’ın hastalığı tekrar nüksetti. Acil olarak hasteneye kaldırılan Kolçak , tekrar bir ameliyat daha geçirdi. Yoğun bakımda tedavi altına alınmış olan sanatçının yakın dostları tarafından Harun Kolçak’ın bilincinin açık olduğunu fakat sadece gözleri ile tepki verebilmekte olduğunu bildirdiler.

19 Temmuzu 2017 tarihinde ise 62 yaşındayken hayata gözlerini yummuştur.

Harun Kolçak’ın Çalışmaları

Albümleri

 1. 1991 – Beni Affet
 2. 1993 – En Büyük Aşk
 3. 1995 – Yanımda Kal
 4. 1998 – Teslim Oldum
 5. 2000 – Yaşasın
 6. 2006 – Müzisyen
 7. 2012 – Yeniden Doğuyorum
 8. 2016 – Çeyrek Asır

Tekli

 1. 2007 – Aşk Beni Hep Değiştirecek

Diğer Çalışmaları

 1. Zerrin Özer ile – Dansa Çağrı
 2. Aşkın Nur Yengi ile – Yeniden
 3. Aşkın Nur Yengi ile – Güzel Şeyler Söyle
 4. Grup FM üyesi olarak 1987 Eurovisyon Yarışması’nda – Keloğlan
 5. Aşkın Nuryengi ile düet – Bile Bile ve Benimsin albümleri.
 6. Bendeniz ile düet – Biri Var
 7. Betül Demir ile düet – Pişmanım

Oyuncu Olarak

 1. 2002 senesi – Kurşun Asker
 2. 2012 senesi – Pis Yedili , Hurşit Van Beethoven karakteri ile.

Müzik Videoları

 1. 1987 senesi – Rumuz Goncagül
 2. 2006 senesi – Yalancı Yabancı
 3. 2017 Senesi – İçimdeki Yabancı – Seni Seviyorum
 4. 2017 Senesi – Gir Kanıma feat İrem Derici

Videoları

Fotoğrafları

 

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu