Beslenme ve Diyet

Hamsinin Faydaları Nelerdir? (Özellikle Çocuklar İçin)

instagram takipçi hilesi

Hamsinin Faydaları Nelerdir? Hamsi, Engraulis cinsine bağlı olan bir balıktır. Denizlerde 400 metre derinliklerde yaşar. En iyi 21 derece suda yaşarlar. Ülkemizde daha çok Karadeniz sularında çıkmaktadır. Fakat Ege ve Akdeniz’de de hamsi balığı bulunmaktadır.

hamsinin faydaları

Hamsi pek çok kişi tarafından sevilerek tüketilen bir balıktır. Boyunun küçük olması sebebi ile tek lokmada tüketilebilir. Çoğumuz da bu balığı yerken faydalarını bilmeden yiyoruz. Peki aklınıza hiç hamsinin faydaları neler? gibi bir soru geldi mi? Gelin hamsinin faydalarına yakından bakalım…

Fakat daha önce sizler için eklediğimiz Hamsili Pilav Tarifi, Nasıl Yapılır? (Videolu)” adlı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Hamsinin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Eklemler ve Kemikler Sağlar

hamsinin faydalari nelerdir 4

Kemik ve eklem gelişimi, bir çocuğun gelişiminin erken evrelerinde çok önemli bir süreçtir. Hamsi, çocuğunuzun kemiklerini ve eklemini güçlendirmesine yardımcı olan ve böylece onlara daha fazla büyüme ve gelişme için temel sağlayan protein yapı taşları olan amino asitleri içerir.

Kalp Sağlığını Korur

Hamsi, önemli miktarda omega-3 yağ asitleri içerir. Bu tür sağlıklı yağ asidi tüketimi, kardiyo-koruyucu potansiyele sahip olma eğilimindedir. Bu, düzenli aralıklarla balık tüketiminin çocuğunuzun sağlıklı ve tıkanmamış bir kalp kazanmasını sağlayacağı anlamına gelmektedir.

Protein Kaynağıdır

pek çok kişi, normalde çoğunlukla kalp hastalıklarıyla ilişkili olan homosistein düzeylerini artıran yumurta, tavuk ve et gibi yüksek proteinli diyetleri tercih eder. Hamside bulunan protein, etlerde bulunan fazla yağı dengeleyerek çocuğunuz için dengeli bir protein diyeti sağlar.

Osteoporoz Riskini En Aza İndirir

Hamside bulunan vitamin ve mineraller daha güçlü kemiklerin oluşmasına yardımcı olur. Bu da onu osteoporoz ve birçok kemik rahatsızlığının önlenmesinde büyük bir destekçi haline getirir. Bu balıkta da bulunan kalsiyum ve A Vitamini, kemik büyümesinin harika bileşenleridir ve bu nedenle kemiklerinizi sağlıklı tutmada ve hızlı kemik bozulmasını önlemede faydalıdır. Buna ek olarak, kalsiyum dişlerinizi sağlıklı tutmak için de harikadır, böylece inci beyazlarınızı daha uzun süre güçlü tutabilirsiniz.

Diş, Saç ve Tırnakların Gelişimini Destekler

Hamsi, çocuğunuzun güçlü dişlerinin, saçlarının ve tırnaklarının büyümesine yardımcı olan temel mineralleri içerir. Çocuğun normal büyümesine rağmen tırnaklarının ve saç büyümesinin durgun olduğunu göreceğiniz birçok durum vardır. Bunun nedeni çoğunlukla normal diyetlerimizin tırnakların, saçların ve dişlerin büyümesini tetikleyen temel minerallerden yoksun olmasıdır.

Normal Büyümeye Yardımcı Olur

Hamsi, her porsiyonunda çocuğunuzun erken büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan yeterli miktarda protein içerir. Aynı zamanda balığın pişirilmesi aslında protein ve besin içeriğine zarar vermez ve bu nedenle bebeğinizin enerji seviyesini yükseltmenin sağlıklı bir yoludur.

Doymuş Yağ Oranı Düşüktür

Hamsi, zararlı yağ türü olan doymuş yağ oranı düşük bir balık türüdür. Bu, çocuğunuzun ve sizin hamsi ile beslediğinizde, vücudunda fazla yağ biriktirmek zorunda kalmadan yüksek protein içeriğinden çoğunlukla faydalandığı anlamına gelmektedir. Bu aynı zamanda kalplerini sağlıklı tutar ve diğer organlarının her türlü zarar görmesini engeller.

Karaciğer İşlevselliğini İyileştirir

hamsi

Hamside bulunan mineraller ve vitaminler, karaciğerin harika bir detoksifiye edicisidir. Birçok çocuk sarılık ve diğer karaciğer problemlerinden muzdariptir. Düzenli hamsi alımı, karaciğerin detoksifikasyon sürecine yardımcı olur. Böylece tüm karşılıksız bilirübini kandan emmesini ve daha sonra vücuttan atılmasını sağlar.

Sindirime Yardımcı Olur

Sıklıkla ekstra şekerli yiyeceklere maruz kalan çocuklar, hazımsızlık ve sık mide rahatsızlıklarından muzdariptir. Hamside bulunan amino asit, midede sindirim için gerekli bir element olan hidroklorik asidin artmasına yardımcı olur. Düzenli hamsi tüketimi ile çocuğunuz, sindirim gücünü artırmak için uygun besinleri alacak ve böylece daha sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmelerine yardımcı olacaktır.

Kırmızı Kan Hücresi Üretimini Artırır

Hamsi çinko ve demir de dahil olmak üzere farklı minerallerde çok yüksektir ve çocuğunuzun erken büyüme ve gelişme döneminde, çoğunlukla kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olduğu için iyi bir demir kaynağına ihtiyaç vardır. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumu, çocuğunuzun enerjik ve neşeli kalacağı anlamına gelir. Yani çok yorgun ve uykulu hissetmemesini sağlar.

Doku ve Hücrelerin Onarılmasına ve Yenilenmesine Yardımcı Olur

Protein, hücrelerin ve bağ dokularının onarımı ve yeniden büyümesi söz konusu olduğunda vücudumuzun başvurduğu maddelerden biridir. Hamsi zengin bir protein kaynağıdır ve öğünlerinizde bulunması vücudunuzun kendini yenileme ve iyileştirme kapasitesini artırmaya yardımcı olur.

Hamsinin Faydaları İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu