Yaşam

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur, Nasıl Geçer?

instagram takipçi hilesi

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?

Mide ekşimesi ve mide yanması hamilelik sırasında sık görülen sorunlardır. Genellikle hamileliğin salgıladığı hormonlar ve bebeğin anne karnındaki stresi neden olur. Hamilelik hormonlarından biri olan progesteron, metabolizmayı, sindirimi yavaşlatır ve yiyeceklerin kan ve mide ile karışmasını geciktirir. Bu nedenle hamilelik sırasında mide ekşimesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Hamilelikte Mide Yanması

Hamilelik döneminde mide kapakçığı adı verilen kasın zayıflamasına neden olan, yemek borusundan asit kaçması nedeniyle normal işleyişi düzgün çalışamayan kaslarda yavaşlama meydana gelir ve mide ekşimesi gibi mide sorunları yaşar.

Hamilelikte Mide Yanması Ne Zaman Başlar?

Hamilelik, vücutta ciddi değişikliklerin olduğu bir zamandır. Bu süreçte vücut hormon seviyelerindeki farklılıkları farklı sinyaller aracılığıyla iletir. Bu nedenle birçok anne adayı çeşitli sorunlarla karşılaşabilir. Vücudun gönderdiği sinyallerden biri hamilelik sırasında mide ekşimesidir.

Hamilelik sürecinin başlangıcında meydana gelen ve anne adaylarının sıklıkla mide ekşimesi şikayeti ile doktora gitme nedenlerinden biridir. Hamilelik sırasında mide ekşimesi, hamileliğin ilk 3 ayında ortaya çıkar ve hamilelik boyunca devam edebilir. İlk 3 ay hem anne adayı hem de bebek için büyük bir değişim dönemi olarak kabul edilir.

hamilelikte mide yanmasi neden olur nasil gecer3

Anne adayında hormonal değişiklikler meydana geldiğinde, bebek anne karnında gelişmeye ve büyümeye başlar. Bu değişiklikler bazı yan etkilerle gelebilir ve anne adayı için rahatsızlığa neden olabilir. Hamilelik öncesi mide problemi yaşayan kişilerde hamileliğin başlaması ile birlikte problem artabilir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde kasların yavaşlaması ve rahim büyümesi nedeniyle midedeki basınç artar. Sonuç olarak, mide ekşimesi şiddeti de artabilir.

Hamilelikte Mide Yanması Nasıl Geçer?

Hamilelik sırasında mide ekşimesi ve yanması belirtileri, genellikle yemeklerden sonra ve geceleri ortaya çıkan göğüste yanma hissini içerir. Hamilelikte mide ekşimesinin nedeni temel olarak hamilelik ilerledikçe midenin aşağı doğru ezilmesine ve mideyi yukarı doğru itmesine neden olan hamilelik hormonlarından kaynaklanmaktadır.

Anne ve bebek için ciddi bir sağlık sorununa neden olmamakla birlikte karın ve göğüste yanma hissi anne adayları için son derece sıkıntılı olabilir. Gebeliğin sonlarına doğru bebeğin başı doğum kanalına iner. Bununla beraber göğüs boşluğu ve diyafram üzerindeki baskı azalır. Bu sayede anne adayı biraz rahatlayacak ve hamilelikte mide ekşimesi sorunu yavaş yavaş ortadan kalkacaktır. Bu süreçte gerektiğinde doktor kontrolü göz ardı edilemez.

hamilelikte mide yanmasi neden olur nasil gecer2

Doktorlar hamilelikte mide ekşimesinin şiddetine ve anne ve bebeğin sağlığına göre ilaç desteği talep edebilir. Ancak en önemli nokta anne adaylarının beslenmelerine dikkat etmeleri ve rahatsız edici gıdalardan uzak durmaları gerektiğidir.

Hamilelikte Mide Yanması İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu