Beslenme ve DiyetYaşam
Trend

En Çok Yağ Yakan 12 Besin

instagram takipçi hilesi

Malum yaz geliyor! Kış boyunca aldığımız kiloları yakmanın zamanı geldi de geçiyor bile. Yazacağım bu içeriği ,ilk bahar aylarında yazmalıydım belki de ama MaksatBilgi’de diyetle ilgili benzer bilgi içeriklerimiz fazlasıyla, mevcuttu. Bu yüzden rahatça yazıyorum açıkçası. Diyetten ziyade bu içeriğimiz , aslında formumuzu da nasıl koruruz düzenli yağ yakımını nasıl yaparız? ile  ilgili de olabilir. Ya da spor yapma olanağınız olmadıysa, size yardımcı olacak olan en etkili yağ yakıcı besinleri önermek istedim.

Öyle ki birazdan sizlere aktaracağım bu besinlerin etkisiyle , inceldiğinizi hissetmekle kalmayacak , çevrenizdekilerin de ilgisi çekiyor olacaksınız. Düzenli şekilde kullanmak gerekir. Düşük kaloriye sahiptirler. Bu yüzden kilo verdikten sonra bile , düzenli beslenirken tüketmeye devam etmelisiniz.

En Çok Yağ Yakan Besinler

1- Greyfurt

Greyfurt

GreyfurtC vitamini açısından oldukça zengindir. C vitamini ise yağın doğru bir şekilde yakılmasına yardımcı olurken, toklu hissi de verir. Bu yüzden mutlaka sabah kahvaltıdan önce özellikle yemeklerden önce , yarım Greyfurt yerseniz , size toklu hissi verirken, yağ yakımını da doğru şekilde başlatmış olur.

2- Karabiber

karabiber

Piperin maddesi yağ yakımı ve yağ hücrelerinin oluşumunu azaltan bir maddedir. Piperin maddesi de karabiberin önemli ana maddelerindendir. Bu yüzden karabiber tüketiminizi arttırmalısınız. Ayrıca karabiber, metabolizmanızın hızlanmasını da sağlar.  Yemekten kopmadan kilo vermek isteyenlere güzel bir haber. Yemeklerinizde bolca karabiber kullanarak, aynı zamanda formda kalacaksınız.

3-Tarçın

tarcin

Tarçın hakkında birçok özellik duymuşsunuzdur. Çok etkili bir besindir. Özellikle kan şekerini düşürmesiyle ünlüdür. Ancak bu olayı çok fazla şeker tüketenler için  kahve,şeker ve yoğurta tarçın ekleyerek  kullanmaları, şekerden uzak durmalarına neden olacaktır. Bu sayede şekerden uzak durmuş oluyor ve tarçının özelliklerinden de ekstra faydalanmış olacaksınız.

4-Yumurta

yumurta

Yumurta tok tutan yiyecekler arasındadır. Hatta yumurtanın faydalarına bakıldığında; kalorisi oldukça düşük, bir yumurtada 7gr protein ve diğer yararlı besin maddelerini içermesi gibi yararları vardır. Ama yağ yakımı açısında da oldukça etkilidir. Yapılan araştırmalara göre , kahvaltıda yumurta yenilmesi durumunda , diğer kalan öğünlerde daha az yemek yenilmesi yönünde sonuç ortaya çıkmıştır. Bu yüzden de az yemek ve yağları çok yakmak adına yumurta doyurucu bir besin olarak , yağ yakımına oldukça yardımcı bir röle sahip.

5- Elma

elma

Elma lifli bir besin bunun dışında vücudun da şeker ihtiyacını karşılayabilen bir meyvedir. Bu yüzden sadece elma değil, elma türü meyveler yağ yakımı sırasında sizinle birlikte olacak bir yoldaş olmalı. Elma lif ve su ihtiyacını da sağlayacak bir besindir. Özellikle de elmayı tüketirken kabuğu ile tüketmenizde oldukça fayda vardır. Çünkü elmanın kabuğunda lif oranı daha fazladır. Bu sayede sizi tok tutacak bir artı özelliği de oluyor. Bu sayede doygunluk hissi vermesi ve içerdiği; su,şeker oranıyla , bu ihtiyaçlarınızı da karşılaması yüzünden daha az yemek ve daha az kalori alacaksınız. Yağ yakımı hızlanacak. 

6- Yeşil Çay

yesil cay

Yeşil çay yakımı ve diyet yapanların en büyük dostu olarak, en bilineni.Yeşil çay vücuttaki yağla mücadelesi, diyetisyenler ve beslenme uzmanlarınca , özellikle vurgulanan bir besin. Fitokimyasal kateşin maddesi metabolizmayı hızlandırmasıyla bilinir ve bu madde de yoğun olarak yeşil çayda mevcuttur. Yeşil çay tüketirken dikkat edilmesi gereken sıcakken daha etkili olmasıdır. Yeşil çayı daha lezzetli ve daha sağlıklı hale getirmek için bal ve limon kullanabilirsiniz.

7- Yaban Mersini

yaban mersini

Yaban mersini yüksek oranda lif içermektedir. Bunun yanında antioksidan  açısından da oldukça zengindir. Ayrıca kalorisi de çok düşüktür. Hatta yarım bardak yaban mersininde 40 kalori bulunmaktadır.

8- Badem

badem

Bir porsiyon badem (aşağı yukarı 23gr) sağlıklı kalmanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanında fındık vb kuru yemişlerde yağ yakımı açısından etkilidir. Bademde , lif ve protein miktarı yüksektir. Sadece tok tutmakla kalmaz aynı zamanda sizi sağlıklı hale getirir. Kalbinize ve kalp sağlığına yararlı bir besindir.

9- Kırmızıbiber

kirmizi biber

Kapsaisin maddesi, iştahı bastırmada etkili bir maddedir. Bu madde ise yoğun bir şekilde kırmızı biberde bulunmaktadır. Kırmızı biber tüketiminizi arttırdığınızda , yağ yakımınızı da arttırmış olacaksınız.

10- Kahve

kahve

Kahveyi yakımı listesine yazmazsak ölürdük . Çünkü kahve, araştırmacılar tarafından sıkça dile getirilen özelliği, içinde bulunan kafein sayesinde, metabolizmayı hızlandırmasıyla ünlü olmasıdır. Hem en sevilen bir içecek olması hem de faydalı bir özelliği olması açısından , en çok yağ yakan besinler  listesinin vazgeçilmezi kahve olacak sanırım. Tabi kahveyle birlikte kullanıyorsanız eğer , şeker ve krema kullanırsanız bu pekte etkisini göstermemektedir.

Uzmanlar hala fazla kahve tüketiminin , yararlı veya zararlı olduğuna dair araştırmalarına yapa dursun bizler , her şeyin fazlası mantığıyla, tüketimimizi buna göre ayarlamamızda fayda var. Bu yüzden günlük kahve tüketimimiz, 1 ile 3 bardak olmalı .

11- Kinoa

kinoa

Karbonhidratlı besinlerin hepsi kilo aldırmaz. Kinoa bunlardan biridir. Kinoa kilo aldırmayan karbonhidrat olma özelliğiyle birlikte, lif ve protein açısından oldukça zengin olup , tok tutan bir besindir. Ayrıca glisemik indeksi düşük olması, şeker ve karbon hidrat tüketiminizi frenlemesi anlamına gelmektedir.  Bu yüzden en çok yağ yakan besinler  listemizde bulunan iyi huylu karbonhidrat besinidir.

12- Sebzeler

sebzeler

En çok yağ yakan listemizde son olarak , sebzelere yer verdik. Çünkü sebzeler olmadan yağ yakımı olmaz. Lif ve doygunluk hissi veren besinler arasında adını her zaman duyduğumuz sebzeler, her gün en az 2-3 fincan tüketilmelidir. Amaç kilo vermekse, yemeklerinizde mutlaka sebze kullanın. Aynı zamanda sebzeli yemekleri yemeyi tercih edin.

Bu yaz ve bundan sonraki zamanlarda sizi formda tutacak olan ve kilo vermenizi sağlayacak listemiz hakkında yorumlarınızı eksik etmeyin. Sağlıklı günler!

Kaynak
Bilgi

Pilastikbeyin

İlginç ve gerekli bilgiler bazende işimize belki de yaramayan bilgilere bakıyorum.maksat bilgi olsun diye...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu