Yaşam

Hamilelikte Ciltte Oluşan 8 Değişiklik

instagram takipçi hilesi

Hamilelikte Ciltte Oluşan 8 Değişiklik..! Kadınların hamilelik sırasında farklı cilt değişiklikleri vardır. Bu değişiklikler kişiden kişiye değişebilir. Bazı kişilerde bu değişiklikleri bir bölüm oluşurken, bazılarında hepsi de oluşabilir.

Her hamile kadın aynı cilt değişikliklerini yaşamayacaktır. Ancak dermatoloğunuz hamileliğiniz sırasında meydana gelen bazı değişiklikleri daha iyi anlamanıza yardımcı olmaya hazırdır. Aşağıda sizler için hamilelik sırasında ciltte meydana gelen değişiklikleri listeledik.

Hamilelikte Ciltte Oluşan 8 Değişiklik

Hamilelikte Ciltte Oluşan 8 Değişiklik Nelerdir?

1) Sivilce ve isilik: Zaten isilik ve sivilce sorununuz varsa, hamilelik sırasında fazladan hormonlar nedeniyle sivilceniz daha fazla artış gösterebilir. Bu normaldir. Endişelenmenize gerek yok. Pek çok hamile bayanda görülen bir değişikliktir.

2) Çatlaklar: Bunlar hamilelik sırasında meydana gelen cilt değişiklikleri hakkında en çok görülenlerden biridir ve hamile kadınların neredeyse %90’ında çatlaklar görülür.

3) Hamilelik lekeleri: Bu lekelere melazma ve klosma da denir. Melazma, artan pigmentasyonun bir sonucu olarak yüzünüzde koyu lekeli lekelerin ortaya çıkmasına neden olur. Hamile kadınların yaklaşık %50’si hamilelik lekelerinin bazı belirtilerini yaşar.

4) Ciltte parlaklık: Hamilelik sırasında vücudunuz %50 daha fazla kan üretir ve bu da vücudunuzda daha fazla kan dolaşımına neden olur. Vücudunuz ayrıca yağ bezlerinizin aşırı çalışmasına neden olan ve yüzünüzü parlak bırakan yeterli miktarda hormon üretiyor.

5) Varisli damarlar: Bunlar genellikle hamilelik sırasında bacaklarda görülen hacimli mavimsi damarlardır. Bunun nedeni, vücudunuzun bebeğinize giden ekstra kan akışını telafi etmesidir. Ailenizde varisli damarlar tipik olarak akacak olsa da, belirtileri önlemenin ya da azaltmanın yolları vardır.

6) Örümcek damarları: Bunlar dışa doğru dallanan kırmızımsı küçük kan damarlarıdır. Örümcek damarları da kan dolaşımındaki artıştan kaynaklanır ve genellikle yüz, boyun, üst göğüs ve kollarda görülür.

7) Karın kaşıntısı: Karnınız büyüdükçe, cildiniz gerilmeye ve gerginleşmeye başlar. Bu da çok rahatsız edici kuruluk ve kaşıntıya neden olur.

8) Linea nigra: bu, tüm gebeliklerin 3/4’ünde ortaya çıkan, göbeğinizden pelvik kemiğinize uzanan koyu renkli çizgilere verilen bir isimdir.

Hamilelikte Ciltte Oluşan 8 Değişiklik

Hamilelik sırasında cildinizdeki değişiklikler hakkında daha fazla bilgi edinmek için cildiyeye görünmeniz gerekmektedir. Yazımızda bahsettiklerimiz sadece bilgilendirme amacı taşır. Hamileyken cildinize nasıl düzgün bir şekilde bakacağınız konusunda daha fazla bilgi için lütfen doktorunuza danışın.

Hamilelikte Ciltte Oluşan 8 Değişiklik ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu