Hamile Olup Olmadığınızı Anlamanın Yolları

instagram takipçi hilesi

Hamile olduğunuzun haberini herkese vermeden önce hamile olduğunuzdan mutlaka emin olmanız gerekir. İlk hamileliği olan birçok kadının “hamilelik nasıl anlaşılır?” sorusunu sorduğunu görüyoruz. Hamile olup olmadığınız hakkında en doğru bilgiyi almanın yolu ise aile hekimine giderek gebelik testi yaptırmaktan geçmektedir. Son zamanlarda vücudunuzda yaşadığınız bazı değişiklikler görüyorsunuz hamile olduğunuzu düşünmeniz gayet normaldir.

Hamile olup olmadığınızı doğru bir şekilde öğrenmek istiyorsanız bunun için pahalı testleri yaptırmanıza gerek yoktur. Bu testleri yapmadan önce gebeliğin bazı özelliklerinin sizde olup olmadığına bakabilirsiniz.

Hamile Olduğunuzu Gösteren İşaretler

Gebeliğin belirtileri sayesinde hamile olup olmadığınızı erkenden öğrenebilirsiniz. Eğer hamileliğin belirtilerini hissediyorsanız en kısa sürede gebelik testi alarak veya doktora giderek test yaptırabilirsiniz.

Mide Bulantısı

Hamileliğin en yaygın ve erken işaretlerinden birisi olarak mide bulantısı görülmektedir. Mide bulantısı özellikle sabah saatlerinde oluğu için kişiyi rahatsız eder ve yaşam kalitesinin olumsuz etkilenmesine sebep olur. Sabah saatlerinde ağırlıklı olarak gözükse de günün herhangi bir saatinde oluşma ihtimali de vardır. Bu bulantının tıp literatüründe “sabah bulantısı” şeklinde anıldığını da görüyoruz. Hamilelikte bu bulantının neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Uzmanların ortak kanısı ise; vücutta bozulan hormonal dengelerin buna sebep olduğu yönündedir.

Yorgunluk

Son zamanlarda kendinizi sürekli bitkin ve yorgun hissediyorsanız hamile olma ihtimaliniz vardır. Vücudunuzda Progesteron dediğimiz hamilelik hormonu yoğun bir şekilde salgılandığı için kendinizi gebelik döneminde yorgun hissetmeniz normaldir. Yorgunluk hissi ilk evrede karşımıza çıkarken ikinci evrede etkisini kaybeder. Üçüncü evrede ise tekrar baş göstermeye başlar.

Aşerme

Ortada hiçbir sebep yokken durduk yere belki de hiç sevmediğiniz bir yiyeceği canınız çekiyor olabilir. Örneğin; somon balığı. İlk duyduğunuz da “ne alaka” dediğiniz bu yiyecekler iştahınızı kamçılamaya başlamış olabilir. Tabii ki bu aşermelerinizin de en büyük sebebi hormonlarınızda meydana gelen değişimlerdir.

Göğüslerin Şişmeye Başlaması

Doğum öncesinde kadınların göğüslerinde hassaslaşma olduğunu göstermektedir. Yalnız çoğu kadının göğsünde hamileliğin son evresine kadar bir değişiklik olmadığını fakat hassas bir göğüs yapısının olduğunu söyleyebiliriz. Göğüslerinizde son zamanlarda normalde olmayan bir şişkinlik hissediyorsanız gebe olma ihtimaliniz çok yüksektir.
hamilelik 03
Bir kadının hamile olup olmadığını kesin bir şekilde öğrenebileceği en iyi yöntem gebelik testi yaptırmaktadır. Bunu dışındaki yöntemler sadece size ufak bir belirtidir. Aynı zamanda yukarıda belirttiğimiz belirtilerin hiçbirini yaşamayan ve hamile olan kadınların da olduğunu görüyoruz.
hamilelik 02

Acaba Hamilemiyim Diyorsanız! İşte Belirtileri

Kaynak: https://kadinsalsayfa.com/hamile-olup-olmadiginizi-nasil-anlarsiniz.html

3 Yorum

  1. Bunların hepsini yapıp da sonuç alamayan veya olumlu sonuç çıkanlarda gebelik testi yapıp tam olarak net sonuç alabilirler, aşerme bildiğim kadarıyla herkesde olmuyor ama yüksek bir kesimde oluyordur. Bakalım bizde neler olacak 🙂

  2. Bunların hepsini yapıp da sonuç alamayan veya olumlu sonuç çıkanlarda gebelik testi yapıp tam olarak net sonuç alabilirler, aşerme bildiğim kadarıyla herkesde olmuyor ama yüksek bir kesimde oluyordur. Bakalım bizde neler olacak 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu