Yerli Erkek Ünlüler

Haldun Simavi

Haldun Simavi Kimdir?

instagram takipçi hilesi

haldun simavi
Tam adı: Haldun Simavi
Doğum tarihi: ??. ??. 1925
Doğum yeri: İstanbul, Türkiye
Boyu: 
Burcu: 
Ailesi: Sedat Simavi (Babası), Fatma Simavi (Annesi), Erol Simavi (Kardeşi)
Eşi: Kamuran Hikmet Koç (1950 – 1959), Çiğdem Meserretçioğlu (1975)
Çocuk (ları): Hamdi Simavi, Süleyman Simavi, Aliye Simavi
Mesleği: Gazeteci
Aktif Yılları: 1953 yılından bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada
Başlıklar

Hakkında

Haldun Simavi Kimdir? Haldun Simavi, Hürriyet Gazetesinin kurucusu olan Sedat Simavi‘nin en büyük oğludur.

Haldun Simavi, 1925 tarihinde İstanbul’da dünyaya gözlerini açmıştır. Annesinin adı Fatma Hanımdır. 1930 doğumlu olan ve 2015 yılında vefat eden Erol Simavi isminde bir kardeşi vardır.

Ortaokul eğitimini Boğaziçi Lisesi‘nde, lise eğitimini Kabataş Lisesi‘nde tamamlamıştır. Daha sonra Yenigün matbaasında çalışmaya başlamıştır. ABD’ye gitmiş ve gazete işletmeciliği ve gazetecilik üzerine eğitimler almıştır.

1953 yılında babasının vefat etmesi ile Hürriyet Gazetesinin başına geçmiştir. Kardeşi Erol Simavi ile anlaşmazlık yaşayınca Hürriyet Gazetesi‘nden ayrılmış ve Günaydın Gazetesi‘ni kurmuştur. 1968 yılında ortaklıkları tamamen bitmiştir. 1963 yılında Veb Ofset ve 1971 yılında Veb Ofset Grubu‘nu kuran ve Hürriyet Gazetesinin tamamen kardeşine bırakmıştır.

Haldun Simavi, 26 Kasım 1968 tarihinde kurmuş olduğu Günaydın Gazetesinin tüm sorumluluğunu Rahmi Turan’a vermiştir. Gazetede çalışan yazarlar arasında Mehmet Barlas, Necati Zincirkıran, Hasan Cemal, Esfender Korkmaz, Akgün Tekin, Can Ataklı, Bekir Coşkun, Melih Aşık ve Ruhat Mengi gibi isimler yer almıştır.

Aynı zamanda Okey, Ayrıntılı Haber, Gün ve Saklambaç gibi gazetelerde aynı grup içerisinde yayınlanmıştır. Günaydın Gazetesi kısa süre içerisinde Türkiye’nin en çok okunan gazetesi olmuştur. Simavi, Günaydın Gazetesini 1988 yılında iş insanı Asil Nadir‘e devretmiştir. Yıllar sonra Hürriyet Gazetesinin %25’lik payını Erol Aksoy‘a satmışlardır. 1994 yılında da kalan hisselerin tümünü Aydın Doğan‘a satmışlardır.

Haldun Simavi, ilk evliliğinin 1950 yılında Kamuran Hikmet Koç ile yapmıştır. Bu evliliğinden Hamdi, Süleyman ve Aliye isminde üç çocuğu dünyaya gelmiştir. 1959 yılında boşanmışlardır. İkinci evliliğini 1975 yılında Rahmi Koç‘un eski eşi Çiğdem Meseretçioğlu ile yapmıştır.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu