Gezi Rehberi

Hakkari’de Gezilecek 10 Yer!

instagram takipçi hilesi

Hakkari, Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan 4 ilçeli bir şehrimizdir. Şehirde gezip görülmesi gereken pek çok tarihi yer vardır. Sizler için Hakkari’nin güzelliklerini derlediğimiz yazımızı , mutlaka okumalısınız!

1.Hakkari Kayak Merkezi

hakkari kayak

Hakkari’de ilk olarak değineceğimiz bölge Hakkari Kayak Merkezi’dir. Merga Yaylası’nda bulunan kayak merkezi, il merkezine 12 km uzaklıktadır. Bu yayla 2700 rakımlı, kış mevsimin uzun geçtiği bir bölgedir. 2014 yılında Daka aracılığıyla açılan kayak merkezi her yıl pek çok insan tarafından ziyaret edilmektedir.

2.Ore Şelalesi

ore selalesi

Ore Şelalesi Hakkari’ye gidenlerin muhakkak görülmesi gereken başlıca yerlerdendir. Özellikle yaz mevsiminde yöre halkı tarafından yoğun ilgi görmektedir. Serin havası, soğuk suyu, yeşillikleri ve manzarası ile gidenleri kendisine hayran bırakmaktadır.

3.Cilo Bozları

cilo bozlari

Cilo Bozları, Türkiye’nin en yüksek ikinci dağı olma özelliğini taşımaktadır. Geçmişi 3500 yıl öncesine dayanan dağda buz kütlelerinden oluşan mağaralar vardır. Görülmeye değer yerlerin başında gelmektedir.

4.Cennet- Cehennem Vadisi

Cennet cehennem Vadisi

Cennet-Cehennem Vadileri, şehir merkezine 45 km uzaklıkta bulunan ve mutlaka görülmesi gereken vadilerdir. Bir bölgesinde buzulların oluşturmuş olduğu kütleler diğer tarafında ise çiçek ve yeşillikler vardır.

3500 rakımda bulunan bölge gidenleri büyüleyen bir manzaraya sahiptir. Özellikle doğa severler tarafından kamp, dağ sporları, kaya tırmanışları, doğa yürüyüşleri gibi etkinlikler için tercih edilmektedir.

5.Seyithan Gölü

Seyithan Gölü

Seyithan Gölü, dağın zirvesinde oluşan çöküntüde biriken kar ve pınar suları ile oluşmuştur. Berçelan yaylasında bulunan göl, berrak suyu ve masmavi rengiyle ziyaretçilerini büyülemektedir. Göl ismini Hakkari beylerinden olan Seyit Han’dan almıştır.

6.Hakkari Kilim Müzesi

hakkari kilim muzesi

Müzede Hakkari ilimizin el sanatlarından oluşan kilimler sergilenmektedir.  Bu sanatın yok olmaması için Hakkari Valiliği tarafından bir proje başlatılmış ve 3 ayrı atölye kurulmuştur. Kurulan bu atölyelerde 170 genç kız kilim dokumaktadır.

İl dışına da satış yapılan atölyeden sevdiklerinize hediye kilimler alabilirsiniz.

7.Meydan Medresesi

meydan medresesi

Meydan Medresesi, üzerinde yazan kitabeye göre 1701 yılında yapılmıştır. Osmanlı eseri olduğu düşünülen medresenin kim tarafından yapıldığı ya da yaptırıldığı belli değildir. Yakın zamanda onarılan medresenin girişine Kurandan ayetler asılmıştır.

8. Hakkari Taş Köprü

tas kopru

Hakkari Taş Köprü, Şemdinli ilçesi sınırları içerisinde Nehri Köyü’ndedir. Şemdinli deresi üzerine kurulmuştur.

Köprünün üzerinde bir kitabe bulunmadığı için yapılış tarihi belli değildir. Fakat söylentilere göre 19. Yüzyılın sonlarına doğru Kelat Sarayını yaptıran Seyyit Mehmet Sıddık tarafından yapılmıştır.

9. Hakkari Peri Bacaları

hakkari peri bacalari

Hakkari Peri Bacaları, Hakkari’nin Kapadokyası olarak bilinir. Pamukkale’yi andıran bir görüntüsü vardır. Hakkari’de bulunan son antik buluntularıdır. Hakkari’ye yolunuz düşerse mutlaka görmeniz yerlerdendir.

10. Mergan Vadisi

mergan vadisi

Mergan Vadisi, soğuk suyu, serin havası ve yeşilliği ile insana huzur veren bir bölgedir. Bahar mevsiminde hayvancılık yapan yöre halkı yöre burada bulunan Mergan yaylasına gelirler.

https://www.youtube.com/watch?v=9vpo1yAHF_c

Kaynak
gezilecekyerler.com

Nilgün Oktay

Maliye mezunu, müşteri ilişkileri uzmanı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu