Hafızanızı Güçlendirecek 10 Yiyecek ve İçecek Nedir?

Google News

Uzmanların hafızaya iyi gelen yiyecekler arasında göstermiş oldukları besinlerin geneli B vitamini, C vitamini, antioksidanlar ve yağ asitleri içermektedir. Unutkanlığı engellemek ve hafızayı geliştirebilmek için tüketmeniz gereken gıdaların yanı sıra tüketmemeniz gereken gıdalar da vardır.

hafiza 4

Bu yazımızda sizlere hafızanızı güçlendirebilmenize yardımcı besinleri listeleyeceğiz. İyi okumalar…

1-) Yaban Mersini

hafiza 12

C vitamini bakımından varsıl oan ve antioksidan içeren yaban mersini, yaş ile beraber zayıflamakta olan hafıza için de kullanılmaktadır. Alzehimer rahatsızlığının neden olduğu hafıza kaybına iyi gelip gelmediği konusunda yapıla gelen araştırmalar henüz yeterli sayılara ulaşmasa da uzmanlar düzenli olarak tüketilecek yaban mersini tüketmenin hastalığın hafıza ile ilgili belirtilerini de hafife indirgeyebileceğini belirtmektedir.

2-)  Yumurta

hafiza 8

Bellekte önemli bir nörotransmiter olan “asetilkolinin” sentezi açısından gerekli olan “kolin” maddesi yumurtanın içinde bol miktarda yer alır. Hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen kimi araştırmalar erken yaş dönemlerinde kolin yönünden varsıl beslenenlerin ilerleyen zamanlarda daha az miktarda hafıza sorunu çektiğini gösermiştir.

3-) Yeşil Çay

hafiza 7

Yeşil Çay, içinde yer alan polifenollerin, özellikle flavonoidlerin hafızayı arttırdığı düşünülmektedir. Yeşil çay içinde yer alan antioksidanlar, Alzheimer hastalarının beyinlerinde plak şeklinde oluşan proteinlerin üretiminin azalmasına yardımcı olarak hafızayı zayıflatan nöron kaybını baskılamaktadır.

4-) Balık

hafiza 1

Hafızanın kuvvetlenebilmesi ve beynin düzgün çalışabilmesi için oldukça önemli olan omega 3 yağ asitleri bakımından varsıl ton, alabalık, somon gibi soğuk su balıklarının haftada en az 2 kez tüketilmesi öngörülüyor.

5-) Ispanak

hafiza 10

B grubu vitaminler ve folat içermektedir, E vitamin yönünden varsıldır. Beyiz hücrelerini zararlı serbest yapıdaki radikallere karşı korumaktadır. E vitamini içeren besinleri tüketerek hafızanızı eskisinden daha güçlü bir hale getirebilirsiniz.

6-) Bitter Çikolata

hafiza 2

Beyin reseptörlerini aktive edebilmek için endorfin salınımını arttırmak önemlidir. Yüksek oranda kakao içeren birkaç bitter karesi güçlü oranda antioksidan içerir, doğal uyarıcıları aracılığı ile konsantrasyonu ve odaklanmayı arttırır.

7-) Süt, Yoğurt, Peynir

hafiza 5

Bedene sabit ve yavaş bir enerji kaynağı sağlayıp, gün içinde hafızanın ayakta kalabilmesine destek olmaktadırlar. Protein içermekte olan besinler aynı zamanda bedeni uyarmakta olan kimyasallardan biri olan dopamin ve epinefrin seviyelerini de arttırmaktadır.

😎 Tam Tahıllar

hafiza 6

Tam tahıllar içerisinde, kompleks karbonhidrat barındırdığından ötürü beynin ihtiyaç duyabileceği glikozu salgılamaktadır. Folik asit, B12, B6, darı, yulaf, esmer ekmek, ve esmer pirinç içerirler. Hafızayı muhafaza etmek, beyine kan akışını sağlayabilmek açısından oldukça önemlidir.

9-) Et Suyu

hafiza 3

Et suyu içerisinde bulunan glisin, prolin ve kalojen amino asitleri sayesinde bir yandan beyni beslerken bir diğer yandan da bağırsakta oluşan yaralı bakterileri yenilemektedir.

10-) Kırmızı Lahana

hafiza 11

Beyin hücrede oluşan hasarı azaltabilmek ve uzun süreli hafızayı canlandırabilmek için gerekli olan polifenolleri içermektedir, bu Alzheimer rahatsızlığının tedavisinde ve önlenmesinde oldukça yararlıdır.

Kaynak
neoldu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir