Yaşam

Hac Nedir? Nasıl Ve Ne Zaman Yapılır?

instagram takipçi hilesi

Hac Nedir? Nasıl Ve Ne Zaman Yapılır? Son günlerde Müslüman ve bir çok dinden kişinin merak ettiği konulardan biri olan Hac Nedir? Nasıl Ve Ne Zaman Yapılır? bu konu hakkında bilgiler aktaracağım.

Hac Nedir? Nasıl Ve Ne Zaman Yapılır?

Hac Nedir?

Hac, Arapça yardım, bilgi ve ziyaret etmek anlamı taşımaktadır. Müslüman alemi için kutsal sayılan Mekke ve Kabe’nin çevresindeki kutsal yerlerin ziyaret edilmesi, Aynı zamanda Müslümanlığın gerekliliğinin yerine getirilmesine olanak sağlayan ibadetin ismidir. İbranice dilinde ise bayram olarak adlandırılmaktadır.

Hac ve Umre de sıkça karıştırılan terimlerden biridir. Hac sırasında Kabe ve çevresindeki dini yerlerin ziyaret edilmesi amaçlanır. Umre ise Kabenin kendi başına ziyaret edilmesine verilen isimdir.

hac nedir 1

Müslüman dünyasında hac günü Kurban bayramındaki 10 Zilhicce’dir. Hacı olmak isteyen kişiler kurban bayramının öncesinde Mekke’ye giderler. Arife gününde ise Arafat’a gidilerek orada kalınır.

Hac eski zamanlarda da Müslüman kesimde yapılan bir tapınma şekliydi. Önceleri Araplar yılın belirli zamanlarında savaşmazlar ve bu zamanları hac olarak benimserlerdi. Bu zaman diliminde Araplar kendileri için kutsal sayılan dini yerleri ve Kabeyi ziyaret eder, kurban kesme ibadetini gerçekleştirirlerdi.

İslamın gerektirdiği 5 şarttan biri Hacca gitmektir. Hacca gitmek kişiyi maddi ve manevi yönden etkilemektedir.

hac kimler yapabilir

Hacca Kimler Gidebilir?

Sağlıklı, dini olarak zengin sayılan, aklı yerinde olan ve ergenlik çağına gelmiş herkes uygun şartları karşıladıkları taktir de Hacca gidebilmektedir.

Zamanı dışında herkes hacca gidememektedir. Sonuç olarak Hacı olmanın belli bir zamanı ve mevsimi bulunmaktadır.

Hac İbadeti Nasıl Gerçekleştirilir?

Hac ibadeti 3 şekilde gerçekleştirilebilir. Bunlar kıran, temettü ve ifrad’dır. İfrad sadece hac ibadetinin gerçekleştirilmesidir. Temettü haccında ise umre yapılmaktadır. Kıran da ise hem hac hem de umre yapılmaktadır. Kıran ve temettü yapan Müslümanların kurban kesmeleri gerekmektedir. Ancak İfrad yapan Müslümanların kurban kesmelerine gerek bulunmamaktadır. Tabi her mestep de hangi ibadetin gerçekleştirileceği farklılık gösterebilmektedir.

hac umre

Müslüman kişilerin hayatlarında tek sefer haccetmesi farzdır. Yani dinimizin emirlerindedir.

Hac ibadeti için yeterli miktarda zamanı bulunan, güvenli bir gidiş yolu bulunan müslümanlarında gitmesi diyanet tarafından önerilmektedir.

Hac Ne Zaman Yapılır?

Hicri takvim e göre Hac ibadeti gerçekleştirilir. Diyanet tarafından tüm Şevval ve Zilkade ayı, zilhicce ayının ise ilk 10 günü hac için uygun olduğu bildirilmiştir. İhrama şevval aylarından itibaren girilmesi yani hac şartı bu aylarda hac ibadetinin yapılmasını açıklamaktadır. Arafat vaktesini yapan Müslüman kişilerin haccı geçerli sayılmaktadır.

Hac Neden Yapılmaktadır?

Dünyada ve Ahiret de Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak isteyen kişilerin yapmakta olduğu ibadetlerin başında Hac ibadeti gelmektedir. Peygamber efendimiz aracılığıyla gelen emirlerin ve yasakların her Müslümanca uyulması gerekmektedir. Güzel ahlak sahibi ve mutlu olmak isteyen Müslümanlarında hac ibadetini yapması önerilmektedir.

Hac Nedir? Nasıl Ve Ne Zaman Yapılır? İle İlgili Videolar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu