takipçi satın al

Gündelik Yaşamda Doğru Bildiğimiz 7 Yanlış

dogru 7

Günümüz dünyasına doğru bildiğimiz ancak yanlış olan birçok farklı bilgi bulunmaktadır. Kulaktan kulağa farklı bir şekilde aktarılan söz konusu bilgilerin aslına bakıldığında yanlış olduğunu duyduğumuz zaman ise oldukça şaşırıyoruz. Doğru olarak bildiğimiz 7 yanlış arasında sizi çok şaşırtacak farklı bilgiler yer almakta.

1-) Çok Şeker Yiyen Şeker Hastası Olur

dogru 6

Çok fazla şeker tüketen birisinin ileriki zamanlarda şeker hastası olabileceği düşüncesi yanlıştır. Çok fazla şeker yemenin şeker hastalığı ile herhangi bir ilgisi yoktur.

2-) Arabanın İlk Mucidi Henry Ford

dogru 2

Birçoğumuz arabayı ilk icat eden kişinin Henry Ford olduğunu söylüyor olsa da aslında arabayı ilk icat eden kişi Karl Benz adında bir makine mühendisidir. Alman mühendis Karl Benz adı yerine arabayı ilk icat eden kişi olarak Henry Ford bilinmektedir.

3-) Balıkların Hafızaları Yoktur

dogru 5

Balıkların hafızasının olmadığı ya da hafızalarının üç saniye olduğu kanısı da doğru bilinen bir yanlıştır. Bu bilgi tamamen yanlış olmakla beraber Japon balıkları genel itibari ile üç aylık bir hafızaya sahip oldukları belirlenmiştir.

4-) Balıkla Birlikte Yoğurt Yenmez

dogru 4

Doğru bilinen yanlışlar listesi içinde ülkemizde en çok kabul gören yanlış balık ile birlikte yoğurt yenmeyeceğidir. Balığın taze olduğu her süre zarfında yanında yoğurt tüketilebilir. Balık yeni tutulmuş ise yoğurt ile beraber yiyebilirsiniz. Alerjik rahatsızlığı olan kişilerde yalnızca biraz kaşıntıya neden olmasının dışında sorun yaratmaz.

5-) Kelebekler Bir Gün Yaşar

dogru 9

Doğru olarak bilinen yanlışlar arasında önemli yer tutan maddelerden birisi de kelebeklerin ömrünün bir gün olduğudur. Peki kelebekler bir gün mü yaşar? Bilindiği gibi keleekler bir gün yaşamaz, çok daha uzun yaşar. Kimi kelebeklerin ömrü 1-2 aya kadar varabilmektedir.

6-) Çin Seddi Aydan Görünür

dogru 3

Bahsedildiği gibi dünya üzerinde inşa edilmiş oldukça büyük bir yapı olan Çin Seddi söylenildiği gibi aydan görünmemektedir. Ay üzerinden birçok şey gözüküyor olsa da Çin Seddi gözükenler arasında yer almamaktadır. İnşasına başlandığı dönemdeki koşullar göz önüne alındığında oldukça büyük bir yapı olan Çin Seddi aydan görünen tek şey olduğu iddia ediliyor olsa da bu bilgi yanlıştır.

7-) Telefonu İcat Eden Graham Bell

dogru 1

Doğru bilinen yanlışlar içinde günümüzde elimizden düşürmediğimiz telefonun mucidi olarak bilinmekte olan kişinin Graham Bell olmadığı. Aslında telefonun asıl icatçısı Antonio Meucci’nin ta kendisidir. Fakat patentini ilk alabilen kişi olan Graham Bell olmasından ötürü telefonun mucidi olarak o anılmaya başlanmış ve bugüne dek hemen hemen herkes için bu şekilde kalmıştır.

Kaynak
neoldu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir