Kişisel GelişimYaşam

Gün İçinde Enerjinizi Yükseltmenizi Sağlayacak Minik Egzersizler

instagram takipçi hilesi

Sabah saatleri aslında kendimizi en iyi hissedeceğimiz saatler olması gerekirken bazen öyle bir yorgun ve bıkkın hissederiz ki yataktan bile kalkmayı canımız istemez. Ya da hadi kalktık diyelim bu defa hiçbir şey yapmak istemez ve sorumluluklarımızı erteleme eğiliminde bile olabiliriz. İşe gitmek istemeyiz, kahvaltı hazırlamak istemeyiz işte ne bileyim yapmamız gereken herhangi bir şeyi sürekli ertelemek isteriz. Bu sadece sabah saatlerinde de değil üstelik, günün çeşitli zamanlarında yakamıza yapışabilir ve enerjimizin sönümlenmesi an meselesidir.

enerji

Peki biz bu sönümlenen enerjilerimizi nasıl yeniden toparlayabilir, yükseltebiliriz? Bunun için size 10 adet egzersiz vereceğim. Bunları düzenli ritüelleriniz arasına aldığınızda emin olun ki gün içi enerjinizi toparlayıp zinde kalacaksınız ve bana teşekkür bile edebilirsiniz. Tüm teşekkürlerinizi sevgiyle şimdiden kabul ediyorum.

1. Egzersiz: Kendinize ait bir yer hayal edin

Kendinize sessiz, rahatsız edilmeyeceğinizden emin olduğunuz sakin bir köşe seçin ve oturun. Nasıl ve nereye oturduğunuzun hiçbir önemi yok. Sadece rahat bir pozisyonda olduğunuzdan ve fiziksel olarak herhangi bir yerinizin sıkışık durumda olmadığından emin olun. Rahat bir şekilde oturma pozisyonunuza yerleştiğiniz anda gözlerinizi kapatın. Kaslarınızı gevşetin ve uzun uzun derin nefesler alıp verin.

Şimdi gözlerinizin önüne daha önce bulunduğunuz, var olan ve sizi son derece huzurlu hissettiren bir manzarayı göz önüne getirin. Eğer öyle bir yer yoksa herhangi bir yerde gördüğünüz ya da tamamen hayal ettiğiniz sizi huzurlu hissettirecek bir manzara hayal edin.

manzara

Sonra bu manzarada etrafı inceleyin ve her detayı görmeye çalışın. Burası artık sizin barınmak için sık sık ziyaret edeceğiniz yer. O yüzden tüm detayların istediğiniz gibi ve sizi rahatlatacak şekilde olmasına özen gösterin. Renkler, kokular, sesler… Her detaya odaklanın. Bu manzarada dolaşın ve keyfini çıkarın.

Sonra bu manzaraya bir ev, kulübe ya da çadır yerleştirin. Her istediğinizde buraya gelip yaşadığınızı düşünün. Artık burası her ziyaret ettiğinizde daha çok sizin olacak ve kendi özünüzü ve huzuru burada bulacaksınız. Her enerjiniz sömürüldüğünde ya da kendiliğinden sönümlendiğinde buraya gelin ve toparlanın. Burası artık sizin.

2. Egzersiz: Bir mantra edinin

Mantra nedir? Mantra bir araçtır, insanın düşündüğü ve onu düşünmeye yönlendiren şeydir. Daha önce duymuş muydunuz kelimelerin gücü olduğunu? Duymadıysanız söyleyeyim. Ağzımızdan çıkan her sözcüğün yaşamımıza etki eden bir gücü vardır. Bu yüzden siz de tekrarladığınızda sizi iyi hissettirecek bir olumlama seçin. Mesela “kendimi çok seviyorum.”, “olmam gereken yerde ve zamandayım.”, “dünyanın merkezi benim.”, “elimi attığım her işte başarı sağlıyorum.” gibi… Size kalmış artık. Size kendinizi iyi hissettirecek cümleleri bulun ve bunu bir yere not edin.

mantra meditation 1

Kendinize gün içinde en az 10 kere bunu tekrarlayın. Bunu yüksek sesle kendinizin duyabileceği şekilde söylemeniz mantranızın etkisini artıracaktır. Çünkü biliyoruz ki evrende ses dalgaları oldukça etkilidir.

3. Egzersiz: Günlük alışkanlıklarınızı değiştirin

Aslında burada düzeninizi altüst edin demek istiyorum. Günlük alışkanlıklarınızı bir yere not edebilirsiniz. Mesela kahvaltı saatiniz, yedikleriniz, uyanma saatiniz, ilk uyandığınızda ne yaptığınız vs. gibi alışkanlıklarınızı değiştirin. Şaşırtın kendinizi yani. Detaylarınızı değiştirin. Mesela işe giderken farklı bir yol kullanın. Bunu yaparken de yolunuzun daha da uzayacağını lütfen bu defa düşünmeyin.

uykudan uyanma

Yaptığınız şeyleri daha önce hiç denemediğiniz şekilde yapın ve nasıl hissettiğinize odaklanın. Böylece güvenli limanınızdan ayrılmanın ne demek olduğunu biraz olsun anlayacak ve gününüze hafif dinamizm kazandıracaksınız.

4. Egzersiz: Sorunlarınızı uçan bir balona doldurun

Oturmak için rahat, sessiz, sakin ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortam seçin. Derin ve uzun uzun nefesler alarak kaslarınızı gevşetin. Gözlerinizi kapatın. Kendinizi hazır hissettiğinizde bir ormanda olduğunuzu hayal edin. ağaçların arasından ışık hüzmelerinin çayırlara düştüğü aydınlık ve huzur dolu bir ortam burası. Çeşitli kuş cıvıltılarını ve hafif ağaç yapraklarının hışırtısını duyuyorsunuz. Ve bir de ne gördünüz? Ağaçların arasından kocaman bir balon size doğru iniyor. Balonu size yaklaşana kadar iyice inceleyin.

balon

Sonra hayatınızdaki sizi yoran küçük ya da büyük problemlerinizi düşünün. Bu sorunların bir duygu, bir obje ya da bir görsel olduklarını hayal edin. Balon yere indiğinde tüm bu sizi yoran olumsuzlukları balona yükleyin ve yeniden uçmasına izin verin. Balon giderken hafiflediğinizi ve hayatınıza daha rahat devam ettiğinizi hissedin. Duygularınıza odaklanın ve artık stressiz bir şekilde ormanda olmanın keyfini çıkarın.

Her olumsuz duygu ve olayları hayatınızdan çıkarmak istediğinizde yine bu ormana gelin ve balonu olduğunuz yere davet edin. Gelip sizin dertlerinizi tekrar sizden uzaklaştıracaktır.

5. Egzersiz: Mudralar… Beş parmağınızla huzur bulun

Mudralarla oturduğunuz yerden sadece ellerinizi kullanarak sindirim sisteminizi kontrol edebilir, hormon dengesini düzenleyebilirsiniz. Mudra hareketleriyle; ellerimizde, vücudun ve beynin reflex bölümleri uyarılır.

Şimdi rahat bir pozisyonda oturun ve baş parmağınızla işaret parmağınızı birleştirin. Kendinizi fiziken en yorgun hissettiğiniz anı düşünün.

Baş parmağınızla orta parmağınızı birleştirin ve sizin için önemli olan biriyle yaptığınız bir konuşmayı hatırlayın.

mudralar

Baş parmağınızla yüzük parmağınızı birleştirin ve size bugüne kadar yapılan en güzel jesti hatırlayın ve o an yeniden bunu yaşadığınızı düşünün.

Baş parmağınızla serçe parmağınızı birleştirin ve masal gibi bir yere seyahat ettiğinizi hayal edin. Bırakın bu hayal dünyasının cazibeleri sizi ele geçirsin.

6. Egzersiz: Kendinizi dost edinin ve kendinizle sohbet edin

Kendinizi sürekli stresli ve bir şeyler hakkında kaygılı mı hissediyorsunuz? Aktif kalarak rahatlamak için kendinize zaman ayırın. Sevdiğiniz şeyleri yapın. Kitap okuyun, mandala yapın, müzik dinleyin, resim yapın… Sevdiğiniz bir aktivite ile meşgul olun. Üzerindeki stresi atmak için sakin ve huzurlu bir yere geçin ve kendinizle konuşun. Eğer aynı durumda bir arkadaşınız olsaydı onunla nasıl iletişim kurardınız? Ona neler söylerdiniz? En iyi önerileri başkalarına kolaylıkla veririz değil mi? Şimdi kendimize verme zamanı…

sohbet

Kendinize sorular sorun. “Neden böyle hissediyorum?”, “Stresimin ya da korkumun kaynağı ne?”, “Ne kadar süredir böyle hissediyorum?”… Cevap vermeye çalışmayın. Sadece sorun ve bırakın. Bu konuşmayı üzerinizdeki yükün hafiflediğini hissedene kadar sürdürün.

7. Egzersiz: Yemek yaparken medite olun

Gün içinde ne kadar stres oluyoruz değil mi bazen akşam ne yemek yapacağımızı düşünerek? Belki de siz olmayanlardansınız. Bu iyi bir şey. Ama yine de yemek yaparken odaklanıp medite olabilmek o zamanı sizin için daha değerli, huzurlu ve eğlenceli hale getirecektir. Bakalım bunu nasıl yapabiliriz?

Öncelikle plan yapın. Akşam menüde ne olsun, evdekiler ya da misafiriniz ne yemek sever vs gibi konular üzerinde düşünün. Belki de arayıp direkt sormak da isteyebilirsiniz. Bu size menünüz için kolaylık sağlayacaktır. Sonra da menünüzü belirledikten sonra malzeme listenizi çıkarın ve tüm bunları zorunluluk gibi değil keyifle yapın.

Sonra evdeki malzemelerinizi kontrol edin ve olmayan malzemelerinizi almak için bir pazara ya da markete uğrayın. Bu zamanı da sanki sahilde bir pazar öğleden sonranızı geçiriyor edasıyla acele etmeden ve meyveleri, sebzeleri inceleyerek ve ne harika sahip olduklarını bir kez daha hatırlayarak geçirebilirsiniz.

Eve gelip mutfak tezgahınıza hazırladığınız malzemeleri tek tek inceleyin ve koklayın. Bu koku ya da his sizi acaba geçmiş zamanlarda bir yere götürdü mü? Nasıl hissettiniz? Duygularınıza odaklanın.

Yine aynı şekilde bu malzemeleri doğrayıp pişirirken onların dönüşümünü izleyin. Tüm bunları yaparken de nasıl hissettiğinize odaklanın.

yemek yapmak

Ve son aşama… Sevdiklerinizle paylaşın. Bu yemekleri yapmaya neden karar verdiğinizi, malzemeleri nereden aldığınızı ve yapım sürecinizi onlarla da paylaşın. Yemek yapmak ve bunu sevdiklerinizle paylaşmak birlikte çok güzel duygular yaşanmasına neden olur. Unutmayın yaptığınız yemek hayal kırıklığı olsa bile yapım süreciniz bir efsaneydi. Ve bunu paylaşmak sevdiklerinizle; anda kalmanızı ve harika vakit geçirmenizi sağladı. Ve tüm bu güzellikler için şükredin yemeğinizin sonunda. Bugün için, bu malzemelere sahip olabildiğiniz için, bu yemeği hazırlayacak sağlığa ve maddi güce sahip olduğunuz ve sevdikleriniz için şükredin.

8. Egzersiz: Son anlarınızı nasıl değerlendirmek isterdiniz? 

Düşünün ki çok şanslıyız ve birden pat diye ölmüyoruz ve ömrümüzün son birkaç dakikası içinde olduğumuzdan haberdarız. Kendinize şöyle sorun: “Arkamdan beni nasıl anacaklar acaba?”, “Yapmamaktan pişman olduğum ne var?”, “Hangi yaptığım iş beni gururlandırıyor?”…

olum pismanlik

Tabii ki siz öldükten sonra bunların hiçbir önemi yok. Ama yine de şu an varoluşunuzu destekleyecek şeyler yapmak istemez miydiniz? Mesela  bir liste yapsanız ve önünüzdeki 24 saat içerisinde gerçekleştirebilecekleriniz için harekete geçseniz? Bir deneyin bakalım duygu durumunuzda ne gibi değişiklikler hissedeceksiniz?

9. Egzersiz: Kağıda dökün

Bunun için günlük zaman ayırmak için yarım saat daha erken uyanın ve bu deftere yazmayı alışkanlık haline getirin. Evet, şimdi boş bir defter edinin ve alarmınızı değiştirin. Yarım saat boyunca içinizde biriken ne varsa, aklınıza ne geliyorsa eksiksiz yazın. Yazarken kendinizi ve çevrenizi yargılamaktan kaçının. Yazarak rahatlayacağım diye kendinizi daha da dolduruşa getirmeyin lütfen. 

yazmak

Bu egzersizdeki ama şimdi sahip olduğumuz hayattan haz almamız, çünkü bu, eğlenceli bir gelecek yaşamamız için önkoşuldur.

10. Egzersiz: Harekete geçin

Sizde stres ve kaygıya sebep olan herhangi bir düşüncenizi,davranışınızı ya da sabit fikri bir yere not edin. Ve aşağıdaki dört soruyu kendinize sorun. Cevaplamak için acele etmeyin. İyice düşünün ve cevaplayın. 

dusunmek

-Bu düşünce gerçek mi?

-Bu düşüncenin gerçek olduğundan kesinlikle emin miyim?

-Bu sabit fikir bende ne gibi etkiler yaratıyor?

-Bu sabit fikre sahip olmasaydım nasıl biri olurdum?

 

Tüm bunları bir anda hayata geçirmeniz biraz sizi zorlayabilir. ama şunu belirtmeliyim ki hayatta zor diye bir şey yok. Zor olarak algıladığımız şeyler ego kodlarımızdır. Her şeyi kolaylıkla elde edebilir ve uygulayabiliriz. Yine de ego kodlarınızdan kolaylıkla kurtulamayacağınızın farkındayım. Bu yüzden seçtiğiniz birkaç egzersizi hayatınıza almanızı tavsiye ederim. Bunu hem yaşam kalitenizi hem de farkındalığınızı artırmak için yapmalısınız. Bunların yanında kendiliğinden gelen şey ise enerjinizin koşulsuz yükselmesi olacaktır. Siz ne kadar yüksek enerjiyle güne başlarsanız başlayın çevrenizdeki enerji vampirlerinin olduğunu unutmayın ve hemen bu ritüellerden birini uygulayın. Söz veriyorum çok iyi gelecek.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu