Kişisel Bakım

Gözenekler Nasıl Sıkılaştırılır?

instagram takipçi hilesi

Genellikle ergenlik döneminde gözenekler genişler. Genişleyen gözenekler ise sivilce ve siyah nokta probleminin artış göstermesine neden olur. Özellikle kadınlar için geniş gözenekler büyük bir problemdir. Açık gözeneklerin üzerine yapılan makyaj işlemi kusurlu görüntü meydana getirir. Peki gözenekler nasıl sıkılaştırılır? Hangi maske ve ürünler gözenek görünümünü düzeltir?

Gözenekler Nasıl Sıkılaştırılır?

gözenekler nasıl sıkılaştırılır?

Gözenek sıkılaştırmanın ilk adımı temizlemedir. Cildinizi sadece su ile yıkıyorsanız sadece temizlendiğini düşünürsünüz. Fakat cildin etkili şekilde temizlenebilmesi için çeşitli temizleyici ürünler kullanılması gerekir.

Birinci Adım Makyajı Silme: Makyajınız varsa krem ya da köpük formundaki bir ürün ile temizlemeniz gerekir. Cildinizi temizlerken pamuğu sık sık kontrol edin. Eğer pamukta makyaj artığı ya da kir kalıntısı varsa mutlak temizleme işlemini tekrar edin.

İkinci Adım Yıkama: Makyajdan arındırdığınız cildi yıkamanız gerekir. Yüzünüzü yıkamanız için jel ya da köpük formunda bir ürün kullanmalısınız. Eğer aşırı yağlı cildiniz varsa C vitaminli ürünler sürebilirsiniz. Fakat cildiniz kuruysa sütlü ürünler kullanmanız önerilir.

gözenek

Üçüncü Adım Kurulama: Temizlediğiniz cildi mutlaka kurulamanız gerekir. Ancak, kesinlikle havlu yerine kağıt havlu ile kurulayın. Havlu ile kurulanan cilt sivilce oluşumuna daha müsait hale gelir.

Dördüncü Adım Tonikleme: Temizlenen cildinizi alkol içermeyen bir tonik ile birlikte silmeniz gerekir.

Beşinci Adım Nemlendirme: Artık cildinize nemlendirici sürebilirsiniz. Nemlendiriciyi cildinizin ihtiyaçlarını belirleyerek özellikle geceleri sürmelisiniz. Cilt, geceleri sürülen ürünleri daha iyi emer.

Gözenek Sıkılaştıran Maske Önerileri

gözenekler nasıl sıkılaştırılır?

Gözenekler nasıl sıkılaştırılır diyenler için evde yapılabilecek birçok maske tarifi bulunur. Sizlere önereceğimiz maske tarifleri düzenli kullanımda etkili sonuç verecektir.

Birinci Tarif Maya ve Süt: Yüzünüzün ışıl ışıl olmasını istiyorsanız kuru ya da yaş mayadan faydalanabilirsiniz. Bu maskeyi sadece 1 kez yaptığınızda bile sonuca çok şaşıracaksınız. Bir miktar süt ve mayayı birbirine karıştırın. Katı kıvama gelince yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Ancak, yıkamak yerine kuruyan maskeyi elleriniz ile soyarsanız cildinizin çok iyi şekilde arındığını göreceksiniz.

gözenekler nasıl sıkılaştırılır?

İkinci Yöntem Her Duştan Sonra Buz: Duştan çıktıktan sonra gözenekleriniz genişler. Sürdüğünüz her ürün daha iyi şekilde emilir. Buz ise cilde şok etkisi yaratarak kan dolaşımını hızlandırır. Duştan çıktıktan sonra cildinize buz gezdirebilirsiniz.

Üçüncü Yöntem Kahve Peelingi: Peeling yapmak ciltten ölü hücrelerin atılmasını ve gözeneklerin meydana gelmesini engeller. Türk kahvesini içtikten sonra telvesini asla dökmeyin. Telveyi yüzünüze sürün. Hafif hafif masaj yaparak cildinizi ovalayın. Ardından yüzünüzü yıkayın. Size bir tarifimiz daha var: Türk kahvesini buz küplerine koyun. Akşamları yüzünüzde gezdirin. Sonucuna siz de şaşıracaksınız.

İlgili videolar

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu