Yemek Tarifleri

En İyi Kebap Çeşitleri

instagram takipçi hilesi

Kebap Türk yemek kültüründe çok önemli bir yere sahiptir. Türk mutfağının sadece dünyayı şiş kebap yapmak ile değil, lezzetli ızgara et ve kebapları ile tanıştırmakla tanındığını biliyorsunuz.

Dünyanın en iyi ve en özel kebaplarından bazıları ülkemizin güneydoğu bölgelerinden geliyor. İnsanlar burada ilk elden örnek almak için dünyanın her yerinden seyahat ediyor.

kebap 1

En İyi Kebap Çeşitleri

Klasik Şiş Kebap

Hepimiz klasik şiş kebaplarına aşinayız. Türk mutfağında şiş, etin bağlandığı metal şişi ifade eder. Marine edilmiş kuzu veya dana eti parçaları, şişlerin üzerine, genellikle sebzesiz, yerleştirilir ve pişene kadar bir kömür ateşi etrafında döndürülür.

klasik şiş kebap

Adana kebap

Adana kebabı, Türkiye’nin en ünlü “kebap şehirlerinden” biri olan Adana’nın imzasıdır. Bu yemek, kıyma veya soğan, sarımsak ve baharatlar ile birlikte yoğrulur ve daha sonra büyük, yassı metal şişlerin etrafına elle paketlenmiş kıyma ve kuzu karışımı ile yapılır.

Kebaplar ızgaraya yerleştirildiğinde, yağ etten damlar ve birbirine yapışmasına neden olur. Şiş çıkarıldığında uzun, içi boş bir pişmiş et tüpü oluşturur.

Adana çok baharatlı. Bol miktarda sıcak kırmızı biber gevreği ve kırmızı biber, et karışımına yoğrulur ve koyu kırmızı bir renk ve ateşli bir tat verir. Genellikle sıcak yeşil biber, soğan ve domates gibi ızgara sebzelerle, doyurucu bir bulgur ve sebze pilavı ile servis edilir.

adana

Urfa Kebabı

Bir diğer popüler kebap ise Adana kebabının kuzeni. Urfa kentinden sonra isimlendirilen Urfa kebabı, Adana eksi ısıyla hemen hemen aynı şekilde hazırlanır. Urfa; soğan, sarımsak, kimyon, kekik ve etin içine yoğrulmuş tatlı kırmızı biber ile hazırlanmış hafif bir tada sahiptir. Etin lezzetinin parlamasını sağlayan yumuşak ve sulu bir hal alır.

urfa kebap

Çöp Şiş

Izgaradan başka bir favori, kelimenin tam anlamıyla çöp şişlerdir. Bu küçük kemiksiz et parçaları sarımsak ve domates ile birlikte dövülerek karabiber, kekik ve zeytinyağı karışımı içinde marine edilmeye bırakılır.

Küçük tahta şişlerin üzerine yerleştirildiğinde, uçlar diğer kebaplarla birlikte sıcak ızgaraya atılır. Minik et parçaları mükemmellik için hızla kahverengileşiyor ve yağ parçaları çıtır çıtır hale geliyor ve ekstra lezzet katıyor.

Çöp şişleri genellikle ana kebap yemekten önce servis edilen meze gibi işlenir. Damağı ıslatır ve mideyi daha büyük şeyler için hazırlar.

çöp şiş

Ali Nazik Kebabı

İskender kebabına popülerlik açısından yakın bir zamanda gelen, kibar Ali kebabıdır, daha iyi alinazik kebabı olarak bilinir. Bu etli klasik, sade yoğurtla karıştırılmış sıcak, ateşle kızartılmış patlıcan yatağı üzerinde servis edilen marine edilmiş ızgara kuzu kombinasyonudur.

Patlıcan severseniz, bu yemek sizin için. Közlenmiş patlıcanın dumanlı lezzeti, ızgara kuzuların tadını gerçekten arttırıyor.

ali nazik

Tavuk Şiş

Tavuk veya piliç şiş kebabı, önce sütün veya sade yoğurtun, sonra zeytinyağının ve baharatların içinde marine edilmiş göğüs eti veya koyu et ile yapılır.

tavuk şiş

Beyti Kebap

Beyti, Osmanlı dönemine kadar uzandığı söylenen bir reçetedir. Aynı adı taşıyan ünlü bir İstanbul restoranı tarafından keşfedildi ve şu anda ülkenin her yerinde popüler. Mükemmel baharatlanmış kıyma ve kuzu karışımı yufka denilen ince unlu tortilla benzeri bir hamurla yuvarlandı. Daha sonra kebap dilimlenir ve ızgara yapmak için şişin üzerine konur.

beyti

Kebap ile ilgili videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu