Hastalıklar

Gözde Uçuşan Cisimler (Miyodizopsi) Nedir? Nedenleri Neler?

instagram takipçi hilesi

Gözde Uçuşan Cisimler Nedir? Nedenleri Neler? Gökyüzüne ya da boş bir duvara baktığınız ve önünüzde yüzen küçük şekilleri fark ettiğiniz zamanlar illaki olmuştur. Neredeyse bir kamera merceğine yapışmış küçük toz parçaları gibi görünür. Gözlerini kırpıştırıp uzaklaştırmaya çalışırsın ama hala oradadır. Başka bir yere baktığınızda, bu şekiller sizinle birlikte hareket eder. Bu duruma tıpta miyodizopsi adı verilmektedir

Gözde uçuşan cisimler, gözünüzün ortasındaki jel benzeri bir maddenin vitreus olarak adlandırılan katılaşmış parçalarıdır. Yaşlandıkça, vitreus gözünüzün içinde küçülmeye başlar ve bu küçük parçacıkları oluşturur. Yüzen cisimler yavaşça vitröz içinde sürüklenir. Hareket ettikçe, onları görmenizi sağlayan retinanın merkezi önünden geçerler.

Yüzen cisimler görmek çok yaygındır ve pek çok insan için doğal yaşlanma sürecinin bir parçasıdır. Çoğu durumda, uçuşan cisimlerin tedavi edilmesi gerekmez. İlk başta can sıkıcı olabilirler. Ancak zamanla artık orada olduklarını fark etmeyeceksiniz bile. Bazen bu, onların tamamen ortadan kaybolduğunu düşünürsünüz. Fakat onlar bir kere gelince tedavi edilmeden gitmezler. Sadece arada belirip kaybolurlar.

Gözde Uçuşan Cisimler

Gözde Uçuşan Cisimler Neye Benzemektedir?

Gözde uçan cisimler, tanımlamanın pek çok yolu vardır. Bazı insanlar örümcekler, medusalar, amipler ya da bulutlar görür. Bir cismin nasıl göründüğünü düşünme şekliniz bir şekilde kendi yaratıcılığınız tarafından yönlendirilir. Gözünüzde uçan bir şeyler varsa, şunları görebilirsiniz;

  • Dalgalı çizgiler
  • Noktalar
  • Örümcek benzeri şekiller
  • İplik benzeri teller
  • Küçük gölgeli şekiller
  • Siyah ya da çok karanlık noktalar

Gözde Uçan Cisimler Görmek Normal Mi?

Gözde uçuşan cisimler genellikle yaşlanma sürecinin normal ve yaygın bir parçasıdır. Yaşlandıkça, gözlerinizdeki sıvı küçülür. Bu normaldir ve gözlerinizin artık sağlıklı olmadığı anlamına gelmez. Özellikle çok fazla şekilde uçuşan cisimler görüyor ve görüşünüzü engellemeye başlıyorsa, zaman içinde düzenli göz muayenelerini sürdürmek önemlidir. Genellikle endişelenmeniz gereken bir şey değildir.

Gözde Uçuşan Cisimler

Gözde Uçuşan Cisimlerin Nedenleri Nelerdir?

Gözde uçan cisimler görmenizin birkaç nedeni olabilir. Ancak en önemlisi yaştır. Yaşlandıkça, gözünüzün içindeki jel benzeri sıvı küçülmeye başlar. Sıvı büzüldüğünde, sıvı içinde yüzen küçük parçacıklar oluşturur. Bunlar sizin gördüğünüz şekillerdir. Sonunda, artık onları fark etmeyeceğiniz gözünüzün dibine yerleşirler. Çoğu insanda gözde uçuşan cisimlerin nedeni genellikle budur.

Gözde uçan  cisimlerin daha az yaygın olan birkaç nedeni de vardır. Bunlar;

  • Gözde kan olması
  • Gözde iltihaplanma olması

Gözünüzde kan varsa, genellikle diyabetle bağlantılıdır. Diyabetik retinopati ismi verilen bir durum, retinadaki kanın sıvıya karışmasına neden olabilir. Bunu görüşünüzde karanlık noktalar ya da çizgiler olarak görebilirsiniz.

Ayrıca gözünüzün içinde iltihaplanma yaşayabilirsiniz. Bu iltihaplanmaya da üveit adı verilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Gözde uçuşan cisimler için en yaygın tedavi, onları hiç tedavi etmemektir. Can sıkıcı ve rahatsız edici olabilseler de gözde uçuşan cisimler genellikle zararsızdır. Genellikle görüş alanınızdan çıkarlar ve zamanla onları fark etmeyi bırakırsınız.

Bu, bakışlarının üzerinde uçuşan cisimleri sıklıkla fark eden insanlar için sinir bozucu olabilir. Ancak çoğu durumda bu en güvenli seçenektir. Eğer tedavi olmak isterseniz küçük bir ameliyat ile bu durumdan kurtulma şansına sahipsiniz.

Gözde Uçuşan Cisimler

Gözde Uçuşan Cisimler İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu