Kişisel Bakım

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

instagram takipçi hilesi

Bu konuyu MaksatBilgi usulü, işleyeceğiz.İlk önce göz altı morlukların neden ortaya çıktığını anlatacağım.Sonra da neler yapmak gerektiğini.Bu konuyla ilgili de sizlere ,videolu bir anlatım içeren tedavi yöntemlerini sunacağım.

goz_alti_morluklarinizdan_nasil_kurtulabilirsiniz

Göz altı morlukları nasıl oluşur?

Göz altı morlukları,genetik faktörler,olmadığı sürece; yorgunluk,stres,uykusuzluktan meydana gelir.Gün içinde,iş hayatınızın yoğun temposu ve stresi,vücudumuz için birçok olumsuz etkisi vardır.Bunlardan biri de Göz altı morlukları.Hayatımızdan,stresi kolay kolay çıkaramayız.Ama stresin oluşturduğu,etkileri en aza indirebiliriz.

Göz Altı Morluklarını Nasıl Kapatırız ?

Kemik yapısı ve gözaltı derisinin genetik olarak koyu renkli olmasına kesin bir çözüm yok ancak geçici morluklar için evinizde bir kaç basit uygulama ile hızlı çözümler bulabilirsiniz.
1. Kullanılmış ve soğuk sallama çay paketlerini gözlerinizin üzerine koyun ve 15 dakika kadar bekletin. Yeşil çay içinde bulunan doğal bir iltihap önleyici olan EGCG nedeniyle normal siyah çaydan daha etkilidir. Bu uygulama gözlerinizin şişliğini kısa sürede alır.

2. Soğuk kompres bu bölgede bulunan damarları büzerek şişliği ve kırmızılığı alır. Buz, soğuk kaşık ya da soğuk (buz gibi) suya batırılmış pamuk parçalarını soğuk kompres için kullanabilirsiniz. Buzu direk olarak gözaltına temas ettirmeyin çünkü buz yanığına (cildin iyice kızarmasına) neden olabilir.

3. Bazen vücudumuz fazla su tutabilir ve gözaltlarımız olduğundan fazla şişebilir. Bu gibi durumlarda yatarken başınızı biraz daha yüksek tutmak bu şişliklerin sabaha inmesini sağlar.

4. Güneşe çıkmadan göz çevresi ve gözaltları için özel olarak üretilen koruyucu güneş kremi sürün ve güneş gözlüğü takın.

5. Beslenmenizi düzenlemek gözaltı morluklarını geçirmede etkili olabilir. Tuzlu atıştırmalıklar yemeyin çünkü bunlar suyun vücutta tutulmasına neden olur. Ayrıca gözaltı morlukları susuz kalmanın (dehidratasyon) belirtisi olabilir. Günde 8 su bardağı su için.

6. Folik asit yönünden zengin besinler tüketmek, B vitamini takviyesi ve balık yağı ile gözaltına masaj morlukları hafifleyecektir.

7. Uyku düzenini sağlamalısınız. Her gün (hafta sonları dahil olmak üzere) aynı saatte yatağa girmeye ve aynı saatte kalkmaya çalışın. Yattığınız ortam karanlık, gürültüsüz olmalı. Odanın çok sıcak olmamasına dikkat edin.

8. Televizyon ve bilgisayar başında geçirdiğiniz süreyi azaltarak gözlerinizin yorulmasını engelleyebilirsiniz.

9. Stresi kontrol altında tutmak önemli. Nefes egzersizleri, hobi ve egzersiz programları stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

10. Dolu sinüsler gözaltında bulunan damarları etkileyerek bölgenin daha koyu bir renk almasına neden olabilir. Sinüsleri düzenli olarak deniz suyu ile (eczanelerde bulabilirsiniz) boşaltmak etkili olacaktır.

Gözaltı Morlukları İçin Kozmetik ve Estetik  Çözümler

Yukarıdaki yöntemleri uygulamanıza ve tüm tedbirlerinize rağmen gözaltında bulunan morluklarda bir hafifleme olmadıysa kozmetik yöntemleri kullanabilirsiniz. Bu kozmetik çözümler estetik müdahalelerden basit yüz kremlerine kadar değişiyor. Örneğin gözaltları için kullanılacak nemlendirici kremlerin K vitamini, C vitamini, E vitamini ya da retinol içermesi tavsiye edilmekte.

Blefaroplasti: Göz kapağı ameliyatı olan blefaroplasti ile alt ve üst göz kapakları ile göz çevresindeki deri toparlanır. Bu gözaltı morluklarının azalmasını sağlar. Gözlerinize bu kadar yakın bir bölgede neşterli müdahale sizi tedirgin ediyorsa lazerli tedavi yöntemlerinden birini kullanabilirsiniz.

IPL Lazer: Gözaltı ve göz çevresindeki deride oluşan renk değişiklikleri düzeltmek için kullanılan ve melanin üretimini durduran bir uygulamadır. Farklı dalga boylarında ışıkla melanin ortadan kaldırılır.

Kimyasal Peeling: üstte bulunan hasarlı deri katmanının yerine yeni derinin gelmesini sağlayan bir uygulamadır.

Dolgu: Kemik yapısı nedeniyle çukur olan gözaltlarını doldurmak için kolajen gibi kozmetik dolgu ürünleri kullanılabilir. Ya da kozmetik dolgu yerine vücudun diğer bir bölgesinden yağ alınarak buraya enjekte edilir.

Cerrahi estetik müdahaleler gözünüzü korkutuyorsa kozmetik ürünleri deneyebilirsiniz. Ağartıcı kremler gözaltı morlukları için yaygın olarak kullanılmakta. Bunun için çeşitli markaların serumlarını da bulabilirsiniz.

Videolar
Aşağıdaki videoda gözaltı morlukları için uygulanması gereken adımları izleyebilirsiniz.

  1. Bir tatlı kaşığını buzluğa koyun ve 10-15 dakika kadar bekleyin.
  2. Daha sonra buzluktan çıkarın ve gözaltı halkalarınızın üzerine koyun.
  3. Kaşık tekrar ısınana kadar bekletin.
  4. Şimdi de nazik bir şekilde göz kreminizi uygulayın.
  5. İçeriğinde yeşil çay ve C Vitamini barındıran kremler koyu renkli bölgenin açılmasına yardımcı olacaktır.
  6. Kapatıcı zamanı! Yüzük parmağınızı kullanarak gözaltınıza kullanmış olduğunuz kapatıcıyı uygulayın.
  7. Kapatıcınızın tonu gözaltı halkalarınızın tonunun tam tersi olmalıdır.
  8. Kapatıcınızı sabitlemek için yumuşak bir fırça ile sıkıştırılmış pudrayı kapatıcınızın üzerine uygulayın.

Konuyla ilgili videolar

Aşağıdaki video gözaltı morluklarını makyajla kapatmak için tavsiyeler içeriyor.

Kaynak
Kaynak

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu