Mental Sağlık

Gördüğümüz Rüyalarımızla İlgili 8 İlginç Gerçek

instagram takipçi hilesi

Hepimiz rüyalar görürüz…Gördüğümüz rüyalarla ilgili kendimden merak ederek sizler için bir bilgi derlemesi hazırlamak istedim.Burada tabir veya rüya anlamı şeklinde değil de rüyaların bilimsel olarak neden gördüğümüz şeklinde bir bilgi yazısı olmasını istedim ve bilgileri bilimsel site ve bloglardan derlemeye çalıştım. Açıkça söylemek gerekirse de BilimFili.com’da bu konuyla ilgili bir araştırmaları olduğundan kendilerine teşekkür ederek kaynak kullandım.

1953 yılında University of Chicago’dan uyku araştırmalarına liderlik eden Nathaniel Kleitman ve Eugene Aserinsky; uyku hakkındaki çalışmalarına katılan deneklerin göz kapağı seyirmesinin ardından, REM uykusunun başladığını bulmuşlardı.

Niçin rüya gördüğümüzü hala bilmesek de REM aşamasının doğası, içeriği ve fizyolojisine dair her geçen gün yeni bilgiler öğrenmekteyiz.

Gördüğümüz Rüyalarla ilgili İşte ilginç gelebilecek 8 Gerçek:

1 . Hepimiz Rüya Görüyoruz

meditasyon uyku

Uykunun , REM evresindeki maceralarımızı hatırlayalım veya hatırlamayalım hepimiz rüya görmekteyiz.2015 yılında yapılan araştırmaya göre : İnsanlar rüya görmediklerini söylese de araştırmaya göre rüyalarını hatırlayamadıkları ortaya çıkmıştır.Fakat hatırlanamayan rüyaların,hatırlamanın bazı nörolojik  temelleri var.

Daha öncesinde yani bir yıl önce (2014 yılında) yapılan bir araştırmaya göre ise ; rüya görmediklerini iddia eden insanların beyinlerindeki REM aktivitesinin diğerlerine göre biraz daha farklı olduğuna dair iddialar ortaya koyuldu.

2. Siyah Beyaz Televizyon İzlerseniz, Siyah Beyaz Rüyalar Görebilirsiniz

siyah beyaz

Rüya hakkında 1942 yılında yapılan bir araştırmaya göre insanların siyah beyaz rüyalar gördükleri ortaya çıkmış.Akabinde bu çalışmaya dahil olan 277  üniversite öğrencisinden %71’i renkli rüyaları çok nadiren gördüklerini ifade etmişler.Bu araştırmayı 2001 yılında araştırmacılar tekrar ele alarak bir kez daha aynı şekilde deney yapmışlar.Sonuç ise tam tersi çıkmış neredeyse. Katılımcıların sadece %18’i siyah beyaz rüyalar gördüklerini belirtmişler.

2008 yılında bu araştırmayla ilgili olarak İngiliz bilim insanları; bazı insanların neden gri tonlarda rüyalar gördüklerini araştırmaya giriştiler ve çocukluğunda siyah-beyaz filmler izleyen insanların yaşamları boyunca renksiz rüya görmeye daha yatkın oldukları bulgusuna ulaştılar.

3. REM Rüyaları Daha Agresif

ruya hakkinda

Rüyalar yalnızca REM aşamada görülmezler, fakat REM ve REM dışı rüyalar niteliksel farklılıklara sahip. Bununla ilgili yapılan bir araştırma; insanların REM dışı rüyalarda sosyal anlamda daha dostça ilişkiler gördüklerini ancak REM aşama başladığı anda saldırganlığın da arttığını gösterdi.

4.Silah Kullananlar Şiddet İçeren Rüyalar Görmeye Daha Yatkınlar

kadina siddet kavga

Şiddete maruz kalmak bilinçaltına sızıyor olabilir mi? Call of Duty isimli oyunu ve diğer şiddet içeren oyunların bağımlısı insanlarla Kanadalı askerleri kıyaslayan bir araştırma; askerlerin oyun bağımlılarına kıyasla daha sıklıkla şiddet içeren rüyalar gördüklerini ortaya çıkardı.

5. Kadınlar Erkeklere Kıyasla Daha Fazla Kâbus Görüyorlar

kabus kadin

Ya da raporlar buna inanmamızı istiyor. Bir çalışmaya göre; bu cinsiyet temelli durum 10 yaş civarında başlıyor. Peki ama neden? Bu durum; kadınların rüyaları hatırlamada daha iyi oldukları ve kâbus görme ile uyumlu bir özellik olan yüksek nevrotik seviyeler gösterme sıklıklarının fazlalığı olarak yorumlanıyor.

Özellikle de geceleri geç saatlere kadar uyanık kalan kadınlar, sabahın erken saatlerinde uyanan kadınlara kıyasla daha fazla kâbus görüyor. Yapılan bir çalışma; kâbus görme ve geceleri geç saatlere kadar uyanık kalma durumu arasındaki bağlantının en fazla 20 ve 29 yaş aralığında gerçekleştiğini gösteriyor.

6. Hamile Kadınlar Ucube Rüyaları Daha Sık Görüyorlar

hamilelikte kabuslar

Hamile olmayan kadınlarla kıyaslandığında, bebek bekleyen kadınlar; hamileliklerinin özellikle de dokuzuncu aylarında daha fazla kötü rüyalar görüyorlar. Yapılan bir çalışma; anne adaylarının gebeliklerinin son döneminde kâbusları ortaya çıkarabilecek derecede kalitesiz bir uyku süreci geçirdikleri bulgusuna ulaştı. Tüm topluma bakıldığında ise; rüyalarımız olumlu duygulardan çok olumsuz duygular içeriyor.

7.Rüya Gören Birisinin Ne Gördüğünü Gözlemleyebilme Yetisine Sahibiz

ruyalar okunabilir

Bilimkurgu gibi gelebilir fakat doğru. 2013 yılında, bilim insanları fMRI (fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme) kullanarak insanların rüyalarında ne gördüklerinin izlenebileceğini ortaya çıkardılar. Uyuyor olsak da, uyanık olsak da beyin aktivitesi örüntüleri aynı mental görüntülere denk düşüyor. Yani, örneğin kırmızı elma hayal eden bilinci açık insanların beyin aktivitesinin gözlenmesiyle, bilim insanları çekingen düşünceler üzerinde çalışabiliyor ve kimin “kırmızı” fanteziler içerisinde kaybolduğunu anlayabiliyor.

8. Koku, Rüyalarımızı Şekillendiriyor

ruya koku

Uyku esnasında koklama duyumuz büyük oranda kapalı olduğundan, yangınlara karşı yangın alarmlarına güveniriz. Fakat 2008 yılında yapılan bir çalışmaya göre; garip bir şekilde, kokular rüyalarımızın duygusal havasını etkiliyor. Alman araştırmacılar, çürük yumurta kokusuna maruz kalan insanların daha olumsuz rüyalar gördükleri, buna karşın aromatik kokulara maruz kalan insanların ise daha tatlı rüyalar gördükleri bulgusuna ulaştı.

9. Gördüğümüz Rüyaların yüzde 90’ını unuturuz.

Uyandıktan sonraki 5 dakika içerisinde rüyalarımızın yarısını çoktan unutmuş oluruz. 10 dk sonra ise %90’ını unutmuş oluruz.

10. Rüyalarımızda sadece bildiğimiz yüzleri görürüz.

Rüyalarımızda beynimiz yeni yüzler yaratmıyor. Gerçek olarak gördüğümüz insanların yüzlerini görürüz.Yaşamımız boyunca gördüğümüz binlerce yüzleri hatırlayın. İşte onlardan biri mutlaka girer rüyalarımıza yani yeni bir yüz değildir.

Bu içeriğimiz 8.5.2019 tarihinde tekrar güncellenmiştir. 

Kaynak
Kaynak 1Kaynak 2Fisher T. “9 Fascinating Facts About the Science of Dreaming

İbrahim İbil

MaksatBilgi'nin kurucusu ve geliştiricisidir.Daha önce yüksek hitli web siteleri ve reklam ajans şirketi kurmuştur.Şimdi ki hedefi ise MaksatBilgi'de , İnsanların aradığı içeriği ;düzenli ve anlaşılır ,bol içerikli sunmayı hedeflemiştir.MaksatBilgi, 2013 yılından beri yayında olup öncesinde araştırma ve ekip kurmayla çalışma yapmak için bir sene boyunca çalışılmış bir projedir.Sürekli geliştirilmektedir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu