Beslenme ve Diyet

Göbek Yağlarını Eriten Baharatlar

instagram takipçi hilesi

göbek bölgesi yağlanması

Fazla kilolar, her yaştan insanın başının belası olabilen ciddi bir problemdir. Hem fiziksel hem de ruhsal açıdan sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle bazı bölgesel yağlanmalar başımıza dert olabilir. Göbek bölgesi yağlanması gibi.

Siz de göbek yağlanmasından şikayetçiyseniz yaza girdiğimiz şu günlerde yazımızı muhakkak okuyun deriz. Çünkü bu bölgedeki yağlanma hem görüntü hem de sağlık açısından pek çok sıkıntıya sebep olabiliyor.

Göbek bölgesindeki yağları azaltmak için düzenli ve dengeli beslenmek ve yağ alımını azaltmak önemlidir. Bu konuda size bazı baharatlar da yardımcı olabilir.

baharat çeşitleri

Peki göbek bölgesindeki yağları eriten baharatlar hangileri? Sizler için araştırdık.

Zerdeçal

zerdeçal

Zerdeçal, hint mutfağına ait beslenme uzmanları tarafından sıkça önerilen bir baharat çeşididir. İçeriğindeki kurkimin doğrudan vücuttaki iltihaplanmaya etki eder. Bu iltihaplanmayı önlenmesi sayesinde ise vücudumuz için önemli olan leptineni yani metabolizma sinyal hormonunu arttırır.

Tarçın

tarçının zayıflamaya etkisi

Tarçın, çeşitli yiyecek ve içeceklerde rahatlıkla kullanılabilecek bir baharat çeşididir. Yapılan araştırmalara göre tarçın sayesinde glikoz hücreler içinde daha rahat hareket eder. Bu sayede yemekten sonra yaşanan insülin dalgalanmalarını engeller.

Zencefil

zencefil zayıflamaya yardımcı olur

Zencefil, kilo kaybetmemize yardımcı olan bir baharat çeşididir. Antioksidan özelliği vardır ve aynı zamanda içinde kapsaisin bulunur. Bu madde sayesinde metabolizmanız hızlanır ve yağ yakmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda zencefil tüketmek tokluk hissinizi de arttırır.

Maydanoz

maydanoz yağ yakımına yardımcı olur

Maydanozun zayıflatıcı etkisini bilmeyeniniz yoktur. İçeriğinde bulunan antioksidanlar karaciğerinizi temizler ve metabolizmanızı canlandırır. Böylelikle kilo vermenize yardımcı olur.

Karabiber

karabiber göbek yağlarını yakmaya yardımcıdır

Yapılan bir araştırmaya göre karabibere tadını veren pipeline, yağ yakımına yardımcı oluyor. Yeni yağ hücrelerinin oluşmasını engelliyor ve böylece yağ depolanmasının önüne geçiyor.

Biberiye
biberiye
Gut Hastalığına Karşı Biberiye Kürü

Biberiyenin adını zayıflama çaylarının içinde bolca duymuşsunuzdur. Çünkü bu baharat kilo kontrolü konusunda işe yarıyor. İçinde buşunan karnozik asit, kan şekeri seviyesini azaltarak kilo dengesini korur.

Pul Biber

pul biber yağ yakımını hızlandırır

Yağ yakmak istiyorsanız pul biberi yemeklerinizde bolca kullanabilirsiniz. Çünkü içinde bulunan kapsaisin metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakmanıza yardımcı oluyor.

Arnavut Biberi

arnavut biberi

Arnavut biberi acılığıyla bilinen bir biber çeşididir. Bu acısı sayesinde hem yağ yakmanızı sağlar sen de iştahınızın önüne geçer.

Hardal Tohumu

hardal tohumu

Turpgillerden bir sebzeden elde edilen bu baharatın metabolizma hızlandırıcı özelliği vardır. Kuzey Carolina’da yapılan bir araştırma hardalın içinde bulunan homobrassinolide’in yağsız vücut ve kas kütlesini artırmak için kas hücrelerini uyarabildiğini göstermiştir.

Aynı zamanda içinde bulunan melatoninin kalori yakan yağ hücrelerini harekete geçirip yağ yakımını hızlandırdığını ortaya koymuştur.

Kaynak
mynet

Nilgün Oktay

Maliye mezunu, müşteri ilişkileri uzmanı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu